شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:18 منتشر شده در مورخ: 1399/08/05 شناسه خبر: 1660973
رئیس کل دادگستری استان قزوین خبر داد؛

صدور ۲۵ هزار رای جایگزین حبس در قزوین

صدور ۲۵ هزار رای جایگزین حبس در قزوین
نوراله قدرتی از صدور ۲۵ هزار رای جایگزین حبس طی سه سال گذشته در دستگاه قضائی استان قزوین خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ حجت الاسلام نوراله قدرتی در نشست قضایی که ظهر امروز(دوشنبه) با حضور مدیران قضائی و قضات استان قزوین با محوریت ارائه گزارش عملکرد سه ساله به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد؛ اظهار کرد: همواره دردستگاه قضایی به دنبال جلب رضایت مردم هستیم؛ چراکه بزرگترین سرمایه و پشتوانه نظام اسلامی رضایتمندی مردم بوده و دشمن نیز همواره در تلاش است تا این پشتوانه را از نظام بگیرد.

وی افزود: با تمامی کمبودها و کاستی‌ها امروز وظیفه دستگاه قضایی اجرای حق، عدالت، افزایش اعتماد مردم به عملکرد و کارآمدی دستگاه قضایی و نظام است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با اشاره به اینکه صبر یکی از اصول اخلاقی برجسته است؛ گفت: در امور قضایی باید صبر و حوصله پیشه کرد؛ چرا که رسیدگی به امور مردم با توجه به اینکه دادگستری آخرین مرجع دادخواهی است و اشخاص از سایر مراجع رانده شده و امیدشان تنها به این دستگاه است امری طاقت فرساست، که شکیبایی ویژه‌ای را می‌طلبد.

وی بیان کرد: اولویت‌های دستگاه قضایی استان دستیابی به کاهش موضوعاتی از قبیل جرایم و آسیب‌های اجتماعی، پرونده‌های ورودی، اطاله دادرسی، پرونده‌های معوق، نقض آراء، منازعات و اختلافات و نارضایتی‎‌های عمومی و ارباب رجوع است.

کاهش۸۰ درصدی پرونده‌های معوق در استان

مقام ارشد قضایی استان به ارائه عملکرد سه ساله اخیر دادگستری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۳ تا ۹۶ پرداخت و عنوان کرد: در مدت سه سال آبان ۹۳ تا آبان ۹۶ بالغ بر ۶۱۰ هزار پرونده ورودی دادگستری با میانگین ۱۹۶ همکار قضایی و از آبان ۹۶ تا آبان ۹۹ نیز شاهد ورود ۷۴۰ هزار پرونده با میانگین ۱۹۳ همکار قضایی بوده‌ایم که با وجود این افزایش ورودی پرونده، نه تنها بر تعداد همکاران قضایی افزوده نشد بلکه کاهش هم داشتیم.

قدرتی به جمعیت کیفری استان اشاره و تصریح کرد: با تدابیر قضائی صورت گرفته در دادگستری کل استان خوشبختانه طی سه سال مورد نظر شاهد کاهش ۷۰۰ نفری موجودی قطعی زندانیان بوده‌ایم که این مهم از طریق اجرای دستورالعمل‌های ریاست قوه قضائیه، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و پیگیری جهت صلح و سازش در پرونده‌ها بوده است.

رئیس کل دادگستری استان افزود: قضات در محاکم تمام تلاش خود را جهت کاهش هرچه بیشتر جمعیت کیفری داشته باشند تا سیاست گذاری صورت گرفته در این زمینه به بهترین شکل انجام شود. طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ حدود نه هزار مجازات‌های جایگزین حبس انجام گرفته در حالی که در طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ این آمار به ۲۵ هزار مورد رسیده است.

مقام ارشد قضایی استان به اهمیت احقاق حقوق عامه اشاره کرد و گفت: در راستای حفظ حقوق بیت المال، طی سه سال اخیر موفق به بازگشت قریب به چهار هزار و ۱۱۹هکتار از اراضی بیت المال در سراسر استان شدیم که خود افتخار بزرگی برای استان است؛ همچنین در بحث کاهش پرونده‌های معوق که یکی از مهمترین سیاست‌های کلی دستگاه قضایی است، شاهد کاهش بیش از ۸۰ درصدی پرونده‌های معوق در استان هستیم.

در پایان، رئیس کل دادگستری استان تنها راه خروج از بن بست‌ها را اطاعت از فرمان ولایت فقیه در تمامی حوزه‌ها دانست و از همکاران قضایی خود خواست تا همواره هماهنگ با سیاست‌های کلی دستگاه حرکت کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1660973
ارسال نظر
نظرات