شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:37 منتشر شده در مورخ: 1399/07/29 شناسه خبر: 1658980
قرارگاهی که خوب می‌داند برای حفظ استقلال کشور باید قوی بود؛

اینجا کلید تفکر، مدیریت و عمل جهادی گره‌گشایی می‌کند/ نگاهی به خدمات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه در اراک

اینجا کلید تفکر، مدیریت و عمل جهادی گره‌گشایی می‌کند/ نگاهی به خدمات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه در اراک
قرارگاه خاتم از سال ۹۴ با پیگیری سردار کریمی فرمانده سپاه استان و استاندار وقت و درخواست شهرداری اراک فعالیت خود را با تفاهم‌نامه‌ای ۵۰۰ میلیاردی در اراک آغاز کرد و درنهایت سه پروژه میدان امام حسن (ع)، میدان ورزش و میدان شریعتی با مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان توسط موسسه شهید رجایی به انجام رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ بیش از ۳۰ سال از تأسیس آن می‌گذرد، قرارگاهی که در تلاش است مقاومت اقتصادی را به اقتصاد مقاومتی تبدیل کند و خوب می‌داند برای حفظ استقلال کشور باید قوی بود و در غیر اینصورت نمی توان مسیری جز وابستگی را متصور بود.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه مسیر قوی شدن و پیشرفت را در داخل می‌داند و تفکر، مدیریت و عمل جهادی موتور محرکش برای حرکت در این مسیر است، رسالت خود را فقط و فقط دستیابی به قله های خودکفایی تعریف کرده و باور دارد که این مهم جز به دست جوانان خلاق، متعهد و متدین ایرانی محقق نخواهد شد.

ایمان را چاشنی کار تخصصی کرده و به پشتوانه تجربیات جهادی نهاد مقدس سپاه در ۸ سال دفاع مقدس آرمان‌های بلندی را دنبال می‌کند که عزت و اعتلای نام ایران و ایرانی در آن نهفته است.

در این سال‌ها آمد و رفت دولت‌ها، کمبود نقدینگی، تحریم، مطالبات سنگین و حتی بعضاً سنگ‌اندازی‌ها و بسیاری از کاستی‌ها هم نتوانست مانعی باشد بر همت مردان سازندگی و جهاد و اراده آنان را در راه آبادانی ایران و موفقیت پروژه‌های عظیم ملی خدشه‌دار کند.

این مجموعه با نگاه رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی و با محور قراردادن روحیه جهادی با رویکرد اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مجموعه تخصصی مجرب، زبده و توانمند تا بحال توانسته است ضمن بکارگیری پیمانکاران داخلی و تربیت مدیران لایق در اجرای پروژه های ملی در گرایش های مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، خطوط انتقال گاز، راه وباند، ساخت بنادر، سد و سازه های دریایی و غیره قابلیت اجرای پروژه های عظیم را به منصه ظهور بگذارد و به رقیب سر سختی برای پیمانکاران خارجی تبدیل شود وشعار «ما می توانیم» را به شایسته ترین صورت محقق سازد.

حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در اراک؛ موفقیت های بزرگ در زمان کوتاه

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در سال ۹۴ و با درخواست مسئولین وقت استان مرکزی و شهر اراک در این شهر حضور یافت و عملیات اجرایی تعدادی از پروژه‌های شهری کلانشهر اراک را در قالب موسسه شهید رجایی در دست گرفت.

در ابتدا با توجه به طرح‌های ارائه‌شده از سوی شهرداری اراک سه طرح زیرگذر امام حسن (ع)، تقاطع میدان شریعتی (شهدای مدافع حرم) و تقاطع میدان ورزش (آزادگان) به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه غرب کشور اجرایی شد و بسیاری از کمبودها و موانع اقتصادی و حتی سیاسی نیز نتوانست مانع و سدی را در برابر تفکر جهادی تلاشگران این قرارگاه ایجاد کند.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در مدت کوتاه حضور در شهر اراک با نگاه مردم محور و جهادی دستاوردهای بزرگی را در کارنامه پرافتخار خود به ثبت رسانده است و در طول این ۵ سال حضور عملیاتی در کلانشهر اراک ۴ پروژه اثرگذار شهری را در راستای بالا بردن سطح رفاه شهروندی به مردم این شهر تقدیم کرده است.

