شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 10:43 منتشر شده در مورخ: 1399/07/30 شناسه خبر: 1659403
فیروزی در گفت‌وگو با دانا:

عرضه محصولات خارج از بورس کالا، تبدیل به جرم می‌شود/ بازرسی از 500 هزار انبار در روزهای آینده

عرضه محصولات خارج از بورس کالا، تبدیل به جرم می‌شود/ بازرسی از 500 هزار انبار در روزهای آینده
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه عرضه قطره چکانی محصولات فولادی در بورس کالا باعث بالا رفتن قیمت‌ها شده؛ گفت: برخی فولادی‌ها محصولات خود را در انبارها دپو کرده و عرضه نمی‌کنند؛ اما با تصویب طرح مجلس و اقدامات دولت و افزایش عرضه‌ها، قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

حجت الله فیروزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در مورد اعتراضات و حواشی نحوه قیمت گذاری و عرضه فولاد در بورس کالا، اظهار کرد: افرادی که دنبال رانت هستند این موراد را مطرح می‌کنند. وی افزود:

 

قیمت محصولات فولادی شکسته می‌شود

دولت سازوکاری تهیه کرده است که باعث عرضه کل محصولات فولادی در بورس کالا می‌شود و فولادکاران اصلی هم در این مورد همکاری می‌کنند تا همه محصولات وارد بورس شود. قیمت محصولات فولادی در چند روز گذشته کاهش داشت و پایین آمد و در چند روز آینده قیمت‌ها به شدت شکسته خواهد شد.

 

عرضه محصولات، خارج از بورس کالا جرم می‌شود

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در جلسه علنی امروز طرح مجلس برای ساماندهی بازار فولاد و عرضه محصولات در بورس کالا بررسی می‌شود، گفت: طرح نممایندگان کامل‌تر از برنامه دولت است و اگر طرح مجلس تبدیل با قانون شود، حتی فروش یک کیلو آهن خارج از بورس جرم تلقی می‌شود و به عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شود و مجازات دارد.

فیروزی ادامه داد: براساس طرح مجلس، حتی اجازه صادرات هم ندارد و تولیدکننده‌ها نخست باید در بورس عرضه کنند و اگر فروش نرفت و مشتری نداشت، می‌توانند آن را صادر کنند و با این طرح قیمت محصولات فولادی شکسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت قراردادی با سازمان بسیج امضا کرده که براساس آن از 500 هزار انبار در کشور توسط 5 هزار بازرس بسیجی بازید می‌شود و کالاهای کشف شده، ضبط خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: گزارشی هایی به دستمان رسیده که برخی فولادی‌ها محصولات را در انبارها دپو و عرضه نکردند که وقتی کشف شود علاوم بر اینکه به عنوان کالای احتکاری ضبط خواهد شد بلکه مجازات هم دارد.

فیروزی در مورد اعتراضات به تعیین قیمت گذاری فولاد قیمت در بورس کالا، گفت: برخی می‌خواهند فشار بیاورند که این کالاها براساس روش اجرایی دولت رخ ندهد. در حقیقت هنوز اتفاقی رخ نداده و رانتخواری در این مورد معنایی ندارد.

 

عرضه قطره چکانی باعث افزایش قیمت شد

وی تاکید کرد: تعیین قیمت در بورس با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و با تعادل عرضه و تقاضا قیمت خود به خود اصلاح خواهد شد و تعیین سقف و کف قیمت برداشته می‌شود. الان بازار تعادل ندارد زیرا تقاضا بیشتر از عرضه است و از سوی دیگر عرضه به صورت قطره چکانی انجام می‌شود که خود این زمینه افزایش قیمت را ایجاد می‌کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و بازرسی‌ها عرضه در بورس کالا زیاد خواهد شد و قیمت شکسته می‌شود زیرا امروز افزایش شدید قیمت فولاد بازارهای دیگر مانند خودرو و مسکن را تحت تاثیر قرار داده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1659403
ارسال نظر
نظرات