شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 14:13 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1661983
حجت‌الله عبدالملکی:

سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول باعث فلاکت ۷۵ کشور دنیا شد/ با عملی شدن تئوری اقتصاد مقاومتی، تمدن غرب نابود می شود

سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول باعث فلاکت ۷۵ کشور دنیا شد/ با عملی شدن تئوری اقتصاد مقاومتی، تمدن غرب نابود می شود
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: به اذعان تعداد زیادی از اقتصاددانان مستقل در کشورهای مختلف، سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول باعث فلاکت و بدبختی بیش از ۷۵ کشور دنیا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الله عبدالملکی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) در گفت و گو با خبرنگار 8دی، با بیان اینکه روند فعلی اقتصاد جهانی یک روند بسیار مأیوس‌کننده است اظهار کرد: نظام اقتصادی که غربی‌ها و در صدر آن‌ها آمریکا ایجاد کرده‌اند بشریت را به سمت قهقرا می‌برد و انقلاب سال ۵۷ یک اتفاق جدید بود که برنامه مذلت بار غربی‌ها در حوزه اقتصاد را دچار چالش کرد. علت اصلی اینکه غرب و آمریکا با ما خصومت دارند و می‌جنگند همین نکته است ما به الگوی آن‌ها حمله کرده‌ایم و آن‌ها از خودشان دفاع می‌کنند.

وی با اشاره به وارد کردن مصیبت‌های مختلف از سوی نظام اقتصادی فعلی حاکم بر جهان بر ملت‌ها افزود: در سال ۱۹۴۴ دو نهاد بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول ایجاد شد و به اذعان تعداد زیادی از اقتصاددانان مستقل در کشورهای مختلف، سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول باعث فلاکت و بدبختی بیش از ۷۵ کشور دنیا شد.

عبدالملکی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس و سازندگی، وقتی مسئولان کشور سیاست‌های اقتصادی صندوق بین‌المللی پول را به عنوان یک نهاد آمریکایی در کشور اجرا کردند مسئولان بسیاری از کشورها تعجب کردند و گفتند شما چرا این سیاست‌ها را دنبال می‌کنید؟ بقیه کشورها که سیاست‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را اجرا می‌کردند به این دلیل بود که بدهی سنگینی به این نهادها داشتند اما ما هیچ‌گونه بدهی نداشتیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: نظام اقتصادی که آمریکایی‌ ها در دنیا ایجاد کردند یکی از خروجی‌هایش این است که ۳صنعت برتر سودآور دنیا صنعت اسلحه‌سازی، صنعت مواد مخدر و صنعت سکس شده است و سالانه ۲۳۰۰ میلیارد دلار از منابع کشورها صرف این سه صنعت می‌شود. اسلحه‌سازی یعنی خشونت، مواد مخدر یعنی توهم و فحشا یعنی شهوت، سه صنعت بزرگ سودآور برای بشر شده‌اند اما آیا واقعاً بشر به این صنعت‌ها نیاز دارد؟

وی با بیان اینکه اکنون صنعت سکس در دنیا از نظر اقتصادی ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد ادامه داد: این صنعت به اندازه یک‌چهارم کل اقتصاد ایران است و ارزش صنعت مواد مخدر در دنیا ۳۰۰ میلیارد دلار و مقداری کمتر از کل اقتصاد ایران است و اگر صنعت موارد مخدر را یک کشور در نظر بگیریم ۲۱ امین کشور دنیا خواهد شد. یعنی سه پله پایین‌تر از ایران قرار می‌گیرد و این صنعت هم با سیاست گزاری غربی‌ها پیش می‌رود. ارزش صنعت اسلحه‌سازی هم سالانه ۱۸۰۰ میلیارد دلار است و اعتبارات کشورها تا ۱۸۰۰ میلیارد دلار در سال صرف این صنعت می‌شود که عمداً سود آن به جیب کشورهای غربی و آمریکا می‌رود. یعنی صنعت اسلحه‌سازی ۴.۵ برابر اقتصاد ایران است.

عبدالملکی افزود: این هزینه‌ها از سوی کشورها در حالی انجام می‌شود که از سال ۱۹۵۰ تاکنون ۵۵ میلیون نفر در اثر گرسنگی در دنیا مرده‌اند و همین‌الان که ما در حال صحبت هستیم ۱۰۰ ها میلیون نفر در جهان گرسنه هستند و روزانه می‌میرند. نظام اقتصادی که غرب و آمریکا ایجاد کرده‌اند بشر را به این سمت می‌برد. همین‌ها وقیحانه تئوری‌هایی را مطرح می‌کنند که متناسب با تقویت اقتصادشان خود را مجاز می‌دانند هر نوع جنایتی را علیه بشر اجرا کنند.

وی با اشاره به برخی جنایت‌های آمریکا برای تقویت اقتصاد داخلی خود گفت: ترویج بیماری‌های واگیردار، انتشار بیماری‌هایی مثل ایدز، سیاه‌زخم و امثال این‌ها برای تقویت اقتصادی داخلی‌شان انجام می‌شود و آن‌ها برای این کار خود تئوری دارند.