سرعت‌بالای افتتاح پروژه‌های قرارگاه به نسبت سایر پروژه‌های در حال اجرا در کلانشهر اراک، کاهش ۴۰ درصدی آمار تصادفات و سوانح شهری به دلیل جداسازی مسیرهای مواصلاتی، کاهش ۲۰ درصدی زمان سفر در اثر غیرهمسطح سازی مسیرهای عبوری و تغییر و زیباسازی بافت شهری درنتیجه ایجاد تقاطع‌های غیر همسطح با شکل هندسی متناسب و متقارن ازجمله نقاط قوت قرارگاه است.

همچنین در ابعاد اقتصادی می‌توان به اقدامات قرارگاه در ایجاد بیش از ۵۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در شرایط نابسامان اشتغال، ایجاد رونق و درآمد زایی در فضای کسب‌وکار شهری با انعقاد بیش از ۲۵۰ قرارداد در اجرای پروژه‌های شهری و مشارکت با بیش از ۱۰۰۰ بنگاه اقتصادی خرد در وضعیت رکود اقتصادی و تحویل پروژه‌های شهری با کمترین قیمت تمام‌شده و بالاترین کیفیت اشاره کرد.

ازجمله دستاوردهای عظیم و آینده ساز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در کشور و بتبع شهر اراک پرورش نیروی انسانی متخصص و متعهد بومی و مدیران و پیمانکاران در تراز بالای کشوری است.

یکی دیگر از اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به پایان رسانیدن پروژه نیمه‌کاره تقاطع غیرهمسطح شهید صیدی است که پس یک بلاتکلیفی تقریبا ۱۰ ساله از زمان کلنگ زنی آن با فعالیت جهادی قرارگاه خاتم الانیبا در مدت کمتر از یک سال سرانجام طی هفته‌های اخیر به بهره‌برداری رسید و زیر بار ترافیکی قرار گرفت.

ازجمله اقدامات فرهنگی موسسه شهید رجایی قرارگاه خاتم‌الانبیا در راستای محرومیت‌زدایی نیز می‌توان به اعزام نیرو و تجهیزات پروژه اراک به مناطق سیل‌زده، مرمت و بازسازی تعدادی از منازل مناطق محروم اراک، اعزام روحانی به مناطق محروم استان مرکزی، اهدای بیش از ۷۵۰ بسته کمک معیشتی در قالب رزمایش کمک مؤمنانه، آماده‌سازی و اهدای ۱۰۰ سری جهیزیه، تهیه و توزیع ۱۰۰۰ سری لوازم‌التحریر در مناطق محروم، ایجاد دو کارگاه خیاطی و اشتغال‌زایی برای ۴۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم اشاره کرد.

گفتنی است بعد از اقدامات اثرگذار قرارگاه خاتم‌الانبیا در شهر اراک طی ماه‌های اخیر نیز اجرای ۵ پروژه شهری جدید به ارزش مجموعاً ۳۰۰ میلیارد تومان و به روش EPC (طراحی و ساخت) به این قرارگاه واگذار شد که جزئیات آن بدین شرح است:

-طراحی و احداث زیرگذر خیابان قائم‌مقام با بزرگراه شهید آنجفی در محل میدان مقاومت با برآورد اولیه به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان

-طراحی و احداث زیرگذر جاده فراهان در محل تلاقی با بزرگراه شهید آنجفی با برآورد اولیه به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان

-طراحی و احداث ادامه بزرگراه شهید آنجفی تا آرامستان و اتصال به ضلع غربی کمربند جنوبی با برآورد اولیه به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان

