شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 13:34 منتشر شده در مورخ: 1399/07/29 شناسه خبر: 1659060
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر دیلم مطرح کرد؛

مصرف سیگار و الکل اصلی‌ترین عامل پوکی استخوان

مصرف سیگار و الکل اصلی‌ترین عامل پوکی استخوان
دهداری گفت: سبک زندگی کم تحرک و بدون فعالیت بدنی، مصرف کم کلسیم و دوری زیاد از آفتاب، کم وزن بودن (شاخص توده بدنی زیر 19) از مهمترین عوامل در پوکی استخوان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زینب دهداری کارشناس مسئول واحد بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم در گفت و گو با سپاس، اظهار کرد: اجازه ندهید پوکی استخوان آینده شما را تحت الشعاع قرار دهد. پوکی استخوان (استئوپروز) نوعی بیماری است که در آن استخوان های شما پوک و متخلخل،ضعیف و شکننده می شود. ​

وی اضافه کرد: وقتی یک عطسه می تواند استخوانتان را بشکند، این پوکی استخوان است. پوکی استخوان نامریی است، یعنی تا زمانی که یک استخوان نشکند، علایمی از خود بروز نمی دهد، به این دلیل بیماری پوکی استخوان یک بیماری خاموش نامیده می شود .

دهداری افزود: در فرد مبتلا به این بیماری، یک سقوط ساده از ارتفاع کم، یک چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع یا حتی افتادن در یک چاله کوچک، می تواند باعث شکستگی شود. بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ می دهد. البته گاهی شکستگی یک استخوان می تواند در ادامه به شکستن سایر استخوا نها نیز منجر شود.

کارشناس مسئول واحد بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم بیان کرد: در دنیـا در افـراد بالای۵۰ سـال، از هـر۳ زن ۱  نفـر و از هر۵ مـرد ۱ نفـر به ایـن بیماری مبتلاست، بنابراین لازم است در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان این بیماری اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین گروه در معرض خطر پوکی استخوان زنان ۵۰ سال و بالاتر است که این میزان شکستگی از هر ۳ زن بالای ۵۰ سال یه زن را درگیر می کند. از آنجاکه پوکی استخوان علایم آشکاری ندارد لازم است در ارتباط با سلامت استخوانها با افراد کارشناس، پزشک مشورت کنید تا از این بیماری پیشگیری و یا به موقع درمان شود.

دهداری با اشاره به اصلی ترین عوامل خطر پوکی استخوان، گفت: سبک زندگی  کم تحرک و بدون  فعالیت بدنی،  مصرف کم کلسیم و دوری زیاد از آفتاب، کم وزن بودن ( شاخص توده بدنی زیر ۱۹ )، سیگار کشیدن و یا نوشیدن الکل، یائسگی زودرس، سابقه شکستگی لگن یا ابتلا به پوکی استخوان در والدین، کاهش قدحتی تا ۴ سانتی متر، استفاده طولانمدت از داروهای گلوکوکورتیکوئید و بیمار یهایی مانند روماتیسم مفصلی،دیابت، سرطان پستان یا پروستات و بیمار یهای گوارشی از مهمترین عوامل در پوکی استخوان است.

وی تصریح کرد: برای تشخیص پوکی استخوان، سنجش سلامت استخوان که به طور معمول شامل میزان خطر شکستگی استخوان است، تعیین می کند که شما تا چه حد در معرض خط ابتلا به پوکی استخوان قراردارید.

کارشناس مسئول واحد بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم بیان کرد: متداولترین روش برای سنجش سلامت استخوان، اسکن تراکم استخوان یا سنجش میزان جذب اشعه ایکس می باشد. نتیجه ی این سنجش نشان می دهد که فرد تا چه حد مبتلا و یا در معرض ابتلا به پوگی استخوان است. پوکی استخوان درمان پذیر است.

دهداری اذعان کرد: ورزشهای خاص با هدف تقویت عضلات برای حفظ استخوان‌ها، استفاده از برخی مکمل ها، درمان دارویی، ایمن کردن محل زندگی، اقداماتی بسیار موثر است که باید زیر نظر پزشک انجام شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1659060
ارسال نظر
نظرات