شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 12:07 منتشر شده در مورخ: 1399/08/05 شناسه خبر: 1660820
کارشناس مسائل اقتصادی:

رفتار دولت در حوزه بورس احساسی است

رفتار دولت در حوزه بورس احساسی است
بیت الله اکبری،کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر دولت در بازار سرمایه زیاد دخالت نکند و مردم هم درست فکر کنند و تصمیم بگیرند یعنی نه بخرند و نه بفروشند، قطعا بازار به شرایط ایده آل باز می‌گردد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بیت الله اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ با اشاره به اینکه این وضعیت برای بورس قابل پیش‌بینی بود، اظهار کرد: مردم به جهت انگیزه‌ای هم که دولت ایجاد کرد به شدت وارد بازار بورس شدند، اما اکنون هم تعداد سهامداران ایران نسبت به استاندارد جهانی بسیار کم هستند و این واقعیت است اما مردم باید آرام و به مرور وارد این بازار می‌شدند.

وی افزود: گویا می‌خواهیم یک راه صدساله را یک شبه طی کنیم و کاری کردیم که مردم با سرعت زیاد انگیزه پیدا کنند که وارد بورس شوند و هیچ تفکری در آن وجود نداشت؛ افراد زیادی فقط با هدف دلالی سهام خریداری کردند درحالی که وقتی سهام شرکتی را خریداری می‌کنیم یعنی صاحب آن شده‌ایم و باید در سود و زیانش شریک باشیم.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اما بحث خرید و فروش سهام دلالی شد چراکه قیمت‌ها به شدت و به شکل حبابی بالا رفت و مشخص بود که این قیمت‌ها بدون منطق بالا می‌رود و اشتیاق کاذبی بین مردم ایجاد شده بود درحالی که بسیاری هیچ تخصص و تحلیل درستی از بازار نداشتند.

اکبری تصریح کرد: خرید و فروش بورس به ویژه در فضای مجازی اتفاق می‌افتاد بدون اینکه مردم اطلاعات دقیقی از سود و زیان شرکت‌ها به دست آورند و فقط تحت تاثیر تبلیغات قرار می‌گرفتند‌.

دلالان جو منفی در بازار بورس ایجاد کرده‌اند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد قزوین ادامه داد: اکنون کار به جایی رسیده است که سهام زیادی در دست مردم است که منتظرند قیمت آن سریع بالا برود و منتظر سود آن نیستند و می‌خواهند یک شبه پولدار شوند در حالی که شرکت یک ماهه چطور می‌تواند چندین درصد سود کند؟

وی بیان کرد: خود این شرکت‌ها در طول سال ۲۰ تا ۲۵ درصد سود می‌کنند در حالی که مردم انتظار دارند در ماه به این سود دست یابند که تفکر اشتباهی است؛ پیشنهاد می‌کنم که سهامداران صبور باشند و سهام خود را حفظ کنند.

اکبری اذعان کرد: مسلما تمام کسانی که سهام خریدند کار خوبی کرده و سود خواهند کرد اما به شرط اینکه نفروشند و فریب بازار منفی را نخورند چراکه این جو منفی را دلالان بورسی ایجاد کردند تا مردم سهام خود را بفروشند اما همه کسانی که سهام می‌فروشند شش ماه دیگر پشیمان می‌شوند.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سهامداران اگر صبر کنند بازار بورس به حالت اولیه خود باز می‌گردد و افراد به سود خود خواهند رسید اما اگر عجله کنند فقط باعث نوسانات شدید بازار خواهند شد که اکنون متاسفانه این وضعیت اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: دولت هم در این ماجرا احساسی عمل می‌کند و یکدفعه وارد بازار بورس می‌شود و مردم را تحریک می‌کند بنابراین اگر دولت در بازار سرمایه زیاد دخالت نکند و مردم هم درست فکر کنند و تصمیم بگیرند یعنی نه بخرند و نه بفروشند، قطعا بازار به شرایط ایده آل باز می‌گردد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1660820
ارسال نظر
نظرات