شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 16:01 منتشر شده در مورخ: 1399/07/28 شناسه خبر: 1658797
نابسامانی منطقه ثامن مشهد ادامه دارد؛

جولان بی‌عدالتی و ناامنی در غیاب طرح تفصیلی جدید بافت پیرامون حرم رضوی

جولان بی‌عدالتی و ناامنی در غیاب طرح تفصیلی جدید بافت پیرامون حرم رضوی
نبود طرح تفصیلی جدید بافت پیرامون حرم رضوی مشکلات فراوانی را به وجود آورده است و در برخی موارد شهرداری به استناد طرح تفصیلی گذشته و مصوبات پیشین اقدام به تصرف، تخریب منازل شخصی و در برخی موارد تخریب آثار باستانی یا مساجد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، از تیر ماه سال 96 طرح نوسازی و بهسازی پیرامون حرم مطهر بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی جهت جلوگیری از روند اقدامات مخالف با حفاظت از بافت تاریخی، فرهنگی پیرامون حرم رضوی متوقف شد. با این حال آبان ماه 98 مقرر شد وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد به صورت اشتراکی تا پایان سال ۹۸ نسبت به تهیه طرح تفصیلی جدید برای بافت پیرامن حرم مطهر رضوی با در نظر گرفتن مبانی شهرسازی و دغدغه های موجود اقدام و آن را در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب برسانند اما در این بین شورای عالی شهرسازی خود به صورت مستقیم به این موضوع ورود کرد و قرار شده تا طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم را ارائه دهد که این امر پس از گذشت یک سال هنوز محقق نشده است.

نبود طرح تفصیلی جدید بافت پیرامون حرم رضوی مشکلات فراوانی را برای ساکنان این بافت به وجود آورده است و در برخی موارد شهرداری منطقه ثامن به استناد طرح تفصیلی گذشته و مصوبات پیشین اقدام به تصرف و یا تخریب منازل شخصی و در برخی موارد تخریب آثار باستانی یا مساجد بافت پیرامون حرم می کند که صدای مردم و اهالی این منطقه را در آورده است همچنین نیمه تمام ماندن پروژه های عمرانی باعث ایجاد فضایی امن برای سارقان و کارتون خواب ها شده است.

در همین خصوص چند روز گذشته کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن بیان می شد شهرداری مشهد فرد نابینایی را در بافت پیرامون حرم رضوی تهدید به تخریب خانه اش کرده است و همچنین در این کلیپ مطرح شد که به دلیل تخریب های منازل و ایجاد فضای ناامن در این منطقه، خانه این فرد نابینا چندین بار مورد سرقت قرار گرفته است.

تملک های اجباری از سوی شهرداری مشهد و همکاری دادگستری خراسان رضوی داد بسیاری از اهالی بافت پیرامون حرم را در آورده است این در حال است که چندی پیش حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در جمع مردم بافت پیرامن حرم رضوی بیان کرد: مردم در بافت اطراف حرم ملزم به فروش ملکشان نیستند.

وی همچنین گفت: هیچ‌کس نسبت به توسعه و اقدامات عمرانی در بافت پیرامون حرم مخالف نیست اما مردم به دنبال حقشان هستند لذا تا تصویب طرح جدید هیچ‌کس ملزم به فروش ملکش نیست مگر اینکه فردی که ملکش در معبر قرار گرفته باشد.

وی گفت: طرح پیرامون حرم ۴۰ درصد آن باقی مانده است و بناست مردم خودشان برای خودشان بسازند و ملزم به واگذاری املاک خود به شهرداری نیستند بنابراین تا زمانی که طرح جدید بافت پیرامون حرم ابلاغ نشده هیچ‌کس نمی‌تواند کسی را مجبور به فروش ملک خود کند، در طرح جدید طبق منویات مقام معظم رهبری مشارکت اهالی و ساکنان محل در هرگونه دخل و تصرف و اجرای کارهای عمرانی در اولویت است.

علاوه بر این کاربران فضای مجازی نیز نسبت به این تملک ها و تخریب های صورت گرفته در بافت پیرامون حرم امام رضا(ع) واکنش نشان دادند و خواستار احقاق هرچه سریعتر حقوق شهروندان و ساکنان بافت شدند.

حال باید ببینیم مشکلات بافت پیرامن حرم کی قرار است حل شود و چه زمانی مردم این بافت رنگ آرامش و آسایش را به خود می‌بینند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1658797
ارسال نظر
نظرات