شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:33 منتشر شده در مورخ: 1399/07/27 شناسه خبر: 1658302
مدیر امور زراعت خراسان شمالی اعلام کرد؛

اعطای تسهیلات مقابله با شوک قیمتی نهاده‌های زراعی به کشاورزان/ پیشنهاد کشت محصولات استراتژیک به جای صیفی جات

اعطای تسهیلات مقابله با شوک قیمتی نهاده‌های زراعی به کشاورزان/ پیشنهاد کشت محصولات استراتژیک به جای صیفی جات
کاظمیان گفت: با توجه به اینکه با آغاز فصل کشت پاییزه، قیمت نهاده های کود و سم بسیار افزایش یافته است، سازمان جهاد کشاورزی استان، بانک کشاورزی را برای اعطای تسهیلات به کشاورزان به منظور خرید و تامین این نهاده ها به پای کار دعوت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد نقی کاظمیان، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: آغاز کشت محصولات زراعی در فصل پاییز امسال با افزایش قیمت نهاده های کود و سم تا 400 درصد متاثر از تامین این نهاده ها با ارز نیمایی با قیمت 18 هزار و 500 تومان مواجه شده است.

کاظمیان افزود: این در حالی است که کشاورزان استان در نیمه نخست امسال با کاهش بهای خرید محصولات سبزی و صیفی مواجه شدند و نتوانستند از محل فروش این محصولات درآمدی متناسب با هزینه تولید خود دریافت کنند تا برای کشت پاییزه محصولات گندم، جو و کلزا که کشت آنها آغاز شده است، پس انداز سرمایه ای لازم را داشته باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در فصل کشت پاییزه امسال متاثر از شرایط تشریح شده، کشاورزان استان با مشکل توانایی مالی برای خرید نهاده های کود و سم مواجه شده اند، سازمان جهاد کشاورزی استان، بانک کشاورزی استان را به پای کار دعوت کرده است تا کشاورزان بتوانند برای خرید نهاده های یاد شده تسهیلات دریافت کنند.

وی اعلام کرد: هماهنگی های لازم با بانک کشاورزی استان انجام شده است تا این بانک بدون احتساب کارکرد حساب بانکی کشاورزان، تسهیلات را در اختیار آنان قرار دهند.

کاظمیان گفت: میزان کف و سقف اعطای تسهیلات برای هر واحد از سطح زراعی با کارمزد 18 درصد مشخص شده است.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان استان که با سازمان جهاد کشاورزی استان به منظور تامین کود، سم و بذر از کارگزاری های توزیع در استان قرارداد منعقد کرده اند به بانک کشاورزی استان برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.

در عین حال، وی توصیه کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان در این شوک قیمت نهاده ای که به کشاورزان وارد شده است، روش های صحیح مقدار مصرف کود و سم را به کشاورزان اطلاع رسانی خواهد کرد تا سطح تولید با افت کمی و کیفی مواجه نشوند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خواستار شد: کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزان عمل کنند تا این دوره کشت را بدون افت سطح تولید سپری کنند.

با این وجود، وی اعلام کرد: همانطور که بازار نهاده های کود و سم به خصوص در بخش زراعت با افزایش قیمت مواجه شده است، دولت نیز به تناسب آزادسازی قیمت این نهاده ها، بهای خرید تضمینی محصولات گندم، جو و کلزا را برای دوره برداشت پیش رو را افزایش داده است تا کشاورزان بتوانند به سود متعارفی دست یابند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بهای خرید تضمینی این محصولات زراعی افزایش یافته است، سود حاصل از فروش این محصولات، هزینه های تولید را جبران خواهد کرد و سود خالص برای کشاورز در فصل برداشت پیش رو بیش از سود خالص دوره های قبل خواهد بود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی یادآور شد: دست یابی کشاورزان به سود بیشتر منوط به تامین به موقع نهاده ها، کشت به موقع و عمل به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی است.

کاظمیان در خاتمه با اشاره به اینکه قیمت بذور سبزی، صیفی، ذرت، آفتابگردان و ... ( البته به جز بذور گندم، جو و کلزا که یارانه ای هستند) با آزادسازی بهای آنها، بسیار افزایش یافته است همچنین صادرات این محصولات نیز با مشکل تحریم مواجه شده اند، پیشنهاد کرد: کشاورزان استان بخشی از سطح زیر کشت این محصولات یاد شده را به کشت محصولات گندم، جو، کلزا و ذرت علوفه ای و چغندر قند اختصاص دهند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1658302
ارسال نظر
نظرات