شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:27 منتشر شده در مورخ: 1399/08/06 شناسه خبر: 1661179
دبیر نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی در استان مرکزی عنوان کرد

رسانه اسلامی به دنبال برقراری تفاهم عمومی است نه پروپانگادای تبلیغاتی/ افزایش همبستگی ملی راه مقابله با بحران زایی رسانه های غربی

رسانه اسلامی به دنبال برقراری تفاهم عمومی است نه پروپانگادای تبلیغاتی/ افزایش همبستگی ملی راه مقابله با بحران زایی رسانه های غربی
ملکی گفت: نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی(نسرا) درصدد است با استفاده از ظرفیت‌های محتوایی و ساختاری خود هم در حوزه تربیت مدرس سواد رسانه و هم‌چنین در حوزه ایجاد نهضت سواد رسانه در کشور تلاش کند و در این بین آماده ارائه محتوای مقدماتی و تخصصی در حوزه های مختلف سواد رسانه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ میلاد ملکی دبیر نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی در استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص نقش رسانه ها در عصر حاضر گفت: بر همگان واضح است که در عصری قرار داریم که رسانه ها بر تمامی فعل و انفعالات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تأثیرگذار هستند و این تأثیرگذاری در پاره ای از مواقع تا جزیی ترین مراحل زندگی بشر امروز پیش رفته است و حتی سبک زندگی او را جهت می دهند.

ملکی، روش رسانه ها در مدیریت اتفاقات مختلف را مبتنی بر مدیریت افکار عمومی دانست و عنوان کرد: رسانه ها در تعریف غیر اسلامی شان در تلاش اند تا با استفاده از روش های مختلف اقناعی و ایجاد پروپاگاندا مسیر حرکت جامعه را به سمتی هدایت کنند که سود صاحبان قدرت و ثروت در آن نهفته است. مسیری که در آن با بارش بیش از حد اخبار و اطلاعات قدرت تفکر و تحلیل از جامعه گرفته می شود و نگاه افراد به اتفاقات، در کم عمق ترین سطح ممکن باقی می ماند.

وی در تعریف رسانه اسلامی اظهار کرد: در رسانه اسلامی مدیریت افکار عمومی به سبک رسانه های غربی و با استفاده از روش های اقناعی خاص اتفاق نمی افتد بلکه در این حوزه رسانه ها باید در تلاش باشند که به تفاهم عمومی برسند و فعالیت های خود را به شکلی تنظیم کنند که همه افراد جامعه نسبت به یک موضوع به تعریفی مشترک برسند و در این مسیر مسئولانه حرکت کنند و همه افراد جامعه خود را مسئول بدانند.

در رسانه اسلامی به دنبال پروپاگاندا و تحمیل نیستیم

دبیر نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی در استان مرکزی ادامه داد: در رسانه اسلامی به دنبال پروپاگاندا و تحمیل نیستیم و باید تمام تلاش صورت گیرد که هم افزایی اجتماعی، تاکید بر مبانی ملی و دینی، تقویت مشترکات، تمرکز بر آرمان ها و... اتفاق بیفتد و به همین واسطه مردم در یک مسیر مشخص همراه با حاکمان خود حرکت کنند که مدیریت این ارتباط بین مردم و حاکمیت نیز در جامعه امروز، بر عهده رسانه هاست.

وی در بخش دیگری در توضیح آسیب های رسانه ها تصریح کرد: بدون شک رسانه ها علی رغم همه آسیب ها، فرصت های ویژه ای هم دارند اما انسان عاقل کسی است که در هر شرایطی میزان آسیب و فرصت را بسنجد و اگر حجم آسیب های وارده بیش از فرصت سازی هاست از آن فاصله بگیرد، که این مسئله در خصوص رسانه ها نیز حاکم است.

ملکی افزود: باید نسبت به برخی از آسیب های رسانه به صورت ویژه حساس باشیم چرا که آرام و بی سرو صدا و به صورت عمقی اثر می گذارند و ناگهان به خود می آییم و می بینیم که کار از کار گذشته است. به عنوان نمونه در کنار همه آسیب هایی که می توان برای رسانه بر شمرد اما باید گفت که رسانه ها تمرکز زدا هستند. به عبارتی به دلیل بالا بودن حجم اطلاعات و بارش اخبار انسان را از تمرکز در حوزه های مختلف وا‌می‌گذارند و زمان زیادی را از انسان، بدون کم‌ترین بهره مندی، می گیرد. این تمرکز زدایی حتی در امور معنوی نیز تأثیرگذار است و آرام آرام غفلت و عدم تمرکز روحی نیز بلای جان انسان خواهد شد.

