شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 09:16 منتشر شده در مورخ: 1399/08/03 شناسه خبر: 1660138
کارگردان نمایش مطرح کرد؛

«روزهای پیش از جنایت» به رادیو رسید/ مکبث به روایت ابلیس

«روزهای پیش از جنایت» به رادیو رسید/ مکبث به روایت ابلیس
سریال رادیویی «روزهای پیش از جنایت» به نویسندگی و کارگردانی صادق وفایی در روزهای هفته آینده از رادیو نمایش پخش می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صادق وفایی بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به نمایش جدید خود گفت: سریال رادیویی «روزهای پیش از جنایت» کار جدید گروه نمایشی مانا است که در هفته پیش رو در قالب برنامه «پرده اول» از رادیو نمایش پخش می‌شود.

وی افزود: متن این کار اقتباسی جدید از نمایشنامه «مکبث» ویلیام شکسپیر و در واقع، دربرگیرنده فرازهایی است که در قصه مکبث شکسپیر نیامده‌اند. این فرازها را درباره دغدغه چندساله‌ام درباره مساله وسوسه‌های شیطانی نوشتم که منجر به گناه و جنایت می‌شوند. در قصه «روزهای پیش از جنایت» آن سه خواهر ساحر که یکی از وجوه تراژدی یعنی تقدیرگرایی را القا می‌کنند، حضور چندان پررنگی ندارند و فقط چند مرتبه نامشان برده می‌شود اما حضور و سهم اصلی برای ابلیس و وسوسه‌هایش است.

این بازیگر تئاتر در ادامه گفت: در نمایشنامه شکسپیر، صحنه کشتن پادشاه را نداریم. یعنی مکبث پس از دیدن خنجر خیالی می‌رود و کار را به سرانجام می‌رساند. یکی از صحنه‌هایی که در نمایشنامه‌ام دیده‌ام، ورود مکبث به اتاق خواب پادشاه و گفتگویش با او پیش از ارتکاب جنایت است. همچنین همه گفتگوها و صحنه‌هایی که مکبث با ابلیس دارد، زاده ذهن خودم هستند و در نمایشنامه اصلی مکبث نیامده‌اند.

وی درباره فضای این نمایش اظهار کرد: در مجموع، مکبث در این سریال رادیویی، به‌طور مرتب با شیطان و وسوسه‌هایش درگیر است که هر دفعه گناه کشتن پادشاه را با توجیه‌های مختلفی پیش روی او آراسته می‌کند. اما نکته مهم درباره همین گفتگوها و وسوسه‌هاست که در فضایی سیال رخ می‌دهند.

وفایی گفت: بازیگرانی که در این نمایش کمکم کردند، از اعضای گروه و همچنین چند تن بازیگر مهمان بودند. محسن اکبری، شقایق فتحی، بهمن وخشور و جلال محبی دوستانی هستند که در این ‌نمایش به ایفای نقش پرداختند. صدابرداری کار نیز به عهده جعفر جودتی بود و محمد اسماعیل‌پور هم تهیه‌کنندگی کار را به عهده داشت. پس از سریال «فرشتگان خرمشهر»، این دومین سریالی است که برای برنامه «پرده اول» رادیو نمایش می‌سازیم.

وی در پایان گفت: راوی اصلی قصه «روزهای پیش از جنایت» ابلیس است و قرار است به مخاطب خود بگوید که مکبث را چگونه فریب داد و اصطلاحاً از راه به در کرد.

سریال رادیویی «روزهای پیش از جنایت» از ۳ آبان، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع:مهر

https://www.dana.ir/1660138
ارسال نظر
نظرات