شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 18:36 منتشر شده در مورخ: 1399/08/06 شناسه خبر: 1661405

داستانی که بانوی نویسنده باشتی را به سمت شهدا سوق داد

داستانی که بانوی نویسنده باشتی را به سمت شهدا سوق داد
کهگیلویه و بویراحمد بانوان موفقی در عرصه های مختلف دارد، سمیه محمدی از جمله بانوان موفقی است که تا کنون کتاب های متنوعی زیادی را به چاپ رسانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس سمیه محمدی بانوی نویسنده باشتی و موالف چندین جلد کتاب در مورد شهدا  ورزمندگان دفاع مقدس  در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری  از آثار خود گفت ، که شما مخاطبان را به خواندن این گفتگو دعوت می کنم.

صبح زاگرس:ابتدا خودتان را معرفی کنید و سوابق و فعالیت خود را برای خوانندگان ما توضیح دهید؟

 

محمدی- سمیه محمدی  اصالتا اهل شهرستان باشت هستم،  تحصیلاتم کارشناسی ارشد زبان وادبیات فارسی است  از کودکی به کارهای فرهنگی علاقه داشتم،  دوران ابتدایی و راهنمایی درگروه سرود مدرسه بودم، دوران دبیرستان هم درمسابقه مقاله نویسی مقاله ام اول شد و آن سال جایزه گرفتم. عمده فعالیت هایم اول نویسندگی و دوم ویراستاری است البته حواسم بیشتر به نوشتن است. و بدون اغراق عرض می کنم هرچه برای شهدا بنویسم احساس خستگی نمی کنم وهمین احساس برعشق و علاقه  ی من براین کار می افزاید وروح و روانم را آرامش می بخشد.امیدوارم خدا کمک کند درادامه راهی که پیش رو دارم سهم کوچکی در معرفی  این شهدای والا مقام به جامعه ی امروز داشته باشم‌.

 

صبح زاگرس: چه چیزی شمار به سوی نویسندگی کشاند و چرا موضوع شهدا و دفاع مقدس را انتخاب کردید؟

محمدی- آنچه مرا به شدت به سوی نویسندگی درحوزه دفاع مقدس کشاند خود خاطره جالب و داستان دیگری دارد که نظر شما را به آن  جلب می کنم، برمی گردد به اردوهای راهیان نور سال ۸۳ ما از طرف دانشگاه دولتی یاسوج راهی مناطق جنوب شدیم .  در واقع یکی از بهترین خاطرات زندگییم آن سال رقم خورد .خاطرات سفر را با تمام جزئیات نوشتم  هرسال اسفند که می شود  و سعادت این را  ندارم که آنجا باشم می نشینم و  خاطرات اولین سفرم به فکه ،دوکوهه، طلائیه ،هویزه، و شلمچه را مرور می کنم. درواقع رهاورد سفر به مناطق جنوب همین نویسندگی  در حوزه دفاع مقدس بود، و افتخار می کنم که قلمم  را در خدمت این بخش از ادبیات به کار گرفته ام.

 

صبح زاگرسز آثار چاپ شده و در حال چاپ خودتان برای ما و مخاطبان توضیح بفرمایید


محمدی- 9 اثر البته بدون احتساب کتابهای زیرچاپ دارم، نخستین اثر داستانی من " شکوه اروند" است، کوشیدم  تا فضایی ملموس را دراختیار خواننده قرار دهم  و سعی کرده ام  همان طور که توجه مخاطب را به حوادت و اتفاقات جلب کرده ام  به همان میزان هم ،تاثیر آن را  نشان  دهم .، موضوع کتاب داستان و متن ادبی  است.  در بخشی  داستانی کتاب  هم به نقش خانم ها و هم آقایان در طول ۸ سال دفاع مقدس پرداخته ام، برای اینکه محور داستان شکل بگیرد شخصیت پردازی در داستان را خودم انجام داده ام  شخصیت های نام برده در داستانها را ابتدا در ذهنم پرورش می دهم و بعد وارد داستان می کنم اینجا قضاوت با خواننده است و نمی دانم دراین عرصه چقدر موفق بوده ام.