وی با اشاره به اینکه در یک مقاله، یک اقتصاددان آمریکایی توضیح می‌دهد که سطح بهینه بیماری ایدز مثلاً باید در آفریقا فلان عدد باید باشد تصریح کرد: می‌گوییم آقا! سطح بهینه بیماری ایدز؟ بیماری که اصلاً نباید باشد. می‌گوید با فرمولی که ما داریم باید یک سطح بهینه داشته باشد. می‌گوییم بهینگی از نظر شما چیست؟ می‌گوید عدد بهینگی آن است که باعث تقویت اقتصاد آمریکا شود. می گوییم افزایش بیماری ایدز در آفریقا چه ارتباطی با اقتصاد آمریکا دارد؟ می‌گوید ما باید در بازار نیروی کار در آمریکا به تعادل بهینه برسیم که این تعادل بهینه تحت تأثیر نرخ جهانی دستمزدهاست و تعداد نیروی کار فعال در جهان روی نرخ جهانی دستمزدها مؤثر است و تعداد نیروی کار در آفریقا روی سطح جهانی دستمزدها و در نتیجه در اقتصاد آمریکا مؤثر است پس اگر تعداد نیروی کار در آفریقا از حدی بالاتر برود باید بیماری‌های واگیردار مثل ایدز، سیاه‌زخم و مالاریا در آنجا توسعه پیدا کند و تعدادی از نیروی کار آفریقا بمیرد تا اقتصاد آمریکا به مرز بهینگی خود نزدیک‌تر شود.

عبدالملکی با بیان اینکه آقای اوباما در سال ۲۰۱۲ در مجمع عمومی سازمان ملل در چشم مسئولان ۲۰۰ کشور دنیا نگاه می‌کند و می‌گوید هر جای دنیا منافع کشورمان ایجاب کند می‌جنگیم و مسئولان تعدادی از کشورها برای او کف می‌زنند ابراز کرد: هر زمان که اقتصاد آمریکا به یک رکود رفته است بعد از آن، این کشور یک جنگ راه انداخته است تا با تقویت صنعت اسلحه‌سازی اش، اقتصادشان را نجات دهند.

عبدالملکی با اشاره به اینکه جنگ افغانستان، جنگ عراق و ... بعد از رکود اقتصادی در آمریکا رخ داده است گفت: آمریکایی‌ها رسماً تمام دنیا را بازیچه خودشان کرده‌اند و آن‌ها را ابزاری برای ارضای شهوات خودشان قرار می‌دهند و اقتصاد دنیا با روند فعلی بشریت را به فنا خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه این نظرم را در حضور اقتصاددان ۲۵ کشور دنیا و مشاور رئیس‌جمهور ترکیه مطرح کردم که همه گفتند این حرف‌هایی که می‌گویید درست است اما کاری نمی‌شود کرد بیان کرد: من گفتم چاره آن نظام متفاوت اقتصادی است که جمهوری اسلامی مطرح می‌کند که همان اقتصاد مقاومتی است و مقدمه‌ای برای اقتصاد مقاومتی جهانی است. بنده بحث اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک نظریه قدرتمند در ۱۴ دانشگاه در ۷ کشور دیگر مطرح کرده‌ام و این اقتصاد می‌تواند جایگزین نظام فعلی اقتصادی که توسط آمریکا و چند کشور غربی شکل گرفته است شود.

عبدالملکی ادامه داد: مصیبت‌هایی که نظام فعلی اقتصادی جهان بر سر بشریت و ملت‌های خودشان می‌آورد این ملت‌ها را نابود می‌کند. نظام اقتصاد مقاومتی از بطن انقلاب اسلامی و مبتنی بر نظام اقتصادی اسلام و در چهارچوب شریعت مقدس ظهور می‌کند و تبدیل به یک نقطه امید خواهد شد. وقتی این موضوعات را در کشورهای دیگر مطرح کردم اقتصاددانان آن‌ها می‌گفتند این بحث‌ها خیلی اساسی است و اگر شما در سطح بین‌المللی در این حوزه محور شوید ما هم به این جریان متفاوت می‌پیوندیم.

وی تصریح کرد: ایرادی که آن‌ها به ما می‌گرفتند این بود که چرا ما خودمان این کارها را انجام نمی‌دهیم و این نظریه قدرتمند اقتصاد مقاومتی را که در مقام نظر، تئوری نئولیبرال آمریکا را با خاک یکسان می‌کند را خودمان اجرایی نمی‌کنیم.

 کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ما در مرحله‌ای هستیم که اگر در بعد اقتصادی در ابتدای گام دوم انقلاب توانستیم جهش انجام دهیم فرآیند شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی را چنان تسریع می‌بخشیم که در بعد جهانی همه متوجه این موضوع خواهند شد گفت: طبق فرمایش رهبر انقلاب اسلامی، تمدن نوین اسلامی سه رکن دارد و شامل رکن‌های علم، فرهنگ و اقتصاد است. ما در رکن‌های علم و فرهنگ حرکتمان خوب است اما در رکن اقتصاد حرکتمان ضعیف است. به همین دلیل، آمریکایی‌ها در جنگ تمدنی با ما بر اقتصاد تکیه کرده‌اند. ما در تئوری قدرت کافی را داریم و اگر در عمل هم این تئوری اقتصاد مقاومتی را پیاده کنیم کار تمدن غربی به پایان می‌رسد و باید در موزه‌ها به دنبال تمدن غربی بگردیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1661983
ارسال نظر
نظرات