شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1399/07/30 شناسه خبر: 1659610
با افت 7005 واحدی؛

شاخص بورس در آستانه سقوط به کانال 1.3 میلیون واحد ایستاد/ ترس و همجان در تالار شیشه‌ای

شاخص بورس در آستانه سقوط به کانال 1.3 میلیون واحد ایستاد/ ترس و همجان در تالار شیشه‌ای
شاخص کل بورس در ادامه روند نزولی خود در هفته جاری با کاهش 7 هزار واحدی در آستانه سقوط به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد قرار گرفت و ارزش معاملات بازار سهام در روز جاری به بیش از 13 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه هفته جاری سراسر قرمز پوش بود و نماگر بورس امروز و در آخرین روز کاری هفته با ادامه روند نزولی خود در آستانه سقوط به کانال 1.3 میلیون واحد قرار گرفت.

بازار سهام امروز و بعد از دو روز ریزش سنگین شاخص کل بورس که حدود 100 هزار واحد عقب نشینی داشت، با کمی بهبود و آغازی مثبت با عرضه شروع به کار کرد. نماگر بورس در همان دقایق نخست معاملات به رشد 10 هزار واحدی رسید اما در ادامه فشار فروش و عرضه‌ها افزایش یافت و با کاستن از رشد شاخص، آن را منفی کرد؛ حتی انتشار گزارش 6 ماه عملکرد شرکت‌ها هم نتوانست از ترس سهامداران بکاهد.

رفتارهای هیجانی و فشار فروش در جریان معاملات و خرید و فروش‌های روز جاری مشهود بود. روند معاملات در ساعت پایانی فشار فروش سنگین را به همراه داشت که این روند احتمالاَ در روز شنبه آینده هم ادامه خواهد یافت.

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات روز جاری با 7005 واحد کاهش به یک میلیون و 412 هزار و 300 واحد رسید. شاخص هم وزن هم با افت 1075 واحدی در ایستگاه 393 هزار و 872 واحد قرار گرفت.
 
معامله گران امروز در بورس بیش از 10 میلیارد و 702 میلیون سهم و اوراق مالی را در یک میلیون و 193 هزار معامله و به ارزش 9230 میلیارد تومان دادوستد کردند.
 
ارزش کل معاملات بازار سهام (بورس و فرابورس) به بیش از 13 هزار و 243 میلیارد تومان رسید و مالکیت 12 میلیارد و 636 میلیون سهم و اوراق مالی دست به دست شد.
 
رقم معاملات خرد سهام در حدود 11 هزار و 264 میلیارد تومان بود و حقیقی‌ها با تغییر مالکیت به حقوقی 582 میلیارد تومان از بازار خارج کردند.
 
شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پالایش نفت تهران و گسترش نفت و گاز پارسیان در قرمز شدن شاخص بورس بیشترین نقش را داشتند و در مقابل ملی صنایع مس ایران و ایران خودرو با بیشترین اثر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.
 
نمادهای بانک دی، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، بانک تجارت و بانک صادرات ایران پُر بیننده‌های امروز بورس بودند.
 
بیشترین حجم معاملات هم به نمادهای ایران خودرو با 2.49 میلیارد سهم، سایپا با 1.56 میلیارد سهم، بانک تجارت با 869.9 میلیون سهم، بانک صادرات با 624.3 میلیون سهم و بانک ملت با 521 میلیون سهم تعلق گرفت.

 

شاخص کل فرابورس ایران هم با 38 واحد افت به کانال 16 هزار واحد عقب نشینی کرد و به 16 هزار و 970 واحد رسید.

معامله‌گران در روز جاری یک میلیارد و 934 میلیون سهم و اوراق مالی را در قالب 582 هزار نوبت در فرابورس معامله کردند که ارزش آن به بیش از 4013 میلیارد تومان رسید.

شرکت‌های بیمه پاسارگاد، سرمایه‌ گذاری صبا تامین، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پتروشیمی تندگویان با بیشترین اثر منفی در افت شاخص فرابورس نقش داشتند و در مقابل پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس و سرمایه‌ گذاری مالی سپهر صادرات با بیشترین اثر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.

ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌ گذاری صبا تامین، پتروشیمی ارومیه، سیمان لار سبزوار و سرمایه‌ گذاری پویا نیز نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1659610
ارسال نظر
نظرات