شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 12:45 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1661966
نماینده مردم اهواز در مجلس خبر داد:

ظرفیت نظارتی مجلس در خدمت حل مشکلات اقتصادی

ظرفیت نظارتی مجلس در خدمت حل مشکلات اقتصادی
مجتبی یوسفی گفت: موضوع مهم مجلس در بحث اقتصادی، طرح دوفوریتی تهیه اقلام حیاتی برای اقشار کم درآمد جامعه است که هفتم آبان ماه در صحن مجلس در دستور کار قرار گرفته و اجرایی خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهایب، مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در گفتگو با خبرنگار رهیاب در خصوص استیضاح رئیس جمهور گفت: پس از طرح مسأله در فراکسیون جمهوری اسلامی و به رای گذاشته شدن آن در مجمع عمومی، به نظر همه نمایندگان در خصوص موضوعات کلانی همچون طرح استیضاح رییس جمهور که توسط برخی از نمایندگان داده شده بود، با توجه به مسائل کشور در حوزه اقتصادی، و مصلحت کلان سیاسی کشور، حاصل  این شد که استیضاح رییس جمهور از دستور خارج شود و نماینده های امضاء کننده هم این امر را  پذیرفتند.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع مهم مجلس در بحث اقتصادی، طرح دوفوریتی تهیه اقلام حیاتی برای اقشار کم درآمد جامعه است که هفتم آبان ماه در صحن مجلس در دستور کار قرار گرفته و اجرایی خواهد شد.
 
وی افزود: امید است بتوانیم توجه حمایتی خوبی ویژه افرادی که با توجه به شرایط پیش آمده و بروز گرانی ها، در معیشت دچار مشکل شده اند داشته باشیم.
 
یوسفی همچنین از بازگشت ۳۵ درصد حق آلایندگی به سبد درآمدی شهرداری ها و دهیاری ها خبر داد و گفت: با تلاش اینجانب و پیگیری در کمیسیون برنامه و بودجه، مصوب شد حق آلایندگی ۳۵ درصدی که اخیرا بر اساس بند ن تبصره ۶قانون برنامه ۹۹ از درآمد شهرداری‌ها برداشت و به سازمان محیط زیست اختصاص داده شده بود، به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بازگردد.
 
وی افزود: بازگشت ۳۵ درصد از حق آلایندگی به درآمد شهرداری ها و دهیاری های کشور می‌تواند کمک بزرگی  به نهادهای شهری و روستایی در راستای تامین هزینه های جاری مانند پرداخت حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان باشد.  
 
یوسفی همچنین پیرامون کنترل قیمت بازار در استان خوزستان اظهار داشت: عرضه و قیمت گذاری یک سری از مواد مصرفی مردم کشوری است و علی رغم اینکه در استان نظارت کافی وجود ندارد، عمده این اتفاقات ناشی از عدم نظارت وزرای اقتصادی و وزارت صمت است.
 
وی افزود: به دلیل اینکه تصمیم غلطی که رئیس جمهور نسبت به عزل آقای رحمانی گرفته بود، عملا این وزارتخانه نزدیک به شش ماه با سرپرست اداره شده، متولی اصلی نداشت و این مهم، با تصمیمات دولت در بخش اقتصادی مصادف شد.
 
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس روزانه با ابزار نظارتی خود از جمله تحقیق و تفحص، طرح سوال، و پیگیری از طریق دیوان محاسبات در پی حل معضلات اقتصادی است و
ترجیحا قصد داریم از فضای سخت استیضاح فاصله بگیریم به جهت اینکه عمر دولت دیگر عمر طولانی نیست؛ عملا هشت ماه دیگر بیشتر باقی نمانده و ممکن است استیضاح وزرا برای حل مشکلات مردم ثمره ایی نداشته باشد.
 
وی شرح داد: وقتی مسئولی عزل شود تا شخص جایگزین وی سرکار بیاید و یا در استیضاح یک وزیر، یک تا دو ماه طول می کشد تا وزیر بعدی روی کار بیایید؛ از این جهت، مجلس ترجیح می دهد از بعد نظارتی خود و ابزار موجود استفاده نماید.
 
وی افزود: برای مثال، ورود کمیسیون اصل ۹۰ به بحث توزیع ارزهای ۱۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده به دانه ها مانند سویا و دانه های دامی یکی از تلاش های نظارتی مجلس است که متاسفانه بخش قابل ملاحظه ای از این ارز، به انحراف رفته و عملا به دست مصرف کننده واقعی نرسیده است.
 
 مجتبی یوسفی درباره صادرات و واردات در کشور تصریح کرد: اجرا کننده واردات، صادرات در کشور دولت ها هستند و مجلس در مواقعی نیاز، مانند واردات دانه ها و واردات گندم های آلوده، ورود کرده، با طرح سوالی از وزیر کشور، در حال بررسی دقیق اتفاقات اخیر کشور در مجلس خواهیم بود.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1661966
ارسال نظر
نظرات