شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:38 منتشر شده در مورخ: 1399/07/28 شناسه خبر: 1658673
به بهانه استمرار روزهای آلاینده کلانشهر اراک؛

آلودگی هوا عامل مرگ زودتر ۳۰هزار نفر در کشور/اراک امیدوار به قطع سوخت مازوت از نیروگاه

آلودگی هوا عامل مرگ زودتر ۳۰هزار نفر در کشور/اراک امیدوار به قطع سوخت مازوت از نیروگاه
شروع فصل سرما همواره با افزایش روزهای آلوده همراه است، خصوصا در شهری صنعتی مانند اراک که آلاینده های صنعتی هم این وضعیت را تشدید می کند. در این وضعیت اطلاع رسانی دقیق کیفیت هوا حداقلی ترین درخواست شهروندان از مسئولین است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ کلانشهر اراک به واسطه وجود صنایع مختلف از پتروشیمی و پالایشگاه و نیروگاه شازند گرفته تا آلومینیوم سازی اراک، یکی از شهر های آلوده ایران است. همین امر باعث شده تا هر ساله سهمی از تعطیلی های این شهر ناشی از این معضل زیست محیطی باشد.

البته اقداماتی هم در رابطه با جلوگیری از آلودگی ناشی از فعالیت کارخانجات صورت گرفته که باعث کاهش روزهای آلوده شده است. بررسی آمار تعداد روزهای آلوده در شش ماهه نخست سال -که البته آلودگی ناشی از وارونگی دما کمتر رخ می دهد- نشان از بهبود ۴ برابری کیفیت هوای اراک در طول ۴ سال گذشته دارد.

بیستم مهر ماه ۹۹، سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته طی سال های گذشته جهت کاهش میزان آلودگی هوای کلانشهر اراک، گفت: کاهش روزهای آلوده در شش ماهه نخست سال، از ۷۵ روز در سال ۹۵ به ۱۳ روز در سال ۹۹ نشان‌دهنده کاری برنامه ریزی شده و عمقی است که امیدواریم با تلاش های مستمر، این روند ادامه دار باشد.

چند روز پس از این خبر، هوای اراک به دلیل وجود ذرات ریز تر از ۲.۵ میکرون آلوده شد و این آلودگی تا یک هفته به دلیل سکون نسبی هوا ادامه پیدا کرد. پرواضح است که آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال به دلیل وارونگی دما افزایش قابل توجهی می‌یابد و اراک هم از این قاعده مستثنی نیست و تمرکز اصلی باید بر روی نیمه دوم سال قرار بگیرد.

نکته خطرناک در مورد آلایندگی کلانشهر صنعتی اراک، انتشار ذرات آلوده ناشی از فعالیت کارخانجات آن –خصوصا ذرات حاصل از سوخت مازوت در نیروگاه شازند و  آلاینده های ناشی از ترکیبات فلوراید صنایع آلومینیم - است که در کنار آلودگی ناشی از گرد و غبار، احتراق خودرو ها(خصوصا دیزلی) و موتورخانه ها، هوایی خطرناک را برای شهروندان به همراه دارد.

علیرضا محرابیان کارشناس مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی با اشاره به ۱۳ روز آلوده شش ماهه نخست سال در اراک، گفت: از این تعداد روز آلوده تنها یک مورد مربوط به آلایندگی با دی اکسید گوگرد و مابقی آن مربوط به ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است. آلایندگی گاز دی‌اکسید گوگرد نیز مربوط به راه اندازی مجدد پالایشگاه امام خمینی(ره) بعد از اورهال بوده است.

ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون،CO و گوگرد، آلاینده‌های خطرناک!

محمد قرگزلو فوق تخصص آلرژی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از بین آلاینده‌های هوا کدام یک خطرناک‌تر هستند، گفت: ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون،co و گوگرد از جمله آلاینده‌های خطرناک هستند که روی سیستم دفاعی بدن و دستگاه تنفسی بسیار تأثیرگذار هستند.

به گفته این متخصص آلرژی این مواد روی مژک‌های تنفسی ما تأثیرگذار بوده و در مخاط تخلیه‌کننده مواد زائد اختلال ایجاد می‌کنند، در این زمان آلاینده‌ها و ذرات معلق به راحتی به سمت پایین دستگاه تنفسی ما حرکت می‌کنند و باعث به وجود آمدن بیماری‌های عفونی، آسم و آلرژی می‌شوند و در صورت استمرار تماس بروز سرطان دور از ذهن نیست.

