شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 12:10 منتشر شده در مورخ: 1399/07/30 شناسه خبر: 1659404
واکنش نماینده ولی فقیه در بوشهر به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن(ع):

فضای کنونی، فضای تطبیق زمان حال با زمان امام حسن(ع) نیست/ میز مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم

فضای کنونی، فضای تطبیق زمان حال با زمان امام حسن(ع) نیست/ میز مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم
آیت الله صفایی بوشهری گفت: این است که ما همان طوری که مقام معظم رهبری فرمودند اساساً در معادله کنونی، فضا، فضای تطبیق زمان حال با زمان امام حسن مجتبی «علیه السلام» نیست بلکه ما الان در زمانی هستیم که رو به رو و رو در رو با جهان استکبار و امریکا هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ صبح امروز و پیش از آغاز درس خارج فقه، آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهور درباره صلح امام حسن(ع) سخنانی تحلیلی بیان کرد.

آیت الله صفایی بوشهری گفت:قبل از آغاز درس، نکته‌ای عرض می کنم؛ همان طوری که قبلاً هم محضر مبارک شما بیان شده و اخیراً هم در روز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام عرض کردم و آن این نکته است که باید انسان در رابطه با مسائل دینی و تاریخ اسلام تحقیقاتی صحیح داشته باشد و با دقت آن مسائل را کشف کند و بیان کند. خدایی ناکرده طوری نباشد که وقایع طوری تحلیل بشود که انسان خودش در منظومه فکری خود طراحی می کند.

برخی به خاطر توجیه کارهای خودشان، وقایع دوران امام حسن(ع) را به شکل دیگری با یک نگاه شخصی تحلیل می کنند

نماینده مقام معظم رهبری در استان افزود: در رابطه با تاریخ حکومت حضرت امام مجتبی «علیه السلام» باید عرض کنم که یکی از پیچیده ترین تاریخ سیاسی اسلام در زمان امام مجتبی «علیه السلام» بوده است و امام مجتبی «علیه السلام» با یک کاری بزرگ که مقام معظم رهبری هم در سخنان خود و هم در کتاب خود آن را بیان کرده اند و متاسفانه گاهی دیده می‌شود که برخی به خاطر توجیه کارهای خودشان، از آن وقایع به شکل دیگری با یک نگاه شخصی ورود پیدا می‌کنند و آن وقایع را طوری معماری و مهندسی می‌کنند که خودشان در نظرشان است اما در واقع چیز دیگری است.

آقایان به فکر اقتصاد و معیشت مردم و به فکر کارهای نشده باشند

وی خاطرنشان کرد: بنده نمی‌خواهم الان خیلی مسائل را بیان کنم؛ مناسب است که آقایان به فکر اقتصاد مردم، معیشت مردم، به فکر کارهای نشده و کارهایی که باید اکنون تا آینده بشود، وضع بهداشت و درمان مردم، بحث های مختلف و چالش های مختلفی که ما الان داریم، باشند و این صحبت ها جز ایجاد مشکلات، چیز دیگری نخواهد داشت. به همین خاطر وظیفه مسئولان اجرایی نظام، تلاش جهادی بر اساس مبانی اسلام و خدمت به مردم است. الان شرایط طوری نیست که آقایان حرف‌های دیگری بزنند به ویژه تحلیلی نادرست از وقایع داشته باشند. این است که باید در خدمت مردم باشند.

امام حسن مجتبی(ع) با دو گروه خواص مواجه بودند

امام جمعه بوشهر بیان کرد: اما در رابطه با ساحت مقدس امام حسن مجتبی «علیه السلام» این نکته را محضرتان عرض کنم که نقش خواص در عرصه نظام سیاسی اسلام در آن زمان خیلی تأثیر منفی بر امامت و رهبریت گذاشت و امامت و رهبریت را در تنگنا قرار دادند. اگر ما این را مورد بررسی قرار دهیم در آن زمان دو گروه خواص بودند: یک گروه، خواص ولایتمدار، مقاوم و با قدرت بالای عقلانیت سیاسی که تمام مسائل را از نگاه ولایت و جهاد در راه اسلام می دیدند و در راه مقابله با جریان اسلام ستیز حرکت می کردند و جامعه را به این راه حرکت می دادند و موج می آفریدند مثل قیس بن سعد که شخصیت فوق العاده ای است و تا آخر هم در مقابل تهاجم جریان ولایت ستیز ایستادگی کرد.

