شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:44 منتشر شده در مورخ: 1399/08/03 شناسه خبر: 1660282
در گفت‌وگو با دانا مطرح شد؛

دولت اقتصاد را رها کرده و برنامه‌ای ندارد/ اقتصاد ایران تا کی باید معطل خارجی‌ها بماند!

دولت اقتصاد را رها کرده و برنامه‌ای ندارد/ اقتصاد ایران تا کی باید معطل خارجی‌ها بماند!
دبیر خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه به دلیل نوسانات نرخ ارز تولیدکنندگان در سردرگمی به سر می‌بردند و دولت هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد ندارد، گفت: نقش تحریم‌ها در مشکلات کشور حدود 30 درصد است، اما تصمیمات و بی‌برنامگی دولت باعث افزایش اثر آن حتی تا حدود 80 درصد شده است.
مسعود دانشمند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد تاثیر نوسانات نرخ ارز بر تولید و اقتصاد کشور، اظهار کرد: یکی از چالش‌ها امروز تولیدکنندگان نوسانات نرخ ارز است که به تولید ضربه می‌‎زند؛ زیرا تولیدکننده نمی‌داند برای خرید مواد اولیه خود اقدام کند یا نه.
 
وی توضیح داد: به دلیل نوسانات نرخ ارز، قیمت‌ مواد اولیه تولید متفاوت و در قیمت تمام شده تولید اثر گذار است و باعث کاهش میزان تولید می‌شود؛ زیرا سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نمی‌تواند پاسخگوی افزایش قیمت‌ها باشد.
 
این فعال اقتصادی گفت: اگر قدرت خرید مصرف کننده هم کاهش یابد و جواب ندهد که در این شرایط نمی‌دهد، کالای تولید شده، روی دست تولیدکننده می‌ماند و از سوی دیگر افزایش قیمت هم باعث می‌شود تولیدکننده دست نگه دارد و کمتر تولید کند. نوسانات نرخ ارز باغث عامل تورمی و رکود اقتصادی می‌شود و  با کاهش یا توقف تولید، نرخ بیکاری بیشتر خواهد شد.
 
 
تولید در سردرگمی/ برنامه‌ای که دولت ننوشت!
 
دانشمند ادامه داد: تولیدکنندگان امروز در سردرگمی به سر می‌بردند و دولت هیچ برنامه‌ی منسجمی برای تولید ندارد. هر لحظه یکی اتفاقی رخ می‌دهد؛ مثلا یک روز بانک مرکزی دستورالعمل صادر می‌کند، روز دیگر وزارت صمت بخشنامه تصویب می‌کند و روزی هم رئیس جمهوری سخن می‌گوید. همه این‌ها نشان می‌دهد دولت هیچ برنامه‌ای برای شرایط کنونی اقتصاد ندارد.
 
وی تصریح کرد: از چند سال پیش که موضوع تحریم‌ها و بازگشت آن مطرح شد، دولت می‌بایست برنامه منسجمی برای حفظ تولید داخلی، بدون اینکه تحریم‌ها چه آثار دارد، برای اقتصاد کشور تنظیم می‌کرد که انجام نداد و امروز هم این برنامه را نداریم و کشور به صورت روزمرگی اداره می‌شود. 
 
 
دبیر خانه اقتصاد ایران گفت: یک نفر یک حرف خوب می‌زند قیمت‌ها واکنش نشان داده و کاهشی می‌شوند و فرد دیگر تند سخن می‌گوید و قیمت‌ها بالا می‌رود؛ با  این شیوه نمی‌تواند کشور را اداره کرد و باید برنامه منسجمی داشته باشیم که دولت تاکنون چنین کاری نکرده و مجلس هم گفته برنامه دارد ولی هنوز چیزی اجرایی و مشخص نشده است.
 
 
تشکیل کمیته‌ای چهارجانبه برای خروج از مشکلات اقتصادی/ دولت ناکارآمدی خودش را به گردن تحریم‌ها می‌اندازد
 
دانشمند معتقد است برای خروج از شرایط کنونی و حل مشکلات اقتصادی باید کمیته‌ای چهارجانبه متشکل از دولت، مجلس، بخش خصوصی و اساتید دانشگاه با اختیارات 10 سال برای برنامه ریزی، اجرا و نظارت ایجاد شود.
 
وی ادامه داد: این کمیته، برنامه‌ای برای توسعه و افزایش ظرفیت تولید و احیای اقتصاد ایران بنویسد و با نظارت‌شان، اجرا شود؛ فارغ از اینکه دولت‌ها تغییر کند.
 
این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه اقتصادی ایران باید خصوصی و مردمی باشد، گفت: بی‌برنامگی دولت باعث افزایش اثر گذاری تحریم‌ها شده و دولت ناکارآمدی خودش را به گردن تحریم‌ها می‌اندازد.
 
دانشمند اعتقاد دارد: اثر گذاری و نقش تحریم‌ها در مشکلات کشور بین 20 الی 30 درصد است و مابقی مشکلات به دلیل مسائل داخلی است، اما تصمیات دولت و بی‌برنامگی باعث افزایش اثر تحریم‌ها شده و اثر گذاری آن را به حدود 70 الی 80 درصد می‌رساند.
 
 
فرمانده اقتصادی دولت کجاست؟/ تا کی باید همه چیز معطل رفع تحریم‌ها باشد
 
وی در مورد این سوال که چه کسی فرمانده اقتصادی دولت است؟، پاسخ داد: قاعدتا معاون اول رئیس جمهوی باید فرمانده اقتصادی باشد، ولی این‌گونه نیست و به دلیل ارز 4200 تومانی و... به حاشیه رفته و فرمانده اقتصادی و اقتصاد مقاومتی را رها کرده است.
 
دانشمند با تاکید بر اینکه باید برنامه ریزی 10 ساله برای برون رفت از مشکلات نوشته و اجرا کنیم، بیان کرد: شاید تحریم‌ها، فشارهای آمریکا و مشکلاتش با ما، 10 سال دیگر هم طول بکشد؛ آیا باید کشور را تا 10سال دیگر بلاتکلیف نگه داشت؟ و آیا باید وضعیت درآمد و معیشت مردم و نسل جوان مشتاق کار را معطل روابط خارجی و آمریکا نگهداریم؟
 
دبیر خانه اقتصاد ایران در مورد نقش بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ ارز؛ گفت: 80 درصد ارز حاصل کشور در دست بانک مرکزی (دولت)  است، بنابراین این بانک سیاست‌گذاری و قیمت تعیین می‌کند. 
 
وی تصریح کرد: کالا‌ها امروز در گمرک به دلیل سیاست‌های سختگیرانه بانک مرکزی خاک می‌خورد. در ضورتی که مثلا کالا را با ارز نیمایی ترخیص کنند و دولت باید نظارت داشته باشد که این کالا با نرخ نمایی وارد بازار و تولید شود و در فرآیند قرار گیرد در حالی که سیاست‌ها سختگرانه باعث افزایش تقاضا در بازار ارز شده و قیمت‌ها بالا می‌رود و عکس آن با کاهش تقاضا، نرخ‌ها کاهشی خواهند شد.
 
انتهای پیام/
 
https://www.dana.ir/1660282
ارسال نظر
نظرات