شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 16:56 منتشر شده در مورخ: 1399/08/12 شناسه خبر: 1663426
کارشناس مسائل دینی:

تفرقه افکنی عامل بسیاری از حوادث در تاریخ اسلام است

تفرقه افکنی  عامل بسیاری از حوادث در تاریخ اسلام است
نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران گفت: چنانچه بررسی کنیم تاریخ اسلام پر است از حوادث که عاملش ایجاد تفرقه ی بیگانگان بوده است و مشکل جهان اسلام الان اینجاست که با خودشان یعنی فرق مختلف با یکدیگر رابطه حسنه ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین سهراب مظفری میانجی  نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران در مورد هفته وحدت گفت:  زمانی که حرف از وحدت میان شیعه و سنّی می شود بعضی‌ها فکر می‌کنند منظور این است که پا روی عقائد مختص به خودشان بگذارند ، در صورتیکه منظور و مراد از وحدت یعنی اخذ مشترکات . یعنی در بین هم مذهبیان تبلغ مذهب خودشان را می کنند ولی زمانی که هر دو گروه ( شیعه و سنّی) با هم روبرو می شوند اختلافات را کنار گذاشته و در مقابل بیگانگان با هم متحد باشند و عوامل وحدت یا همان مشترکات هم کم نیست بحمدالله.

میانجی گفت:   بعضی ها هم فکر می کنند اختلافات علمی فی ما بین هم یک شبه حل و فصل گردد و این  یک شبه امکان پذیر نیست علت بر اینکه  یک شبه بوجود نیامده است که یک شبه هم از بین برود .و این هم همیّت و اهتمام حکام و علمای بلاد اسلامی را می طلبد تا بسترهای آنرا فراهم کنند پس وظیفه ی اساسی و اولیّه ی ما این است همانطور که بیگانگان و مغرضین می خواهند ما ( یعنی همه ی فرق مسلمین ) همواره جنگ داشته باشیم و متفرق ، بیائیم به مشترکات تکیه کنیم و وحدت خود را به نمایش بگذاریم.
 
این مدرس حوزه در مصداق تفرقه افکنی افزود: نمونه از تفرقه و وحدت را عرض کنم؛ وقتی نماینده ی انگلیس به مرحوم آیت الله خالصی می گوید ، آماده است شیعیان را از ستم حاکمان عثمانی نجات دهد ، ایشان اعلام می کنند انگلیسی ها که برای رهایی خود می خواهند بین شیعه و سنّی اختلاف بیاندازند باید بدانند شیعیان و علمای شیعه هدفی جز مبارزه با اشغالگران ندارند ، لذا با حرف وی تحریک نمی شود. پس این را باید همه ی مسلمین عالم بدانند که بیگانگان و مغرضین همواره می خواهند امت اسلامی را از درون خود متلاشی کند و بزرگترین اهرمشان هم ایجاد تفرقه است که بیشتر مواقع هم متاسفانه موفق هم شده اند .
 
وی خاطرنشان کرد: چنانچه بررسی کنیم تاریخ اسلام پر است از  حوادث که عاملش ایجاد تفرقه ی بیگانگان بوده است  و مشکل جهان اسلام الان اینجاست که با خودشان یعنی فرق مختلف با یکدیگر رابطه حسنه ندارند و در مقابل با بیگانگان رابطه ی حسنه دارند یعنی کاملا در نقطه ی مخالف توصیه ی خداوند تبارک و تعالی که در قرآن کریم در آیات متعدد بیان شده است منجمله آیه ی شریفه ی ۲۹ سوره ی فتح  که همه ی مسلمین هم در آن اجماع دارند و بنده فکر می کنم این آیه بهترین دستورالعمل و تکلیفیست برای همه ی مسلمین عالم ، ببینید خداوند اینجافرموده است در برابر کفّار نیرومند و سرسخت و در میان خودشان مهربانند. و هر کسی در عالم خود را مسلم بداند باید به آن عمل کند . ولی متاسفانه بعضی از حکام سست عنصر کشورهای عربی به این آیه وارونه عمل می کنند . 
 
میانجی اضافه کرد:  گاهی اوقات هم بعضی از علمای بعضی فرق با مرام قرآنی مسیر شیطانی را طی می کنند. النهایه همانطوری که در سیره ی پیامبر بزرگ اسلام (ص) نیز در می یابیم که آنحضرت در مسائل فردی نرم و ملایم بود ولی در مسائل اصولی و کلی با صلابت و انعطاف ناپذیر بودند ، اگر این روش را حکّام و علمای بلاد اسلامی در خود پرورش و بدان عمل کنند ، جهان اسلام از این ناهنجاریها نجات پیدا می کند و آنموقع می شود به امّت واحده بودنش امیدوار شد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1663426
ارسال نظر
نظرات