شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 12:23 منتشر شده در مورخ: 1399/07/30 شناسه خبر: 1659476
به مناسبت فرارسیدن سالگرد حماسه 30 مهر همدان؛

روایتی متفاوت از خونین ترین تظاهرات دانش آموزی در همدان/ دخترانی که رویش گر شجاعت در بین انقلابیون شدند

روایتی متفاوت از خونین ترین تظاهرات دانش آموزی در همدان/ دخترانی که رویش گر شجاعت در بین انقلابیون شدند
30مهرماه سال 57 در همدان خاطراتی را برای مردم این شهر تداعی می کند که بیش از هر چیز شجاعت بانوانش را به نمایش می گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ 30 مهرماه سال 1357 که در رسانه های مختلف آن زمان به عنوان خونین ترین تظاهرات دانش آموزی از آن یاد می شود و تعداد زیادی از شهرها به حمایت از دانش آموزان و مردم همدان تظاهرات می کنند. واقعه ای که به گفته شاهدان عینی به مدت 10 ساعت لحظه ای صدای رگبار قطع نمی شد و زد و خوردهای خونین لحظه به لحظه آمار شهدا و مجروحین را افزایش می داد.

کریم مطهری، رزمنده همدانی که در این تظاهرات شرکت داشت در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سال57، همدان هم مثل تمام شهرها و استانهای کشور دستخوش تظاهرات علیه رژیم پهلوی بود.

وی ادامه داد: در این دوران مدارس و دانشگاهها نیز به خیل عظیم مردم می پیوستند که با شروع سال تحصیلی تظاهرات رنگ خاصی به خودش گرفت.

مطهری با بیان اینکه بنده در مدرسه عطار شکریه تحصیل می کردم گفت: تمام مردم ایران از کوچک و بزرگ به فرمان امام در صحنه حضور داشتند و در مدارس هم به این صورت بود که گاهی اوقات چندین مدرسه با یکدیگر هماهنگ می کردند و در تظاهرات حضور داشتند.

رزمنده دفاع مقدس افزود: مرکزیت معمولا در میدان امام بود که در آن زمان مجسمه شاه در آنجا قرار داشت، در حقیقت خیابان اصلی مثل رودخانه ای بود که مردم از خیابانهای اطراف مثل جوی به آن وصل می شدند و خیل عظیم جمعیت را تشکیل می دادند.

مطهری عنوان کرد: 30مهرماه سال 57 قرار شد راهپیمایی عظیم برپا شود که خیل عظیمی از آن را دانش آموزان تشکیل داده بودند، دانش آموزان دختر مدرسه پروین اعتصامی و سایر مدارس همگی در میدان امام جمع شدند و به سمت خیابان شهدا حرکت کردند.

رزمنده همدانی افزود: اول خیابان شهدا یک هتل که آن زمان به نام کاخ دایی قاسم شهرت داشت و اکنون هتل یاس نام دارد وجود داشت که نیروهای شهربانی جلوی این هتل گراد گرفتند و فرمانده آنها که کازرونی نام داشت و به قساوت قلب در بین نیروهای بعثی نام آور بود در پشت بام این هتل همه را به رگبار بست.

وی ادامه داد: آتش بستن روی مردم در آن زمان سابقه داشت اما آن حجم از رگبار بی سابقه بود و جمعیت زیادی از دانش آموزان شهید و زخمی شدند.

13 آبان در تهران به حمایت از واقعه 30 مهرماه همدان بود

کریم مطهری گفت: شهید و زخمی کردن مردم نه تنها آنها را عقب نمی کشید بلکه جسورتر و مصمم تر در صحنه حضور پیدا می کردند.

وی تاکید کرد: پس از واقعه سی‌ام مهر ۵۷ همدان موج مبارزه با رژیم جلاد پهلوی در کشور گسترش یافت و قیام ۳۰ مهر دانش‌آموزان همدانی از وقایع منحصر به فرد تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1659476
ارسال نظر
نظرات