شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 08:50 منتشر شده در مورخ: 1399/07/29 شناسه خبر: 1658768
کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با دانا:

آمریکا نمی‌تواند خللی در فروش تسلیحات ایران ایجاد کند/ مقاومت مردم باعث انزوای آمریکا شد

آمریکا نمی‌تواند خللی در فروش تسلیحات ایران ایجاد کند/ مقاومت مردم باعث انزوای آمریکا شد
کارشناس مسائل سیاست خارجی به تعلیق تحریم تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت: آمریکا نمی‌تواند خللی در تجارت ایران در حوزه خرید و فروش تسلیحات ایجاد کند.

«حسین کنعانی‌مقدم» کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ضمن اشاره به تعلیق تحریم تسلیحاتی ایران اظهار داشت: بازار فروش سلاح یکی از پر سودترین بازارهای جهانی است و از طرفی بیشترین درآمد ارزی را برای کشورهای سازنده دارد؛ ایران نیز جزو ردیف 10 کشور دنیا است که قابلیت ساخت تجهیزات مدرن و سلاح های پیشرفته را دارد.

وی با بیان اینکه فروش سلاح می‌تواند برای کشور ارز آوری ایجاد کند افزود: فروش تسلیحات نظامی می تواند حتی جایگزین فروش نفت شود؛ خیلی از کشورها مثل عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، یمن و برخی کشورهای دیگر  پیش از این درخواست خرید سلاح از ایران را داشتند.
 
دبیر سیاسی جبهه ایستادگی به وجه دیگر این دستاورد اشاره کرد و بیان داشت: ایران می‌تواند با برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی، درآمد بالای ارزی داشته باشد و در عین حال صنایع دفاعی کشور نیز فعال و به نوعی در حوزه کارآفرینی نیز شاهد افزایش اشتغال به کار خواهد شد.
 
عمده مشتری سلاح‌های ایران کشورهای محور مقاومت هستند
کنعانی‌مقدم عامل اصلی اینکه ایران توانست در فهرست فروشندگان تسلیحات نظامی قرار بگیرد را مدرن و پیشرفته بودن تجهیزات دانست و افزود: کشورهایی که درخواست سلاح دارند عمدتاً در خط مقدم جبهه مقاومت هستند که خود این مسئله بزرگترین تهدید برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است.
 
وی ایستادگی و مقاومت ملت ایران و همچنین تدابیر رهبری را علت اصلی منزوی شدن آمریکا دانست و خاطر نشان کرد: مقاومتی که جمهوی اسلامی در مقابل تهدیدات و تحریم‌ها داشت و تدابیری که رهبر انقلاب برای خودکفایی نیروهای مسلح داشتند موجب شد تا ایران به این نقطه برسد که در حال حاضر می‌تواند حرف اول را در صادرات سلاح در سطح منطقه بزند، همچنین وابستگی تجهیزات دفاعی را به حداقل برساند.
 
این کارشناس مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه عامل اصلی خودکفا شدن کشور در حوزه نظامی را دل نبستن به برجام و وعده‌های آمریکا دانست و عنوان کرد: خیلی از کشورهای منطقه مثل عربستان صدها میلیارد دلار هزینه خرید تسلیحات می‌کنند و هیچ‌گونه بهره‌ای از آن نمی‌برند؛ این کشورها خود را به سیاست‌های آمریکا وابسته کرده‌اند به طوری که حتی نمی‌توانند یک موشک بدون اجازه آمریکا شلیک کنند.
 
طبق قطعنامه 2231 ایران هیچ ممنوعیت بین المللی برای صادرات و واردات سلاح ندارد
کنعانی‌مقدم مانع تراشی‌های آمریکا در تجارت کشورها برای خرید سلاح از ایران را بی اساس و مردود دانست و گفت: طبق قطعنامه 2231 ایران هیچ ممنوعیت بین المللی برای صادرات و واردات سلاح ندارد و معاملاتی که ایران انجام خواهد داد با کشورها و به صورت رسمی خواهد بود و این ممنوعیت برای کشورها وجود ندارد.
 
وی ادامه داد: آمریکا تنها کاری که ‌می‌تواند بکند این است شرکت‌های خصوصی که عمدتاً در دنیا قاچاق سلاح می‌کنند را تهدید به تحریم کند؛ سلاح در دنیا خارج از محدوده قدرت آمریکایی‌ها خرید و فروش می‌شود و آمریکایی‌ها عملاً نمی‌توانند مانع تجارت ایران در خرید و فروش سلاح شوند.
 
کنعانی‌مقدم در پایان گفت: کشورهایی که بیشتر با ما ارتباط دارند به صورت رسمی برای ارتش‌های‌شان سلاح نیاز دارند و ایران نیز به صورت رسمی اقدام به فروش تسلیحات می‌کند و در واقع می‌توان گفت آمریکا نمی‌تواند خللی در تجارت ایران در حوزه خرید و فروش تسلیحات ایجاد کند.
 
انتهای پیام/
 
 
https://www.dana.ir/1658768
ارسال نظر
نظرات