شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:03 منتشر شده در مورخ: 1399/08/01 شناسه خبر: 1659715
به همت مجموعه های دانش بنیان و محققان فناوری نانو؛

نانوپوشش ضد ویروس تولیدشده در دانشگاه اراک به مرحله تولید انبوه رسید/ ماندگاری سه ساله بر روی سطوح و ویروس کشی مداوم

نانوپوشش ضد ویروس تولیدشده در دانشگاه اراک به مرحله تولید انبوه رسید/ ماندگاری سه ساله بر روی سطوح و ویروس کشی مداوم
نانوپوشش ضدویروس تولید شده در دانشگاه اراک به همت محققان گروه مهندسی مواد و متالوژی به مرحله تولید انبوه رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ به همت محققان و پژوهشگران یکی از مجموعه های دانش بنیان دانشگاه اراک نانو پوشش ضدویروس با ماندگاری بالا که پیش از این مراحل تحقیق و پژوهش و ساخت را پشت سر گذاشته بود در نهایت به تولید انبوه رسید.

این نانو پوشش به‌صورت مایع روی سطوح لایه نشانی شده و باعث پاکیزگی سطح نسبت به انواع ویروس کوید ۱۹ و آنفلوانزا و HIV  و باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شود، نکته قابل اهمیت تأثیرگذاری این نانو پوشش بیش از سه روز بر روی دست و ماندگاری بیش از سه سال بر روی سطوح است.

این نانو پوشش با جذب اشعه نور از سوی نانو پوشش قرار گرفته و سطوح مواد فتوکالیست موجود در آن فعال‌شده و توانایی از بین بردن آلاینده‌ها و مولکول‌های آلی را دارد و بر روی سطوح از قبیل آسانسور، لپ‌تاپ، موبایل، اتومبیل، دیوار اتاق جلسات، دیوار سالن‌های ورزشی و هرجایی که تردد افراد در آنجا زیاد باشد و نیاز به ضدعفونی پیوسته دارند، قابل‌اعمال است.

نانو پوشش ضد ویروس به تولید انبوه رسیده است/ ماندگاری سه ساله بر روی سطوح و ویروس کشی مداوم

دکتر مهدی رئوفی پژوهشگر و عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک در گفتگو با دیارآفتاب گفت: این نانو پوشش برای تمامی سطوح قابل‌اعمال است و در دو نوع هم تولیدشده است، مصارفی که سه‌روزه هستند و مصارفی که سه‌ساله هست.

وی ادامه داد: این نانو پوشش با ضخامتی در حد میکرومتر بر روی سطوح قرار می‌گیرد و طی یک فرآیند فتوکالیستی چربی دور ویروس را از بین می‌برد و باعث می‌شود که ویروس غیرفعال شود

رئوفی تصریح کرد: تفاوت اصلی این پوشش با مواد ضدعفونی و الکلی این است که در آن‌ها بلافاصله بعد از اینکه سطح با الکل یا مواد ضدعفونی‌کننده پوشیده شد اگر ویروس روی سطح قرار بگیرد مجدداً آلودگی ایجاد خواهد کرد درحالی‌که در این نانو پوشش ویروس کشی به‌صورت مداوم صورت می‌گیرد و نیازی به ضدعفونی مجدد سطح ندارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اراک افزود: برای خودروها، آسانسورها، امکان پرتردد و مکان‌هایی مثل مترو، اتوبوس‌ها و سالن‌ها جلسات، اتاق‌های عمل که باید حتماً به‌صورت استریل باشند می‌توانیم آن را به‌صورت سه‌ساله و تضمینی پوشش بدهیم و فرآیند ضدعفونی مداوم انجام گیرد و نیاز به ضدعفونی مجدد ساعتی نیست.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان مرکزی اظهار کرد: تولید این نانو پوشش از زمان شروع فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی تا رسیدن به تولید انبوه حدود یک سال زمان برد و الآن این محصول به بازار عرضه‌شده است که امیدواریم بتوانیم یک پیشگیری خوب برای نجات جان مردم داشته باشیم.

وی ادامه داد: این نانو پوشش در دسته‌بندی مواد ضدعفونی‌کننده در حجم ۲۵۰ میلی‌لیتر برای مصرف‌کننده با قیمت ۹۱ هزار تومان عرضه شده و برای هر ۲۰۰ مترمربع سطح با ماندگاری سه ساله و به صورت تضمینی حدوداً یک‌میلیون ۸۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

رئوفی با بیان اینکه چندین مجموعه در تولید این محصول شریک هستند افزود: شرکت دانش بینان «روئین حرارت رئوف» و یک شرکت کارگزار در ساخت این پوشش فعالیت بوده اند و فرآیند تولید آن در کارخانه نوآوری مرکز ماشین سازی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی صورت می‌گیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: امیدواریم این نانو پوشش همان‌طور که ویروس کرونا با سرعت در حال شیوع است بتواند خیلی سریع‌تر استفاده شود و بزرگ‌ترین عامل در پیشگیری باشد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1659715
ارسال نظر
نظرات