شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:42 منتشر شده در مورخ: 1399/08/11 شناسه خبر: 1662919
معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی خراسان شمالی خبر داد؛

بهره‌برداری فاز نخست سامانه هشدار سیل با امکان پیش بینی ۵ روزه

بهره‌برداری فاز نخست سامانه هشدار سیل با امکان پیش بینی ۵ روزه
هاشم فارابی با اشاره به اینکه در جلسه ویدیو کنفرانسی امروز با حضور وزارت راه و شهرسازی فاز نخست سامانه هشدار سیل خراسان شمالی به بهره برداری رسید، گفت: میزان اعتبار تعلق گرفته برای این پروژه در فاز نخست مبلغ 15 میلیارد ریال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هاشم فارابی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی خراسان شمالی، در حاشیه جلسه مجازی پنجاه و پنجمین شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با خبرنگار عصراترک از بهره برداری فاز نخست سامانه هشدار سیل در خراسان شمالی خبر داد و گفت: سامانه هشدار سیل خراسان شمالی یکی از اصلی ترین مصوبات تفاهم نامه مشترک بین استانداری خراسان شمالی و سازمان هواشناسی کشور بود که در جریان سفر رئیس سازمان هواشناسی کشور به استان در تیرماه سال جاری به امضا رسیده بود.

 

وی ادامه داد: براساس این تفاهم نامه مقرر شد که فاز نخست این سامانه شامل ایجاد پلتفرم نرم افزار تخصصی هواشناسی و توسعه شبکه ایستگاه های بارش سنجی هواشناسی با تامین اعتیار از محل اعتبارات ابلاغی سازمان هواشناسی و با همکاری شرکت آب و منطقه ای استان اجرایی شود.

 

فارابی اضافه کرد: طی سه ماه گذشته این پروژه با پییگری های مداوم استان، استفاده از ظرفیت فنی کارشناسی سازمان هواشناسی استان و خرید تجهیزات مرتبط با تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی اجرایی شد که امروز فاز نخست این پروژه به بهره برداری رسید.

 

این کارشناس مسئول میزان اعتبار تعلق گرفته برای این پروژه در فاز نخست را مبلغ 15 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این سامانه تغذیه اطلاعاتی اش را از 104 ایستگاه مختلف هواشناسی در سطح استان و همینطور داده های دریافتی از ماهواره های مختلف دریافت می کند و هشدارهای لازم را برای مدیریت بحران ارسال می کند.

 

فارابی با بیان اینکه در استان خراسان شمالی تعداد 149 ایستگاه هواشناسی وجود دارد، گفت: در فاز نخست این سامانه 82 ایستگاه از سازمان هواشناسی استان و 22 ایستگاه از آب و منطقه ای خراسان شمالی دراین طرح قرار گرفته اند که به صورت آنلاین و برخط اطلاعاتشان در اختیار سامانه قرار می گیرد.

 

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی خراسان شمالی با بیان اینکه سامانه نرم افزاری مرکز داده برداری در مرکز استان قرار داده شده است، گفت:  این سامانه قابلیت امکان ارائه پیش بینی سیلابی شدن رودخانه  و پیش بینی وضعیت هوا برای پنج روز آینده را دارد که به تناسب زمان، دقت بالاتر می رود.

 

وی با اشاره به اینکه این سامانه در سه فاز طراحی شده است، گفت: فاز دوم جهت تکمیل مدلهای هواشناسی و هیدرولوژی و توسعه شبکه ایستگاه ها به تعداد 50 ایستگاه و فاز سوم ایجاد سامانه هشدار اتوماتیک خواهد بود که سیستم به صورت خودکار هشدارها را برای مدیریت بحران و مردم صادر کند.

 

فارابی با اشاره به اینکه تجهیزات سازمان هواشناسی ارزبر و وارداتی هستند و تولید داخل در این بخش توسعه چندانی نداشته است، گفت: در وضعیت فعلی با افزایش نرخ ارز به شدت در تامین تجهیزات، لوازم یدکی، نگه داری ایستگاه ها و توسعه ایستگاه ها چالش ایجاد شده است.

 

وی راهکارهای رفع این چالش را افزایش اعتبارات حوزه تملک هواشناسی به میزان منطقه ای و متناسب با افزایش قیمت ارز و تقویت شرکت های دانش بنیان جهت تولید تجهیزات داخل خواند.

 

فارابی همچنین با اشاره به اینکه خراسان شمالی  تنها استانی است که مرکز تحقیقات هواشناسی ندارد،گفت: مشکل اصلی این سازمان بحث تامین اعتبار مرکز تحقیقات هواشناسی و ساختمان اداره کل سازمان است که همچنان در حالت نامعلومی قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/ رحمانی  

https://www.dana.ir/1662919
ارسال نظر
نظرات