شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:03 منتشر شده در مورخ: 1399/08/01 شناسه خبر: 1659753
مدیرکل سابق امور حقوقی و مجلس ستاد امر به معروف:

قانون حمایت از آمران به معروف نقصی ندارد/ مانعی برای برخورد با متعدیان به آمران به معروف وجود ندارد

قانون حمایت از آمران به معروف نقصی ندارد/ مانعی برای برخورد با متعدیان به آمران به معروف وجود ندارد
محمد حسن آصفری با بیان اینکه مانعی برای حمایت از آمرین به معروف وجود ندارد، گفت: همچنین مانعی برای برخورد با متعدیان به آمران به معروف وجود ندارد و ستاد امربه‌معروف باید حمایت خود را به‌صورت جدی انجام دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ در اصل ۸ قانون اساسی آمده است دعوت به خیر و امربه‌معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است ولی شرایط و حدود و کیفیت چنین تکلیف و وظیفه‌ای را قانون معین می‌کند به همین منظور طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در تیرماه سال ۹۳ از سوی هیئت‌رئیسه دوره نهم مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و کلیات آن در ۱۶ مهر همان سال در صحن بهارستان به تصویب رسید.

پس از تصویب کلیات این طرح، بررسی جزییات آن در صحن مجلس کلید خورد و سپس برخی ایرادات شورای نگهبان به این طرح از سوی نمایندگان رفع شد،  شورای نگهبان نیز در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ این طرح مهم را تأیید کرد.

هرچند رئیس‌جمهور بعد از تبدیل این طرح به قانون  از ابلاغ  آن به دستگاه‌های اجرایی استنکاف ورزید اما طبق قانون رئیس مجلس رأساً اقدام به ابلاغ این قانون کرد، روحانی اما  طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب ایراداتی را مطرح کرد اما درنهایت با ارجاع موضوع از سوی رهبری به شورای عالی حل اختلاف قوا حق به مجلس داده شد.

علیرغم اینکه در این قانون تکالیفی برای هر یک از دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و نهادها معین‌شده است اما بعد از گذشت چندین سال از ابلاغ آن و بر اساس گزارش سال گذشته کمیسیون فرهنگی مجلس کماکان برخی از دستگاه‌های اجرایی همچون سازمان برنامه‌وبودجه، صداوسیما، امور اداری و استخدامی کشور به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند.

 با توجه به اینکه قانون مذکور به نسبت جامع به نظر می‌رسد و اجرای کامل آن می‌تواند در زمینه حمایت از آمران به معروف نقش مهمی را ایفا کند اما متأسفانه ضعف در اجرا، همکاری ضعیف دولت و عدم پرداخت رسانه‌ای به این امر مهم در جامعه اسلامی باعث شده است در سال‌های اخیر نیز آمران به معروف مورد تعرض قرار بگیرند که اخیراً نیز بسیجی پاسدار «محمد محمدی» در شهر تهران و در حین امر به معروف موردحمله اراذل‌واوباش قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس یازدهم؛

قانون حمایت از آمران به معروف نقصی ندارد/ مانعی برای برخورد با متعدیان به آمران به معروف وجود ندارد

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس یازدهم در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، گفت: این قانون در مجلس نهم تصویب شد و وظیفه ستاد امربه‌معروف است که از کسانی که در راستای این وظیفه الهی قدم بر می‌دارند، حمایت کند.

مدیرکل سابق امور حقوقی و مجلس ستاد امر به معروف کشور با کامل دانستن قانون حمایت از آمرین به معروف، افزود: ستاد امربه‌معروف موظف است تا اگر آمر به معروفی از طرف اراذل‌واوباش مورد ضرب‌وجرح قرار گرفت، با گرفتن وکیل به‌صورت جدی به دنبال گرفتن حق او باشد تا شاهد چنین رفتارهایی در کشور نباشیم.

آصفری با بیان اینکه مانعی برای حمایت از آمرین به معروف وجود ندارد، گفت: همچنین مانعی برای برخورد با متعدیان به آمران به معروف وجود ندارد و ستاد امربه‌معروف باید حمایت خود را به‌صورت جدی انجام دهد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1659753
ارسال نظر
نظرات