شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 15:26 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1662048
«لبرون جیمز» راوی سلاخی سیاهان دهه 1920 آمریکا می‌شود؛

قتل عامی که از تاریخ آمریکا حذف شده است!

قتل عامی که از تاریخ آمریکا حذف شده است!
«لبرون جیمز» اسطوره بسکتبال «ان‌بی‌اِی» فیلم «سرزمین رویاها: ظهور و افول وال استریت سیاه» را تولید می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کمپانی «SpringHill» و «CNN Films» فیلم «سرزمین رویاها: ظهور و افول وال استریت سیاه»  را تولید می‌کنند، مستندی که به بررسی وقایع خشونت آمیز اواخر ماه می و ژوئن سال ۱۹۲۱ در تولسا، اوکلاهوما پرداخته و منجر به کشتار صدها نفر از آمریکاییان آفریقایی تبار این شهر شد.

 

این کشتار در یک جامعه مرفه از بانکداران، وکلا و صاحبان مشاغل تولسا رخ داد که بسیاری از آنها از فرزندان بردگان بودند.

شرکت «CNN Films» قبلاً  فیلم های مهمی چون «RBG»، نگاهی به روت بِیدر گینسبورگ، رئیس دیوان عالی آمریکا، «سه غریبه همسان»، داستان سه قلوهایی است که در بدو تولد از هم جدا شدند. و «آپولو ۱۱»، مستندی در مورد تیم فضانوردانی که برای اولین بار روی ماه قدم گذاشتند را تولید کرده است.

شرکت «SpringHill» نیز موسسه رسانه ای سرگرمی است که توسط «لبرون جیمز» اَبَر ستاره بسکتبال «ان‌بی‌اِی» و شریک تجاری قدیمی‌اش، «ماوریک کارتر»، تاسیس شده است. این شرکت در ماه سپتامبر اولین قرارداد فیلمسازی خود را  با یونیورسال پیکچرز منعقد کرد.

 فیلم «سرزمین رویاها: ظهور و افول وال استریت سیاه» در مرحله تولید به‌سر می‌برد.

 

«سالیما کروما»کارگردانی و تهیه کنندگی این فیلم را برعهده دارد و خود «لبرون جیمز» و «ماوریک کارتر» به همراه «جمال هندرسون» و «فیلیپ بایرون» تهیه کنندگان اجرایی آن از شرکت «SpringHill» و «ایمی انتلیس» و «کورتنی سکستون» از شرکت «CNN Films» برعهده دارند.

«جمیلا جوردن تئوس» و «پاتریک آلتما» مدیران تولید این پروژه هستند.

وقایع دلخراش مستند «سرزمین رویاها: ظهور و افول وال استریت سیاه» پس از آن رخ داد که یک زن ۱۷ ساله سفیدپوست یک جوان ۱۹ ساله آفریقایی تبار را به رفتار نامناسب در آسانسور متهم کرد.

هنگامی که یک گروه سفیدپوست قصد داشتند متهم را زجرکش کنند، توسط کهنه سربازان جنگ جهانی اول آمریکایی آفریقایی تبار سرکوب شدند. این واکنش منجر به تخریب ۳۵ بلوک در شهر تولسا و قتل عام و سلاخی صدها آمریکایی آفریقایی تبار شد.

«حمله نژادی تولسا» که با عنوان «قتل‌عام نژادی تولسا»، «قتل‌عام گرین وود» یا «قتل‌عام بلک وال استریت» نیز شناخته می‌شود، در ۳۱ مه و ۱ ژوئن ۱۹۲۱ اتفاق افتاد. هنگامی که اوباش ساکنان سفیدپوست به ساکنان سیاه‌پوست و کسبه منطقه گرین وود در تولسا، اوکلاهما حمله کردند. از آن به عنوان بدترین حادثه «خشونت نژادی در تاریخ آمریکا» یاد شده‌است. این حمله بیش از ۳۵ بلوک از منطقه را ویران کرده‌است.

بیش از ۸۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده و بیش از ۶۰۰۰ نفر از ساکنان سیاه‌پوست دستگیر و بازداشت شدند که بسیاری از آنها برای مدتها بازداشت ماندند. دفتر آمار حیاتی اوکلاهما رسماً ۳۶ کشته را ثبت کرد، اما صلیب سرخ آمریکا از ارائه تخمین خودداری کرد. در یک بررسی کمیسیون ایالتی سال ۲۰۰۱ از وقایع تخمین زده می‌شود که بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر در این شورش‌ها کشته شدند.

این شورش در تعطیلات آخر هفته روز یادبود پس از آن که دیک رولند ۱۹ ساله، یک کفاش سیاه‌پوست، به سارا پیج ۱۷ ساله، اپراتور آسانسور سفیدپوست، حمله کرد، آغاز شد.

پس از آنکه «دیک» بازداشت شد، سفید پوستان در مقابل دادگاهی که دیک در آن بود تجمع کردند و گسترش شایعاتی که وی در مورد او منتشر شده بود، به مردم سیاه محلی هشدار داد که برخی از آنها مسلح وارد دادگاه شدند. تجمعات به خشونت و در نهایت به تیراندازی کشیده شد. ۱۲ نفر از جمله ۱۰ سفیدپوست و ۲ سیاه‌پوست در آن تجمع کشته شدند. با انتشار این خبر، درگیری شدید تر از قبل شد.

 

شب تجمع و روز بعدی هزاران سفیدپوست به مناطق سیاهپوست نشین حمله کردند. مردها، زن‌ها و کودکان را به قتل می‌رساندند. مغازه‌ها و خانه‌ها را غارت کرده و آتش می‌زدند. نزدیک به ۱۰ هزار سیاهپوست بعد از این حمله بی‌خانمان شدند. خسارت وارد شده به املاک و ساختمان‌ها نزدیک به ۲٫۵ میلیون دلار در آن زمان (۳۲ میلیون دلار سال ۲۰۱۹) هزینه داشت.

بسیاری از بازماندگان تولسا را ترک کردند. ساکنان سیاه‌پوست و سفید که در شهر ماندند، برای ده‌ها سال درمورد وحشت، خشونت و تلفات این رویداد سکوت اختیار کردند. این شورش تا حد زیادی از تاریخ‌های محلی، ایالتی و ملی حذف شده بود: شورش نژاد تولسای ۱۹۲۱ به ندرت در کتاب‌های تاریخ، کلاس‌های درس یا حتی خصوصی ذکر می‌شد. سیاهپوستان و سفیدپوستان به طور یکسان در دوران میانسالی بی توجه بودند از آنچه اتفاق افتاده‌است.

انتهای پیام/

منبع: فارس

https://www.dana.ir/1662048
ارسال نظر
نظرات