شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:43 منتشر شده در مورخ: 1399/08/07 شناسه خبر: 1661725
معاون اجتماعی بهزیستی خراسان شمالی خبر داد:

پذیرش ۱۲۶ کودک کار و خیابانی در مراکز نگهداری بهزیستی خراسان شمالی

پذیرش ۱۲۶ کودک کار و خیابانی در مراکز نگهداری بهزیستی خراسان شمالی
علی اکبر صحرانورد با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی سه مرکز غیردولتی و شبانه روزی نگهداری کودکان کار و خیابانی فعالیت دارند، گفت: از ابتدای سال 99 تاکنون تعداد 126 کودک در این مراکز پذیرش شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی اکبر صحرانورد، معاون اجتماعی بهزیستی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با کودکان کار و خیابانی شناسایی شده در استان خراسان شمالی اظهار داشت: کودکان کار و خیابانی دو واژه جداگانه هستند، در واقع کودکان خیابانی اکثر در سطح خیابان ها درمشاغل کاذب و تکدی گری حضور دارند.

وی ادامه داد: این در حالی است که کودکان کار در سطح خیابان حضور پیدا نمی کنند و اغلب در مشاغل تحت نظر کارفرمایان اشتغال دارند.

صحرانورد با اشاره به اینکه در سطح استان در حوزه کودکان کار و خیابان سه مرکز در شهرستان بجنورد فعال هستند، گفت: دو مرکز به صورت غیردولتی و روزانه نسبت به ارائه خدمات روانشناسی، مددکاری و یک مرکز جهت نگه داری شبانه روزی کودکان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 126 کودک کار و خیابانی در این مراکز پذیرش شده اند، افزود: 9 کودک در مرکز نگه داری شبانه روزی و در دو مرکز روزانه غیردولتی نیز 117 کودک خدمات دریافت کرده اند.

صحرانورد یکی از وظایف مراکز غیردولتی را حضور در سطح شهر و شناسایی کودکان کار و خیابانی خواند و گفت: این کودکان اغلب بدون سرپرست یا بدسرپرست هستند که پایین تر از سن قانونی مورد سواستفاده های شغلی واقع می شوند .

وی خاطرنشان کرد: بعد از ارتباط  با خانواده این کودکان در صورتی که کودک قابلیت توانمندسازی داشته باشند جهت مهارت آموزی به بهزیستی ارجاع داده می شوند.

وی یادآور شد: این به آن معنا نیست که در این زمینه خیلی ایده آل کار شده، اما فرآیند کار مراکز غیردولتی در راستای توانمندسازی به این صورت است.

 

یک درصد از کودکان خیابانی درگیر اعتیادند

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان شمالی با اشاره به اینکه براساس شناسایی های صورت گرفته یک درصد از کودکان خیابانی درگیر اعتیاد هستند، گفت: متاسفانه در بیشتر موارد والدین کودک معتاد هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: جهت ترک اعتیاد کودکان کار و خیابانی باتوجه به اینکه کودکان زیر 18 سال در مراکز ترک اعتیاد نگه داری نمی شوند، براساس تفاهم نامه منعقد شده بین دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی مراحل سم زدایی توسط دانشگاه در مراکز درمانی و بیمارستانی انجام می شود و بعد از ترک اعتیاد به بهزیستی تحویل داده می شود و درصورت اینکه خانواده توانایی نگهداری از فرزند خود را داشته باشد کودک به منزل برمی گردد.

صحرانورد رنج سنی کودکان کار را بین 10 تا 15 سال عنوان کرد و گفت: حداقل رنج سنی این کودکان بین هفت تا 12 سال است که از بین کودکان دو درصد را دختران و مابقی را پسران به خود اختصاص می دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کرونا از جمله عواملی است که کودکان کار و خیابانی را تهدید می کند، گفت: برای حمایت از این کودکان در بحران کرونا از محل اعتباراتی  از  بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی اختصاص پیدا کرده در راستای کنترل و جلوگیری از بیماری کرونا استفاده می شود.

وی تهیه بسته های بهداشتی، تهیه موادضدعفونی کننده و  بسته های غذایی و توزیع در میان کوکان کار را از اقدامات حمایتی بهزیستی از این افراد برشمرد.

 

به کارگیری کودکان زیر 15 سال جرم محسوب می شود

این مقام مسئول سواستفاده های جنسی را یکی دیگر از تهدیدات کودکان کار عنوان کرد و گفت:  براساس قانون، به کارگیری کودکان زیر 15 سال جرم شناخته می شود و با آن برخورد خواهد شد.

 وی یادآور شد: بازدیدهایی با حضور بازرسان اداره کار، رفاه و اجتماعی طی ماه های گذشته آغاز شده که شاهد بودیم به وفور کودکانی در سن پایین به کار گرفته شده بودند و تذکراتی به این کارفرمایان داده شد و جهت پیگیری به قوه قضائیه معرفی شد.

این کارشناس مسئول یکی از انواع کودک آزاری را غفلت والدین از کودکان عنوان کرد و ادامه داد: بی توجهی والدین نسبت به تحصیل، آموزش، خوراک، پوشاک و تربیت کودکیک نوع کودک آزاری محسوب می شود.

صحرانورد گفت: با شیوع کرونا، آموزشهای که قبل تر به صورت حضوری برگزار می شد، تا حد امکان جنبه مجازی به خود گرفته است و آموزش مهارت های زندگی، مهارت نه گفتن به کودکان، قدرت تصمیم گیری، آموزش های حفاظت از خود در مقابل آسیب های اجتماعی و پیشگیری از کرونا برای این کودکان برگزار شده است.

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در رابطه با تحصیل کودکان کار و خیابانی براساس گزارشاتی که از مراکز اعلام شده است، اغلب این دانش آموزان به صورت حضوری در کلاس های مدرسه شرکت دارند و از لحاظ دسترسی به شبکه شاد و حتی شبکه آموزش محروم هستند اما ترک تحصیل نکرده اند.

 

انتهای پیام/ رحمانی

https://www.dana.ir/1661725
ارسال نظر
نظرات