شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:04 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1661921
در شورای حفاظت از منابع آب مهرستان مطرح شد؛

مدیریت صحیح منابع آب؛ ضرورت انکار ناپذیر جنوب شرق کشور/ مهاجرت و تنش های اجتماعی رهاورد حفر چاه های غیرمجاز است

مدیریت صحیح منابع آب؛ ضرورت انکار ناپذیر جنوب شرق کشور/ مهاجرت و تنش های اجتماعی رهاورد حفر چاه های غیرمجاز است
فرماندار مهرستان گفت: مدیریت صحیح منابع آبی در جنوب شرق کشور برای همه بسیار ضروری است و از سوی متولیان امر، فرهنگ درست مصرف آن در بخش کشاورزی و صنعت نیز باید نهادینه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، محمد رفیع دهواری، فرماندار مهرستان در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان در اجرای مصوبات و قوانین و مقررات در راستای حفظ و صیانت از این موهبت الهی، بیان کرد: بدون تردید آب یکی از ارکان اصلی زندگی بشری است و ادامه حیات بدون آن برای موجودات زنده به هیچ وجه قابل تصور نیست.

وی با اشاره به این که امروز موضوع تولید و توزیع آب مطرح نیست، بلکه مدیریت صحیح آب مطرح است که باعث حفظ منابع آبی خواهد شد، تاکید کرد: مدیریت صحیح منابع آبی برای همه ما بسیار ضروری است و از سوی متولیان امر، فرهنگ صحیح مصرف آن در بخش کشاورزی و صنعت باید نهادینه شود.

دهواری افزود: با توجه به اقلیم گرم و خشک منطقه، از راهکارهای لازم برای برون‌رفت و پیشگیری از بحران کم‌آبی اقداماتی نظیر مدیریت و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و صنعت، اجرای طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی و باغات، تغییر الگوی کشت و خاموش کردن چاه‌های کشاورزی در فصل پاییز و زمستان محسوب می‌شود که نباید از این موارد غافل شد.

وی با اشاره به چالش های برخی از کشاورزان منطقه در بحث تملک اراضی کشاورزی تحت شرب چاه ها و قنوات در شهرستان، خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری نیز در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی و همچنین صدور اسناد اراضی کشاورزی برای مالکان عرفی اراضی تحت شرب قنوات و چاه های دارای پروانه بهره برداری تلاش و مساعدت ویژه ای به خرج دهند تا مشکلات قشر کشاورز و تولید کننده در شهرستان مرتفع شد.

تجهیز 100 حلقه چاه به کنتور هوشمند

رضا جلیلوند، رئیس اداره منابع آب مهرستان هم در خصوص تحقق طرح احیا و تعادل بخشی در شهرستان اظهار داشت: با توجه به پیگیری های به عمل آمده در راستای پایش و جلوگیری از اضافه برداشت منابع آب از چاه ها، بیش از 100 حلقه چاه کشاورزی و صنعتی در سطح شهرستان به کنتور حجمی هوشمند مجهز شده اند که این روند تداوم دارد.

وی افزود: از ابتدای امسال چهار نشست با بهره برداران در راستای فرهنگ سازی و نهادینه کردن مصرف بهینه از منابع آب، جمع آوری منصوبات غیر مجاز، پر کردن چاه های غیر مجاز، برخورد با متصرفان بستر و حریم رودخانه ها و منابع آبی در سطح شهرستان برگزار شده که نقش بسزایی در تنویر افکار عمومی و بهره برداران در راستای اهمیت بخشیدن به صیانت از منابع آبی داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: چاه های غیرمجاز تهدیدی برای نسل آینده به شمار می آیند که در راستای وظایف قانونی و دفاع از انفال و حقوق عامه با همکاری نیروی انتظامی و حتی برخی از متخلفان و مالکان این گونه چاه ها از سال گذشته تا کنون 120 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده است.

جلیلوند تصریح کرد: برداشت بی رویه و غیر مجاز از چاه های کشاورزی باعث به هم خوردن تعادل آب های زیر زمینی می شود که مهم ترین پیامد ناشی از آن کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی و افزایش تنش های اجتماعی در روستاها و به دنبال آن مهاجرت اجباری است.

رئیس اداره منابع آب مهرستان، خاطرنشان کرد: لازم است تا شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها نیز در پیگیری و مقابله با این تهدید اجتماعی و نظارت مضاعف در روستاها اهتمام و همکاری مستمر با این اداره در راستای تحقق اهداف طرح مهم احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در منطقه داشته باشند.

وی از بهره برداران آبهای زیرزمینی خواست تا در حفاظت از منابع ارزشمند زیرزمینی با خودداری از اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز در جلوگیری از تشدید بحران کم آبی تلاش کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1661921
ارسال نظر
نظرات