شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 11:13 منتشر شده در مورخ: 1399/08/06 شناسه خبر: 1661170
در گفت و گو با کارشناس مذهبی عنوان شد؛

عدم شناخت نسبت به امام زمان(ع)، ناشی از جهل انسان است

عدم شناخت نسبت به امام زمان(ع)، ناشی از جهل انسان است
پرمایه گفت: اینکه نمی دانیم امام زمانمان(ع) کی و کجا باید باشد همان جهلی است که زائیده عدم معرفت به حال امام (ع) است، در جوامع بشری اگر اعتدال حفظ شود سیر به کمال مطلوب است و اگر انحرافی رخ دهد سقوط حتمی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از هرمز؛ این روزها ایران و جوامع اسلامی در یک شور و نشاط خاصی است، گویا تمام دردهایشان به فراموشی سپرده و در یک آرامش روانی به زندگی دنیوی و اخروی پرداخته اند، این روزها جهان اسلامی به قدری زیبا شده که گویا انسان در همان بهشتی به سر می برد که سرمنزل سعادت و خوشبختی است.

دیر زمانی نیست که از اربعین و صفر می گذرد، امام حسین(ع) به تمامی مسافران کربلا و نجف و کاظمین نیک نشان داده است که به راستی بدبخت کسی است که حضور امام و پیامبر(ص) خود را تکذیب می کند و از نعمت های آنها بی بهره می ماند، انسان اگر به یک میهمانی دعوت می شود بهترین پذیرایی را خواهان است، هیچ احدی را نمی توان یافت که سختی و مشقت را برای جسم وروح خود طالب باشد، او نعمت و امنیت و آسایش را می خواهد.

نیاز اقتصادی بشر به حدی از ناتوانی رسیده که شاید کمتر بتوان انفاق کرد و صدقه داد؛ اما در این ایام به راستی مشاهده کرده ایم که عاشقان اهل بیت(ع) روزی دوچندانی را کسب کرده اند و برای ولایت امام زمانشان(ع) از رزق و روزی خود به نیازمندان و دوستداران دوستان خدا طعام می دهند، یک شادی وصف ناشدنی که در این جنگ اقتصادی و روانی از پس هر انسانی برنمی آید.

ثریا پرمایه، کارشناس مذهبی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: زمانی که خداوند در آیه ۱۵۸ سوره انعام می فرماید«آیا جز این انتظار دارند که فرشتگان مرگ به سراغشان آیند، یا خداوند خودش به سوى آنها بیاید، یا بعضى از آیات پروردگارت و نشانه هاى رستاخیز؟ اما آن روز که بعضى از آیات پروردگارت تحقق پذیرد، ایمان آوردن افرادى که قبلاً ایمان نیاورده اند، یا در ایمانشان عمل نیکى انجام نداده اند، سودى به حالشان نخواهد داشت بگوانتظار بکشید ما هم انتظار مى کشیم» به این دلیل است که مردم باید قبل از آن روز قامت ایمان بیاورند که اگر فضلیتی از قبل نداشته باشد اثری ندارد.

این کارشناس مذهبی افزود: خداوند بشر را آفرید و او را موظف به تربیت نفسانی نمود تا رسیدن به کمال را داشته باشد، خلقت آنها عبث و بیهوده نیست و برای همین امر رهبر از حضرت آدم، خاتم، پیامبر و امام(ع) را تعیین فرمود که گفتار آنها برای رفع مشکلات بشری برای رسیدن به کمال تا قیامت برای انسان کافی است که یک سنت الهی و راه راست و مستقیم است که بشر برای رسیدن به کمال مطلوب طی می کند.

پرمایه ادامه داد: اگر اکثریت افراد یک جامعه از سیر تعلیم و تربیت آسمانی و طبیعی محیط و فرهنگ پیرامون خود دور باشند به کمال و رشد مطلوب نمی رسند، در طول نیز تاریخ مشاهده شده هر فردی که از این صراط منحرف شده باشد به گمراهی و ضلالت افتاده است و اجتماع به بیراهه می رود همان گونه که در عصر جاهلیت نیز این موارد دیده شده است که مقدمه ظهور خاتم(ص) شد تا وجود پربرکت ایشان آنها را ذلت به اوج لذت رساند.