-طراحی و احداث تقاطع غیر همسطح در کمربندی جنوبی در محل اتصال به جاده فرودگاه با برآورد اولیه به مبلغ ۶۵ میلیارد تومان

-طراحی و احداث تقاطع غیرهمسطح میدان امام خمینی (ره) با برآورد اولیه به مبلغ ۶۵ میلیارد تومان

همچنین با توجه به انتظار چندین ساله برای بهره برداری از پروژه بیمارستان ولیعصر اراک و عدم پیشرفت پروژه به دلیل ضعف پیمانکار طی سفر هفته‌های اخیر فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به اراک و درخواست استاندار مرکزی و مسئولان استان برای ورود قرارگاه به این پروژه مقرر شد بعد از یک کار کارشناسی و برآورد پیشرفت پروژه قرارگاه کار را تحویل گرفته و به اتمام برساند.

بیمارستان ولیعصر (عج) اراک با مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا تا قبل از پایان دولت به اتمام می‌رسد

استاندار مرکزی با اشاره به دیدار اخیر خود با فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه، گفت: روز گذشته طی دیداری با ایشان که جمع زیادی از معاونانشان هم در جلسه حاضر بودند، صحبت‌هایی پیرامون واگذاری تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک به قرارگاه شد. در این جلسه از قرارگاه خواهش کردیم به‌رغم پیچیدگی‌های پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک به آن ورود کند و به دو نتیجه رسیدیم. اول اینکه قرارگاه به‌صورت پیمان مدیریت این پروژه را تکمیل کند که ما تمایلی به آن نداشتیم. دوم آنکه پیمانکار فعلی خلع ید شود و قرارگاه ورود پیدا کند، اما قبل از آن گروهی کارشناس ضمن بازدید از پروژه، هر آنچه تا امروز توسط پیمانکار فعلی انجام‌شده را صورت‌جلسه کنند و مقرر شود هر آنچه پیمانکار تعهد داده است را به اتمام برسانند و حسن انجام کار پیمانکار ضمانت شود؛ سپس قرارگاه کار را تحویل بگیرد و آن را به اتمام برساند.

سرپرست پروژه‌های شهری قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص):

قرارگاه با تمام توان و بالاترین کیفیت در کمترین زمان پروژه‌ها را به انجام می‌رساند

مهندس کاری سرپرست پروژه‌های شهری قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) در اراک با اشاره به تاریخچه حضور این قرارگاه در اراک می گوید: قرارگاه خاتم از سال ۹۴ با پیگیری سردار کریمی فرمانده سپاه استان و استاندار وقت و درخواست شهرداری اراک فعالیت خود را با تفاهم‌نامه‌ای ۵۰۰ میلیاردی در اراک آغاز کرد و درنهایت سه پروژه میدان امام حسن (ع)، میدان ورزش و میدان شریعتی با مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان توسط موسسه شهید رجایی به انجام رسید.

کاری با بیان اینکه ما با ۲۵۰ بنگاه مالی در ارتباط هستیم و گردش مالی این پروژه‌ها در داخل استان انجام‌شده و پرسنل فعال در این پروژه‌ها بومی بوده‌اند افزود: در پروژه شهید صیدی که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید ۱۵۰ نفر مشغول به کار هستند و همچنین در پروژه میدان شریعتی باوجود تعداد بالای معارضان اما این پروژه ظرف ۳ سال و با به‌کارگیری حدود ۳۰۰۰ نفر که بعضاً به ۵۰۰۰ نفر هم می‌رسد به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه طی هفته‌های اخیر اجرای ۵ پروژه شهری دیگر در اراک به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا واگذارشده است افزود: سه مورد از این پروژه‌ها در مسیر رینگ اصلی شهر قرار دارند و قرارگاه آمادگی دارد با تمام توان و با توجه به اولویت‌های اعلامی از سوی شورای شهر و شهرداری اراک این پروژه‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و باکیفیت بالا به انجام برساند.

