شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 11:04 منتشر شده در مورخ: 1399/07/29 شناسه خبر: 1658951
یک روانشناس کودک و خانواده در گفت‌وگو با دانا؛

فضای مجازی مانع رشد طبیعی کودک می‌شود/ فعالیت کودکان باید در راستای تقویت سلامت روانی باشد

فضای مجازی مانع رشد طبیعی کودک می‌شود/ فعالیت کودکان باید در راستای تقویت سلامت روانی باشد
یک روانشناس کودک و خانواده با متذکر شدن این نکته که فضای مجازی مانع رشد طبیعی کودکان می‌شود، خاطر نشان کرد: فضای مجازی می‌تواند کودک را از دنیای کودکی دور کند، کودکان باید به قصه‌خوانی، ورزش و هر گونه فعالیت دیگری در جهت تقویت سلامت روانی بپردازند.

فاطمه قاسم زاده، روانشناس کودک و خانواده در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اظهار کرد: امروز کودکانی در فضای مجازی فعالیت می‌کنند که متعلق به اقشار کم‌درآمد جامعه نیستند؛بلکه از مرفه‌نشینان جامعه به شمار می‌آیند که با ژست و رفتارهایی که کودکانه نیست و افرادی بزرگسال پشت پرده فعالیتهای آنها قرار گرفته‌اند، فعالیت می‌کنند که این یک کودک آزاری است؛ چرا که وقتی یک کودک را مجبور به انجام حرکت‌هایی کنیم که بیشتر از سن آنها است، از مصادیق کودک آزاری به شمار می‌آید.

این روانشناس کودک و خانواده با انتقاد از رفتار برخی خانواده‌ها در قبال حضور فرزندان در فضای مجازی،بیان کرد: در این بخش، والدین فرزندان خود را به داشتن صفحات در ایسنتاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی ترغیب و حتی اجبار می‌کنند که با دیگر فعالان اینستاگرامی رقابت کنند و اغلب این فرزندان بدون هویت مانده و با نام مادران آنها را می‌شناسند‌.

برحذر داشتن کودکان با سرگرمی در فضای مجازی 

وی افزود: نوع دیگری از خطرات برای کودکان، دسترسی به نرم افزارها و برنامه‌های خطرناک است که خانواده‌ها به علل گوناگون دسترسی فرزند را به این برنامه‌ها باز گذاشته‌اند که آسیب‌زا است؛ به گونه‌ای که حتی دچار ترس بسیار زیاد می‌شوند و باید آنها را از سرگرم شدن با این برنامه‌ها بر حذر داشت.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: خانه نشینی فرزندان امروز به یک مشکل برای خانواده‌ها تبدیل شده است؛ چرا که اغلب نوجوانان از خط و دستورات خانواده‌ها تبعیت نمی‌کنند و چنین برنامه‌هایی موجب به خطر افتادن سلامت روانی فرزندان می‌شود و والدین نمی‌توانند در راهنمایی فرزندان خود از برنامه‌های نقش خود را به درستی ایفا کنند.

خانواده‌ها فرزندان خود را در فضای‌مجازی کنترل کنند

وی با اشاره به آلوده بودن فضای مجازی و خطرات پیش روی کودکان، گفت: فضای مجازی امروز برای فرزندان دارای تصاویر و فیلم‌های مستهجن است که از آلوده و خطرناک بودن این فضا برای کودکان و نوجوانان جامعه حکایت می‌کند و اگر والدین نتوانند دسترسی فرزندان به فضای مجازی را کنترل کنند این فضا می‌تواند بسیار آسیب زا و جبران ناپذیر باشد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه فضای مجازی مانع رشد کودکان می‌شود، عنوان کرد: بستر فضای مجازی می‌تواند کودک را از دنیای کودکی دور کند، کودکان باید به قصه‌خوانی، ورزش و هر گونه فعالیت دیگری در جهت تقویت سلامت روانی بپردازند و ما نیز در مقام والدین باید امکانات خوبی برای آنها فراهم کنیم.

حضور در فضای مجازی به خواست والدین

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: باید خانواده ها این نکته را مد نظرقرار دهند که فضای مجازی مانع رشد طبیعی کودکان می‌شود و این فضا متناسب با توانمندی آنها برنامه ارائه نمی‌دهد؛ والدین نیز گاهی بچه‌ها را با اجباری به نام حضور در فضای مجازی مواجه می‌کنند که مصداق یک نوع کار است؛ کمااینکه ما کودکانی داریم موسوم به کودکان کار که در چهارراه‌ها به گل فروشی و فروش سایر اجناس می‌پردازند.

این روانشناس کودک و خانواده رشد سالم را برای فرزندان بسیار مهم عنوان کرد و گفت: در این سنین سلامت روانی و روحی از دوران کودکی پایه‌ریزی می‌شود و اگر این سرمایه‌های انسانی جامعه نتوانند به درستی رشد کنند در سنین بالاتر نیز با مشکلات مواجه می‌شوند.

انتهای پیام/ا

https://www.dana.ir/1658951
ارسال نظر
نظرات