شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 21:09 منتشر شده در مورخ: 1399/07/28 شناسه خبر: 1658749
اراک، مهد مفاخر و پایتخت صنعتی ایران؛

روز اراک فرصتی برای معرفی و توسعه هشتمین کلانشهر کشور

روز اراک فرصتی برای معرفی و توسعه هشتمین کلانشهر کشور
اراک که به مهد مفاخر کشور معروف است، محل تولد حدود یک چهارم از فرهیختگان کشور است نامگذاری ۲۸ مهر ماه(سالروز صدارت امیرکبیر) به عنوان روز اراک، فرصتی برای معرفی هشتمین کلانشهر کشور به مردم است تا در پی آن توسعه همه جانبه شهر نیز اتفاق بیفتد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ شورای شهر اراک ۲۸ مهر ماه، سالروز صدارت میرزا تقی خان امیرکبیر را به عنوان روز اراک نامگذاری کرد.

امیرکبیر که در سال ۱۱۸۵ شمسی در هزاوه اراک به دنیا آمد، در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، صدراعظم ایران بود و در عمر حدودا ۳ساله صدارت خود(۲۸ مهر ۱۲۲۷ تا ۲۲آبان ۱۲۳۰)، دگرگونی های بزرگی را برای کشور رقم زد که می توان به تاسیس دارالفنون -که برای آموزش دانش و فنّاوری‌های نو- و انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه اشاره کرد. او همچنین در سر و سامان دادن به وضعیت مالی دربار و قطع دریافتی‌های بی‌حساب و کتاب دستگاه‌های دولتی نقش موثری داشت.

 

به گفته مسئولین شهری و استانی، نامگذاری این روز با هدف چشم انداز موثر برای توسعه این کلانشهر و در راستای گسترش فرهنگ این شهر است.

اراک که به مهد مفاخر کشور معروف است، محل تولد حدود یک چهارم از فرهیختگان کشور است که یا متعلق به این شهر یا منطقه موسوم به اراک هستند.

بزرگانی همچون عباس خان بادکوبه، عبدالله دوامی، استاد بزرگ موسیقی، آقا نورالدین عراقی، مرتضی قلی بیات، بهجت صدر (نقاش) احمد پارسا حاج میرزا علی نقی خان ملک(ملک التجار عراق عجم)، عباس سحاب پدر علم جغرافیای ایران، میرزا مهدی بدایع نگار، دولتمرد و ادیب دوره قاجار، ادیب الممالک، احمد ارجمندی، اجمد پزشکی، حاج ملا علی عراقی، محمد خزائلی، ابراهیم دهگان (مورخ و مصحح کتاب های تاریخ، یوسف شکرایی، میرزا حسین مدنی ، محمد یوسف مجد زرین قلم عراقی و بسیاری دیگر از علما و مشاهیر این آب و خاک عالم خیز اراک بودند.

عبدالله مستوفی، منصور بهرامی، تنیسور حرفه ای ایرانی الاصل مقیم کشور فرانسه، نبی الله البرزی عراقی اولین عکاس اراک، جهانگیر رزمی عکاس برنده جایزه پولیتزر، واروژه کریم مسیحی کارگران برنده سیمرغ بلورین، احد حلت، رضا بدیع کارگردان، محمد مهدی فولادوند، شیخ محمد علی اراکی، آیت الله العضمی فتحعلی سلطان آبادی، آیت الله عظمی آثا ضیا الدین عراقی، آیت الله العظمی حاج شیخ محمد سلطان العلما، آیت الله آقا سید محسن عراقی، علامه حبیب الله ذوالفنون اراکی و اسمعیل عراقی از دیگر مشاهیر، مفاخر و عالمان این خطه بودند که در کشور خوش درخشیدند.

 نام‌گذاری روز اراک می‌تواند به توسعه شهر کمک کرده و ابعاد مختلف توسعه اعم از صنعتی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و غیره را در پی داشته باشد.

اراک با دارا بودن نزدیک به ۲۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی و صنایع بزرگ و پرآوازه ای همچون آلومینیوم سازی، ماشین سازی، واگن سازی، کمباین سازی، تولید ماشین آلات سنگین(هپکو) و ...، پایتخت صنعتی ایران لقب گرفته است.

هشتمین کلانشهر کشور گرچه از جاذبه های گردشگری کمی برخوردار است ولی باز هم اماکنی در این شهر وجود دارد که از نظر تاریخی، فرهنگی و طبیعی ارزش بازدید را داشته باشد.

تالاب میقان

تالاب میقان یکی از تالاب‌های ایران است که با وسعت ۲۵ هزار هکتار در استان مرکزی و در ۱۵کیلومتری شمال شرقی اراک واقع شده است.

این تالاب دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد که در میان آنها بعضی از گونه‌های نادر و حمایت شده دیده می‌شوند. به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است. همچنین از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌شود که روز ۱۵ آبان نیز به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است.