کاری همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه‌ی ضریب پیشنهادی در قرارداد پروژه‌های جدید نیز این مورد بدون حضور قرارگاه تعیین‌شده است و امیدواریم شورای شهر در این خصوص مساعدت کرده و تجدیدنظر داشته باشند تا ما نیز کار را با سرعت بیشتری پیش ببریم.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به پروژه‌های شهری کلانشهر اراک که توسط موسسه شهید رجایی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه به بهره‌برداری رسید:

پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان مقاومت (پل شهید صیدی)

این تقاطع غیر همسطح که اخیرا با صرف اعتباری در حدود ۷۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید در بلوار شهید آنجفی حدفاصل میدان مقاومت و شهرک پردیس واقع‌شده و از روی کمربندی شمالی اراک می‌گذرد، در طراحی هندسی پل شهید صیدی دسترسی به شهرک‌های مجاورت میدان امام حسین (ع) و مناطق پایین‌دست دیده شده است.

تقاطع غیرهمسطح شهید صیدی یکی از تقاطع‌های رینگ داخل شهر کلانشهر اراک است که از پل محیط‌ زیست آغاز و پس از گذر از جاده فراهان به آرامستان ختم می‌شود.

سیستم سازه‌ای پل‌های احداث‌شده در این تقاطع به‌صورت عرشه فولادی و بتنی است، در این سیستم سازه‌ای پایه‌ها وسط تیرهای بتنی یا فلزی به هم متصل شده و روی تیرها به‌وسیله ورق‌های کنگره‌دار مفروش می‌گردد و نهایتاً با اجرای بتن روی این ورق‌ها عرشه کامل می‌گردد.

از مزایای این روش می‌توان به‌سرعت بالای اجرا، دوام بالا، صرفه اقتصادی، ایمنی بیشتر نصب آسان‌تر تأسیسات و قابلیت بازیافت اشاره کرد، همچنین عرشه این پل به طول ۱۵۷ متر به عرض ۳۶ متر با وزن دو هزار و ۲۰۰ تن در مدت یک سال و به دست متخصصین شرکت صنایع آذرآب اراک طراحی و ساخته‌شده است.

تقاطع غیر همسطح میدان شریعتی (پل شهدای مدافع حرم)

میدان شریعتی محل تلاقی خیابان‌های شهید بهشتی، آیت‌الله طالقانی، میرزای شیرازی و دکتر شریعتی اراک است، با توجه به اینکه این میدان از طرف غرب تنها مسیر ورودی به مرکز شهر و خروجی از آن و همچنین یگانه مسیر دسترسی مناطق غرب شهر به ایستگاه راه‌آهن است حجم عبوری وسایل نقلیه از آن زیاد بوده فلذا طرح احداث تقاطع غیر همسطح در این نقطه به تصویب شورای ترافیک استان رسید.

 

عملیات اجرایی این پروزه در شهریورماه سال ۹۴ آغاز و در خردادماه سال ۹۸ با صرف ۴۰ میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید، یکی از دلایل روند طولانی اجرای این پروژه معارضین بسیار در مسیر اجرا بود که با تدابیر صورت گرفته در نهایت برطرف شد.

سیستم عرشه و ستون پل‌های احداث‌شده در این تقاطع به دو صورت «دال مجوف» بتنی و تیرهای طولی «درجاریز» به همراه تیرهای عرضی پیش‌ساخته است، علت استفاده از دو نوع سیستم عرشه و ستون در این پل اشغال حداقلی فضا در محل تردد شهروندان بوده است.

تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن (ع)

میدان امام حسن (ع) محل تلاقی بزرگراه امام علی (ع) –کمربندی شمالی- و بلوار کشاورز کلانشهر اراک است که با توجه به قرار گرفتن کلانشهر اراک در مسیر راه‌های اصلی کشور و تردد با سرعت‌بالای وسایل نقلیه از کمربندی اراک احداث این تقاطع غیرهمسطح در دستور کار شهرداری اراک قرار گرفت، این پروژه در شهریور ماه سال ۹۴ کلنگ زنی شد و در آبان ماه سال ۹۵ با هزینه ای حدود ۲۸ میلیارد تومان افتتاح و زیر بار ترافیکی قرار گرفت.