اراک امیدوار به قطع سوخت مازوت از نیروگاه

استاندار مرکزی در ادامه جلسه بیستم مهر ۹۹، با اشاره به دستور رئیس جمهور برای قطع مازوت از سوخت نیروگاه شازند، گفت: مقرر شد طی نامه ای به وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، درخواست افزایش سهم گاز تخصیص داده شده به نیروگاه در زمستان امسال را داشته باشیم که امیدواریم با این افزایش سهم گاز، مازوت را به طور کلی از سوخت این نیروگاه حذف کنیم که این کار در راستای روند کاهش روزهای آلوده در کلانشهر اراک دنبال می شود.

نقش آلودگی هوا در میزان بیماری ها و مرگ و میر

سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص تاثیر آلودگی هوا بر سلامت شهروندان، اظهار می کند: اثرات کوتاه مدت آلودگی هوا بر سلامت، بیشتر متوجه دستگاه تنفسی (گلو و بینی) می‌شود و برای بدن خستگی به همراه دارد. در روزهای ناسالم هوا در اراک، میزان مراجعه افراد به مراکز درمانی با علائمی مانند سرماخوردگی، سوزش و درد گلو، عطسه و گرفتگی بینی زیاد می‌شود. تاثیر آلودگی هوا در درازمدت نیز می‌تواند منجر به آسم شود و بیماری‌های ریوی، قلبی و عروقی را تشدید کند و اگر در آلاینده‌های هوا سرب وجود داشته باشد می‌تواند بیماری‌های خونی را ایجاد کند. ناباروری، سقط جنین، پرخاشگری و اضطراب از دیگر عوارض آلایندگی هوا بر سلامت افراد است.

همچنین ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آلودگی هوا در هفت شهر بزرگ ایران باعث این می‌شود که آدم‌ها زودتر بمیرند، تصریح کرد: آلودگی هوا باعث می‌شود آدمی که در معرض سرطان است، زودتر سرطان بگیرد یا کسی که مشکل قلبی دارد زودتر سکته قلبی کند. برآورد ما این است که فقط به خاطر عامل آلودگی هوا در کل کشور، سالانه حدود ۳۰ هزار نفر زودتر فوت می‌کنند.

حداقل انتظار مردم اراک اطلاع رسانی دقیق از وضعیت آلودگی شهر است

با این وضعیت حداقلی ترین انتظار مردم اراک نصب دستگاه های دقیق پایش آلودگی هوا در سطح شهر است. دستگاه هایی که هم از نظر کمیت، هم از نظر کیفیت و هم از نظر قرارگیری در نقاطی از شهر، بتوانند شاخص درستی از وضعیت آلودگی هوای کلانشهر صنعتی اراک مخابره کنند.

اما متاسفانه دستگاه های نصب شده در سطح شهر، به علت گذشت چندین سال به مرور دچار مشکلاتی شده و برخی شاخص های آلایندگی را نشان نمی دهند. از نظر قرارگیری در سطح شهر نیز محل بحث بوده و هست. البته از دسترس خارج شدن گاه و بی‌گاه دستگاه ها در برخی روزهای سال گذشته هم مشکل دیگری بود که باعث اعتراض شهروندان و حتی نماینده مردم اراک در مجلس دهم شد.

سال گذشته و پس از آلودگی مستمر هوای اراک و تعطیل نشدن برخی پایه های مدارس، سید مهدی مقدسی، نماینده سابق مجلس گفت: متاسفانه شاهد هستیم برخی مواقع بعضی از ایستگاه های سنجش آلایندگی سطح شهر اراک در نرم افزاری که مردم از آن استفاده می کنند، از دسترس خارج می شود. برای مثال ایستگاه مخابرات اراک که اکثر اوقات شاخص آن بیش از شاخص ایستگاه های دیگر بود از دسترس مردم خارج شده و محیط زیست استان بعنوان متولی اولیه و باتوجه به تکالیف قانونی خود باید پاسخگوی این موضوع باشد. دسترسی آزاد به اطلاعات حق شهروندان است.

آقاخانی فعال محیط زیست نیز اظهار کرد: ایستگاه مخابرات به عنوان ایستگاه مرکزی شهر اراک نقش تعیین کننده ای در تعیین شاخص AQI دارد و خرابی سنسور سنجش PM ۲.۵ این ایستگاه جفای بزرگی در حق سلامت نیم میلیون شهروند اراکیست!

با توجه به اینکه اطلاع از وضعیت هوای شهر جزء بدیهی ترین حقوق شهروندی است، امیدواریم امسال شاهد رفع این مشکل و گزارش دقیقی از ایستگاه های سنجش آلایندگی هوای شهر باشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1658673
ارسال نظر
نظرات