صبح زاگرس:در مورد اسامی و شخصیت های به کار گرفته شده در آثار خود اشاره می کنید؟

محمدی- اسامی و شخصیت های  نام برده در داستان تخیلی هستند، داستان از زبان سوم شخص مفرد روایت شده  است، شلمچه قطعه ای از بهشت موضوع  کتاب متن ادبی است راجع به شهید و شهادت ، این کتاب  به رهبر معظم انقلاب تقدیم شده است.۳.شمیم بهشت  ۴. از ملک تا ملکوت ، این دو کتاب  به بررسی وتفسیر آیات واحادیث قرانی براساس کتب معتبر قران وحدیث مانند تفسیر المیزان علامه طباطبایی ، تفسیر مجمع البیان طبرسی ،تفسیر قران مهر رضایی اصفهانی ، تفسیر نمونه از مکارم شیرازی ،بحار الانوار محمد باقر مجلسی  و علوم قرانی  نوشته شده است T همچنین به مسائلی که در جهت بخشیدن به زندگی انسان و آموختن راه سعادت بسیار مفید هستندT و شهدا برای زنده نگه داشتن این ارزشها جانشان را فدا کرده اند،  پرداخته است.

 محمدی- این دوکتاب  به سردار شهید سپهبد حاج  قاسم سلیمانی تقدیم شده است،مقدمه ای بر تصوف و عرفان  به مسائل اساسی عرفان و تصوف پرداخته است.  کتاب هم  به سردار شهید  حاج قاسم  سلیمانی تقدیم  شده است..ماسه های مهربان دوکوهه ،این کتاب به شهدای عملیات خیبر تقدیم شده است. "  مثل رود درشب بارا ن  داستانی است "  تقدیم شده  به شهدای  عملیات والفجر هشت، "هشت فصل عشق"  موضوعش راجع به دفاع مقدس  و شهید و شهادت  است ،تقدیم  شده به ۱۸۰۰ شهید استان کهگیلویه وبویراحمد ."طلائیه غزلی با قافیه عشق کتابی است داستانی " که تقدیم به شهدای طلائیه شده است.

صبح زاگرس-در مورد شهدا و رزمندگان شهرستان باشت کتابی هم نوشته اید؟


محمدی-جا دارد این نکته را هم یاد آور شوم که به لطف خدا در حال حاضر کتاب نقش مردم شهرستان باشت در ۸ سال دفاع مقدس را در دست دارم،در این مجموعه به دنبال آن هستیم که  کوشش حماسه سازان ۸ سال دفاع مقدس  و یاد آنها را ارج بنهیم و فداکاریهای شهدا ، رزمندگان،جانبازان و آزادگان و...‌‌.را ازاین منظر و با زبان گویای قلم  به تماشا  بنشینیم.

صبح زاگرس-اگر موضوع خاصی مد نظرشماست  بفرمایید


محمدی-به   قول دکتر محمد رضا سنگری دریاها به احترام شهید جرات زیستن درخاک دارند، هرچه رویش و روش و رستن  ریشه در خون شهید دارد. شهید چونان قلب است که خون تازه را در آوندها می دواند و حیات را استمرار می بخشد ، شهید می شکفد و هرگز پرپر نمی شود، شهید مرگ را می میراند و زندگی را می گستراند و "ممات "در قلمرو اوراهی ندارد که خدای شهید"بل احیا عند ربهم یرزقون "شان نامیده است. 

صبح زاگرس: حرف اخر؟


محمدی-از تیم پایگاه خبری صبح زاگرس  که برا ی مصاحبه وقت گذشته اید تشکر می کنم.

انتهای پیام/

 

 

https://www.dana.ir/1661405
ارسال نظر
نظرات