با احداث این تقاطع غیر همسطح به علت جداسازی مسیر تردد کمربندی شمالی و دسترسی محلی آمار تصادفات که پیش از این چشمگیر بود کاهش یافت و موجب شد وسایل نقلیه عبوری با ایمنی بیشتر از این مسیر تردد کنند.

این تقاطع شامل سه لاین رفت‌وبرگشت است که تردد در مسیر شمال به جنوب را تسهیل می‌کند و خطرات ناشی از عبور از کمربندی را کاهش می‌دهد.

تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش (پل آزادگان)

میدان ورزش محل تلاقی خیابان‌های جهاد، شهید بختیاری، شهید آنجفی، شهیدان رجایی و شهدای گمنام کلانشهر اراک است، با توجه به حجم بالای تردد از این میدان و بروز تصادفات متعدد در این منطقه، صمیم غیرهمسطح سازی این تقاطع توسط شورای ترافیک استان اتخاذ شد.

با غیرهمسطح سازی این تقاطع دسترسی شمال-جنوب و شرق-غرب شهر با سرعت بالاتر و ایمنی بیشتر امکان‌پذیر شد، تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش با ۶ پل یکی از تقاطع‌های رینگ داخل شهر اراک است که از پل محیط زیست آغاز و پس از گذر از جاده فراهان به آرامستان اراک ختم می‌گردد.

 

برای غیر همسطح سازی این تقاطع ۱۰ طرح پیشنهاد شد که درنهایت طرح هندسی فعلی به علت حداقل برخورد با معارضین و تأسیسات زیرسطحی، افزایش کیفیت تردد و زیبایی‌های بصری انتخاب گردید.

عملیات اجرایی این طرح به مساحت ۱۸ هکتار از اسفندماه سال ۹۴ بعنوان بزرگترین پروزه غرب کشور آغاز شد و با صرف اعتباری بیش از ۷۰ میلیارد تومان در مردادماه سال ۹۸ مورد بهره برداری قرار گفت.

بیش از ۲۸۵ پروژه کلان در کشور به دستان با کفایت جوانان قرارگاه خاتم الانبیاء در دست اجرا است

سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) طی روزهای اخیر در افتتاح یکی از پروژه های این قرارگاه در شهر اراک گفت: علیرغم اینکه دشمنان امروز در یک شرایط و عملیات سنگین برای ایجاد نا امیدی و بی انگیزگی بین ملت در حال انجام است اما جوانان ایران اسلامی با همت و اراده های پولادین در قرارگاه خاتم الانبیاء کشور را به یک کارگاه عظیم عمرانی تبدیل کرده اند.

محمد افزود: امروز بیش از ۲۸۵ پروژه کلان در سطح کشور به دستان با کفایت جوانان قرارگاه خاتم الانبیاء در حال انجام است که هر ساله کارکرد قرارگاه در کشور دوبرابر می شود و این برای ایجاد انگیزه و نشاط مردم بسیار موثر است که به برکت همدلی و انسجامگبین کلیه دستگاه های کشور در حال انجام است.

اینک قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با بهره گیری از نیروی انسانی متعهد و مجرب و برخورداری از حجم بالای امکانات، تجهیزات، ماشین آلات کاملاً تخصصی، پیشرفته و منحصر بفرد آمادگی کامل دارد پروژه های بزرگ و پیچیده را در کمترین زمان ممکن و با رعایت کلیه استانداردها اجرا نماید کما اینکه امروز در دوره افتاده ترین نقاط سیستان و بلوچستان محرومیت زدایی می کند، با تلاش شبانه روزی آب را به غیزانیه اهواز می رساند، در پروژه های استراتژیک پترو پالایشگاهی نقش افرینی می کند و در توسعه زیر ساخت های شهری پیشگام است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1658980
ارسال نظر
نظرات