 

 

بازار تاریخی اراک

بازار اراک به‌عنوان آخرین اثر معماری ایرانی در مرکز شهر اراک قد برافراشته و از محل‌های تجاری پررونق شهر است که در زمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) ساخته شده و در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۵ با شماره‌ی ثبت ۱۲۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

این مجموعه‌ی تاریخی‌اقتصادی با گذشت بیش از دو قرن، همچنان به‌عنوان قلب اقتصادی شهر اراک مطرح است، اگرچه در گذر زمان، دستخوش تغییراتی در شکل و ماهیت مشاغل و کاربری‌های آن شده، اما همچنان زنده و پویا است و در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی و گردشگری، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 

 

حمام چهارفصل، بزرگترین حمام ایران

حمام چهارفصل یکی از زیباترین آثار معماری و کاشی‌کاری ایران در قرون اخیر است که به واسطه‌ی تزئینات ویژه‌ی آن، اثری منحصربه‌فرد به شمار رفته و جذابیت های ویژه ای دارد.

نام چهارفصل برگرفته از تابلوهای کاشی‌کاری شده در چهار جهت حمام در بخش سربینه‌ی مردانه است که بنا بر شرایط مختلف فصول سال (فصل‌های چهارگانه) به تصویر کشیده شده است. روی این کاشی‌های لعاب‌دار، نقوشی از مناظر طبیعی، شکارگاه و... دیده می‌شود. این بنای تاریخی امروزه به صورت موزه، شامل دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی درآمده است. گفته می شود تا اواخر دهه ۱۳۳۰ شمسی از این حمام استفاده می شده است.

این اثر ارزشمند در تاریخ ۱۰/۸/۱۳۵۵ به شماره‌ی ۱۳۳۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۳ پس از اتمام عملیات مرمت و بازسازی، به‌عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی و مردم‌شناسی اراک بازگشایی شد و هم‌اکنون پذیرای بسیاری از هنردوستان و گردشگران است.

 

 

موزه مفاخر

موزه مفاخر و مشاهیر مرکزی، یکی از جاذبه‌های گردشگری و گنجینه‌ای از بزرگان این استان است که در شهر اراک قرار دارد. احداث این موزه که ابتدا عمارت حاج حسین خاکباز محسنی(اراکی) بوده است، در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع در دو طبقه با ۱۱ اتاق در سال ۱۳۰۸ خورشیدی به اتمام رسید.

این خانه در سال ۸۸ تبدیل به موزه مفاخر شد که در آن سردیس‌ها به همراه آثار چاپ شده و اسناد، عکس‌ها و گزارش‌های متعلق به امام خمینی(ره)، امیرکبیر، قائم‌مقام فراهانی، پروین اعتصامی، کربلایی کاظم کریمی ساروقی، ملامهدی نراقی، ملا احمد نراقی، میرزا حسن آشتیانی، سلمان ساوجی، پروفسور حسابی، دکتر محمد قریب، آیت‌الله اراکی، علی‌اکبرخان فراهانی، استاد فتحعلی واشقانی فراهانی، شهیدچمران، شهید محلاتی، میرزا عیسی فراهانی، ضیاء‌الدین عراقی، عباس سحاب و فخرالدین عراقی به نمایش درآمده است.

 

مدرسه سپهداری

نخستین مدرسه ساخته شده در شهر اراک مدرسه سپهدار است که از آثار دوره قاجار محسوب می شود. مدرسه ی سپهداری به عنوان نخستین بنای شهر با اقتباس از سبک مدارس صفویان و با کاشیکاری‌ های ظریف و زیبای دوره قاجار یکی از بناهای موجود در مجموعه بازار اراک است. آیت الله حائری یزدی در سال ۱۳۳۳ هجری قمری این مدرسه را به حوزه علمیه تبدیل کرد. از دانش آموختگان آن می توان به آیت الله خمینی (ره)، نور الدین عراقی، آیت الله گلپایگانی و …. اشاره کرد.

 

 

منطقه گردشگری گردو

دره گردو یک منطقه نمونه گردشگری است که با وسعت ۱۰۰ هکتار در جنوب شهر اراک قرار دارد و از آب و هوای مناسب، طبیعت بکر و مسیر دسترسی آسان برخوردار است. دلیل نامگذاری این منطقه وجود روستای گردو و همچنین درختان گردو در این دره است. روزانه و مخصوصا جمعه‌ها و روزهای تعطیل این مکان محل تفریح صدها ورزشکار و خانواده اراکی است. دره گردو در نزدیکی کوه سرخه قرار دارد و در سال ۱۳۸۵ خورشیدی توسط هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد.

 

 

روستای هزاوه

این روستا که زادگاه امیرکبیر است به خاطر کوهپایه ای بودن شکل پلکانی دارد و از گل، سنگ و چوب ساخته شده است. این روستای به دلیل متولد شدن بزرگانی همچون امیرکبیر و میرزابزرگ قائم مقام زادگاه مردان تاریخ ایران نام گرفته است.

قدمت روستا را قرن پنجم هجری تخمین می زنند. مقبره شاه احمد که در بلندترین قسمت قرار دارد را مربوط به دوره ایلخانان می دانند که در زمان صفویان بازسازی شده و به شکل امروزی خود در آمده است..

برای رسیدن به روستای هزاوه باید ۱۸ کیلومتر از شهر اراک به سمت غرب برویم.

 

کلانشهر اراک مرکز استان مرکزی است و در این منطقه بیش از ۵۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند.

 

/انتهای پیام

 

https://www.dana.ir/1658749
ارسال نظر
نظرات