وی فرد گرایی را یکی دیگر از آسیب ها عنوان کرد و ادامه داد: نگاهی به برخی از شبکه های اجتماعی به وضوح نشان می دهد که افراد فعال در این شبکه ها در تلاش‌اند تا خود را نمایان کنند. به عبارتی هر کس به دنبال آن است که با فعالیتی خاص خود را نشان دهد و با دریافت لایک و از این دست تشویقات مجازی رضایت روحی و روانی کسب کند. این یکی از آسیب های پنهانی است که گریبان گیر جامعه می شود. شاید در ظاهر جمع های مجازی افزایش پیدا کند اما در باطن همه افراد به دنبال خود و منیتشان هستند.

رسانه ها می توانند بحران زا و بحران زدا باشند

دبیر نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی در استان مرکزی در بخشی دیگر با اشاره به اینکه رسانه ها می توانند از طرفی بحران زا و از طرف دیگر بحران زدا باشند عنوان کرد: در حال حاضر رسانه تبدیل به میدان جنگ بزرگی شده است و در این میدان دشمنانِ جریانِ حق تمام انرژی خود را بر هجمه های رسانه ای گذاشته اند و در صدد آن هستند که با ایجاد جنگی شناختی افکار عمومی را از مسیرِ اصیلِ جریان منحرف کرده و نا امیدی را به جامعه القا کنند که در این زمینه نقش بحران زای رسانه را می توان مشاهده کرد.

وی بیان کرد: این روزها به خوبی می توان دید که رسانه های خارجی با کمک گیری از ظرفیت بدون چارچوب فضای مجازی چگونگی از کوچک ترین اتفاقات بزرگترین برداشت ها را می کنند تا آستانه تحمل جامعه را کاهش دهند و بتوانند به واسطه آن بحران زایی کنند و در وضعیت بحران به اهداف شوم خود دست یابند.

ملکی تشریح کرد: رسانه های غربی در تلاش‌اند تا به‌عنوان مکمل فشارهای ناجوانمردانه دشمنان در حوزه اقتصادی با ایجاد جو ناامیدی در جامعه فضا را به سمتی ببرند تا تمام نهادهای حاکمیتی را بحران زده و بدون قانون ترسیم کنند و در ذهن مردم این گونه جا بیندازند که هیچ راه حلی وجود ندارد. از طرفی رسانه های غربی با از بین بردن همبستگی ملی و تمرکز بر قوم گرایی، حمله به مبانی و مقدسات و زیر سؤال بردن آرمان ها در تلاشند تا سد مقاوم مردم را بشکنند و به رابطه مردم و حاکمیت آسیب وارد سازند.

وی وظیفه رسانه های خودی را در این شرایط بحران زدایی مؤثر دانست و بیان کرد: افزایش همبستگی ملی، تأکید بر مبانی ملی و مذهبی، امید بخشی به جامعه، صداقت رسانه ای، مطالبه گری اصولی و اعتماد زایی از سری اهدافی است که باید رسانه های خودی در راستای بحران زدایی دنبال کنند.

برقراری نهضت سواد رسانه می تواند دیوار محکمی در مقابل هجمه های رسانه ای دشمنان ایجاد کند

دبیر نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی در استان مرکزی تصریح کرد: آن چیزی که این روزها می تواند در مقابل هجمه های رسانه ای دشمنان دیوار محکمی ایجاد کند، در کنار توجه مسئولین به مشکلات، برقراری نهضت سواد رسانه است تا برای مردم سیاست های کثیف رسانه ای دشمنان برملا شود و مردم به اخبار و اطلاعاتی که با آن مواجه می شوند نگاهی عمیق تر داشته باشند.

آمادگی نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی(نسرا) برای آموزش های مقدماتی و تخصصی

وی خاطر نشان کرد: نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی(نسرا) در صدد است که با ظرفیت های محتوایی و ساختاری خود هم در حوزه تربیت مدرس سواد رسانه و هم چنین در حوزه ایجاد نهضت سواد رسانه در کشور تلاش کند و در این بین آماده ارائه محتوای مقدماتی و تخصصی در حوزه های مختلف سواد رسانه است. 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1661179
ارسال نظر
نظرات