اثر وجودی امام زمان در احادیث پیامبران و امامان(ع) است

وی اضافه کرد: در عصر حاضر نیز اگر انسان از مسیر صراط مستقیم منحرف شود و در عقاید خود که باید محکم و خلل ناپذیر باشد خللی ایجاد شود و از اخلاق و علم و فضلیت دور بماند؛ باید به انتظار ظهور یک مصلح بزرگ و منجی باشد، در حدیثی که پیامبر فرمودند « هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی مرده است» اثر وجودی امام زمان(ع) ثابت شده است.

این کارشناس مذهبی افزود: امام زمان(ع) به منزله محور عالم وجود هستند، مدیر و رهبری در عالم آفرینش است که به اذن الهی دارای یک سلسله مراتب از مختصات آسمانی است که برای رفع ناراحتی ها،ناملایمات، محرومیت های اجتماعی، مشکلات روحی، اختلافات طبقاتی، فقر، تمایلات نفسانی، بی رحمی، بی عاطفگی، بی انصافی و بی ایمانی حس نیاز به یک مصلح بزرگ و آسمانی را در انسان بیدار می کند.

اگر اعتدال در جوامع بشری حفظ شود؛ سیر به کمال مطلوب است

پرمایه ادامه داد: اینکه نمی دانیم امام زمانمان(ع) کی و کجا باید باشد همان جهلی است که زائیده عدم معرفت به حال امام (ع) است، وجود آشوب ها، جنگ ها،بی مهری ها و ظلمی که از طرف قدرت های بزرگ بر مستضعفین وارد می شود نشان دهنده بی عدالتی ها و نامتعادل بودن است که در جهت رسیدن به کمال مطلوب است، در جوامع بشری اگر اعتدال حفظ شود سیر به کمال مطلوب است و اگر انحرافی رخ دهد سقوط حتمی است.

وی اظهار کرد: در اسلام این مدینه فاضله را می بینیم که در زمان همان دوره ده ساله اخر پیامبر اسلام(ص) به وجود آمد و وجود صفا، وفا، صداقت، امانت، اعتماد به کردار و گفتار یکدیگر، مساوات، وحدت و برادری، خضوع و خشوع، سعی و کوشش، کار و تلاش، ایمان و توکل و سادگی یک محیط کاملا مناسبی را به وجود آورد که پس از همان تاریکی محیط عصر جاهلیت بود و با یک تربیت آسمانی به درجات بالا رسیدند و در مدت کمتر از نیم قرن نصفی از کره زمین را زیر پرچم توحید و سیطره قدرت حکوت اسلامی درآوردند.

در زمان ظهور امام زمان(ع)؛ انسان ها از نعمت های الهی به عدالت بهره می برند

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: امام زمان(ع) که حجت خدا بر خلق در زمین است برای این ذخیره شده اند که از دست و گزند ناپاکان مصون بمانند، در پس پرده غیبت و مانند طبیبی روحانی روزی که آن طبیب جسمانی قادر به ریشه کن کردن مفاسد نیست خداوند طبابت را به دست ایشان بسپارند تا قدرت الهی جوامع بشریت را از آلودگی ها پاک کند و ریشه کفر، نفاق و بداخلاقی ها را نابود کند، سنت خداوند نیز بر همین پایه استوار است که همراهان خود را از میان همین خلق انتخاب می کند و سرنوشت جهان همراه با همان رشد عقلی و معرفت به دست آنها سپرده می شود.

پرمایه افزود: امام زمان(ع) در پس پرده غیبت همچون خورشید عالم تاب محفوظ می مانند تا شاید مرد م در اصلاح مفاسد روحانی و نفسانی خود تلاشی کنند و یک اصلاحی صورت بگیرد، در عصر امام زمان مطابق همان اوضاع نامطلوب و نامناسبی که در زمان حصضرت رسول(ص) بود نیز اتفاقات می افتد که خداوند به دست ولی خود و به نیروی آسمانی که در اختیار حضرت حجت (ع) قرار می دهند زمین را از ظلم و جور و ستم پاک می کند و بساط عدل و داد را گسترش می دهد و تمام مخلوقات عالم از همه مزایای انسانیت و نعمت های بی انتهای خداوند به نحو شایسته و عدالت بهره مند می شوند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1661170
ارسال نظر
نظرات