آیت الله صفایی بوشهری گفت: گروه دوم خواص دیگری بودند که اینها با اندیشه‌های خودشان نگاه به رهبریت و مصالح نظام اسلامی داشتند و بر اساس عقلانیت دینی مسائل را بررسی نمی کردند بلکه با مهندسی ذهنی خودشان و با تحلیل‌های غیر اصولی شرایط را طوری آفریدند که واقعاً نظام در بن بست قرار گرفت. رهبریت و امام حسن مجتبی «علیه السلام» دچار یک چالش جدی شد مثل حرکتی که عبیدالله بن عباس ایجاد کرد و به خاطر زمینه‌هایی که این شخص داشت و یک روح سازش‌کاری در منظومه فکری خود داشت، جبهه ضد ولایت کار فکری بر روی او انجام دادند، کار ادراکی انجام دادند و این شخص بعد از مدتی با اینکه مسئولیت بسیار بزرگی در عرصه نظام اسلامی داشت، جبهه مقاومت را رها کرد، سازش کرد با تحلیل های غلط که به او القا می کردند و با گرفتن پول زیادی که ۵۰۰ هزار درهم نقل شده است، نظام اسلامی را دچار چالش کرد.

اگر می خواهیم صلح امام حسن(ع) را بررسی کنیم باید ریشه های این کار را مورد بررسی قرار دهیم

وی ابراز کرد: بنابراین ما اگر می خواهیم صلح امام حسن «علیه السلام» را مورد بررسی قرار دهیم که آن خودش چه آثاری داشته باید ریشه های این کار را مورد بررسی قرار دهیم که خواص چه کار کردند با نظام اسلامی با رهبر دینی خودشان که دچار این بن بست شد و چه مشکلاتی این گروه بر نظام اسلامی مترتب کردند که آثار بسیار ناگوار وسیعی در جامعه اسلامی و تاریخ اسلام گذاشت. این را باید بررسی کنیم این ریشه را باید مورد بررسی قرار دهیم که سازش، عدم مقاومت، تحلیل های شخصی، عدم توجه به نگاه رهبری، تأثّر از قدرت نظامی و سیاسی دشمن و تحلیل غلط از جامعه شناسی مردم موجب می‌شود که انسان دچار یک فکر و حرکتی شود که نظام اسلامی را دچار چالش‌های خاصی کند.

میز مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم

رییس شورای فرهنگ عمومی استان بیان کرد: مذاکره با امریکا و مصالحه با آمریکا در طول تاریخ ثابت کرده است که هیچگاه نتیجه آن به سود طرف مقابل امریکا نخواهد بود و هر معاهده‌ای هم که بسته شود امریکا بدعهدی می کند و انجام نمی دهد حتی آن حداقل ها. میز مذاکره با امریکا یعنی تسلیم چنانکه در برجام هم مشاهده شد.

فضای کنونی فضای تطبیق زمان حال با زمان امام حسن مجتبی «علیه السلام» نیست

وی افزود: این است که ما همان طوری که مقام معظم رهبری فرمودند اساساً در معادله کنونی، فضا، فضای تطبیق زمان حال با زمان امام حسن مجتبی «علیه السلام» نیست بلکه ما الان در زمانی هستیم که رو به رو و رو در رو با جهان استکبار و امریکا هستیم. فضا، فضای این بخش است فضای رودررویی است و می‌بینید که آنها عملاً نیروهای ارزشمند نظام را ترور می‌کنند، تحریم اقتصادی دارند، تحریم سیاسی دارند، تهاجم فرهنگی دارند و حتی تحریم عرصه های علم و فناوری دارند. در حقیقت آنها الان یک جنگ تمام عیار با ما دارند.

آقایان نباید با تحلیل های غیر صحیح در مسیری قرار بیگرند که سرانجام آن سازش و تسلیم خواهد بود

امام جمعه بوشهر اذعان کرد: به همین خاطر عقلانیت سیاسی یعنی مقاومت در همه عرصه ها چه نظامی چه اقتصادی که حضرت آقا فرمودند اقتصاد مقاومتی، چه فرهنگی که باید مقاومت فرهنگی کرد، علمی که باید مقاومت علمی صورت گیرد؛ بنابراین آقایان باید به پیشرفت نظام فکر کنند، تکیه به خدا و اهل بیت و مردم داشته باشند و در طریق هدایت های رهبریت باشند نه با تحلیل های غیر صحیح در مسیری قرار بیگرند که سرانجام آن سازش، تسلیم و در آخر امریکا به دنبال براندزی نظام است و این نظام را برنمی تابد. این مسیری که الحمدالله طی شده و با عزت طی شده، به امید خدا با هدایت های مقام معظم رهری و این مردم عزیز و این جوان های مقاوم و نخبه ان شالله در مسیری خواهیم رفت که ان شالله پیروزی و عزت و اقتدار ایران و اسلام را در پی خواه داشت.

وی تاکید کرد: خداوند به همه ما توفیق عبادت و طاعت، توفیق در مسیر ولایت حرکت کردن و اقتدار ایران و اقتدار نظام، پاسداری از حریم ارزش ها و آرمان های انقلاب و خون شهدا و این تلاش هایی که شده حرکت کنیم و به امید خدا موفقیت ها در پی خواهد داشت.

«إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَهُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا»

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1659404
ارسال نظر
نظرات