شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:04 منتشر شده در مورخ: 1399/08/01 شناسه خبر: 1659757
گلایه کارشناسان از بی توجهی به بلایای طبیعی؛

یزد؛ درگیر سیلاب و خشکسالی! / هیچ وقت از بلایای طبیعی درس نگرفتیم

یزد؛ درگیر سیلاب و خشکسالی! / هیچ وقت از بلایای طبیعی درس نگرفتیم
کارشناسان معتقدند مشکل اصلی ما در مواجهه با بلایای طبیعی درس نگرفتن از گذشته است. ما هر ساله با بلایای طبیعی نظیر سیل و خشکسالی مواجه هستیم اما تنها چیزی که در این زمینه مطرح می شود وعده جبران خسارت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید ابوالفضل میرقاسمی در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا اظهار داشت: تشدید روند تخریب پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع، معدن کاوی و سد سازی بی ضابطه و تغییر اقلیم باعث افزایش دما و تداوم خشکسالی در کشور شده است.

این کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: مشکل اصلی ما در مواجهه با بلایای طبیعی درس نگرفتن از گذشته است. ما هر ساله با بلایای طبیعی نظیر سیل و خشکسالی مواجه هستیم اما تنها چیزی که در این زمینه مطرح می شود وعده جبران خسارت است. این در حالی است که برخی موارد مانند تلفات انسانی و از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری قابل جبران نیستند.

وی در تشریح خطرات سیلاب بیان کرد: در ایران 300 تا 800 سال زمان لازم است تا یک سانتی متر خاک تشکیل شود اما یک سیلاب کافی است تا همه خاک های حاصلخیز را شسته و از بین ببرد و زمانیکه حاصلخیزی خاک از بین برود گیاه نیز از مواد آلی خاک بی بهره می ماند.

 

یزد؛ درگیر سیلاب و خشکسالی!

جواد منصوری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد نیز در این رابطه اعلام کرد: هم اکنون تغییر اقلیم در مقیاس جهانی اتفاق افتاده و خشکسالی های مستمر و سیلاب های که در یزد شاهد آن هستیم پیامدهای منطقه ای ناشی از آن است. 

وی با بیان اینکه سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی برجا می گذارد گفت: استان یزد بیش از یک دهه خشکسالی را تجربه کرده و این خشکسالی مستمر، زمینه ایجاد و تشدید اثرات مخرب سیلاب ها را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی افزایش داده است. به عنوان مثال تلقی رودخانه فصلی به عنوان رودخانه خشک و قابل تصرف یکی از همین آثار روانی خشکسالی است.

منصوری تاکید کرد: متاسفانه بستر و حریم رودخانه ها به خصوص در مناطق ییلاقی استان یزد مورد تصرف و تعرض قرار گرفته و حتی در برخی مسیل ها امکان عبور ایمن و بی خطر سیلاب وجود ندارد.  البته تا کنون افزون بر 500 مورد تصرف بستر و 1564 مورد تصرف حریم شناسایی شده و اخطارهای لازم صادر شده ، گفتنی است اولویت ما رفع تصرف است اما در صورت عدم تمکین اقدام قانونی لازم جهت رفع تصرف انجام می شود.

وی ابراز داشت: تغییر حوزه آبخیز، تصرف بستر و حریم رودخانه ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، فرونشست زمین و تغییر مسیر رودخانه ها از عمده عوامل چالشی فرا روی استان جهت مقابله و کاهش اثرات سیل است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد جهت کاهش اثرات سیل گفت: شناسایی 157 نقطه حادثه خیز استان و اعلام به مراجع ذیصلاح و انجام مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه های استان به طول 2000 کیلومتر از جمله اقدامات برای کاهش اثرات مخرب سیلاب ها در استان است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1659757
ارسال نظر
نظرات