شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 22:05 منتشر شده در مورخ: 1399/08/13 شناسه خبر: 1663772

مقاومت ملت ایران، معادلات جهان را برهم زده است

مقاومت ملت ایران، معادلات جهان را برهم زده است
اگرچه بسیاری از دشمنان منطقه و داخلی به دنبال این مسئله هستند که نشان دهند ذائقه ملت ایران از مقاومت به سازش تبدیل شده اما عملکرد ملت ایران هر بار به آنان ثابت می کند که سخت در اشتباهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، در میان همه‌ی ملّتهای ستم کشیده، کم پیش می آید که  ملّتی دست به انقلاب بزند؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به آخر برسانند و اگر هم چنین اتفاقی رخ داده باشد در حفظ آرمانهای انقلابی ضعیف عمل کرده اند.

امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید و تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر می رسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و هم اکنون دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی را سال به سال پشت سر می گذارد.
 
ملتی که از اعماق دل انقلابی را آغاز کرد و ادامه داد و نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم شده است.
 
خط مقاومت
 
یکی دیگر از افتخارات این ملت پس از چهل اندی از انقلاب جمهوری اسلامی، خط مقاومت است که جزء سیاست‌های اصلی این نظام قراردارد.
 
اگرچه بسیاری از دشمنان منطقه و داخلی به دنبال این مسئله هستند که نشان دهند ذائقه ملت ایران از مقاومت به سازش تبدیل شده اما عملکرد ملت ایران هر بار به آنان ثابت می کند که سخت در اشتباهند.
 
در طول چهار دهه گذشته چه در دوران رهبری امام راحل و چه در زمان رهبری امام خامنه ای، مسئله مقاومت در برابر دشمن یکی از مهم ترین سر فصل ها و راز بقای جمهوری اسلامی بوده است.
 
افول آمریکا
 
حجت الاسلام میر احمدرضا حاجتی امام جمعه موقت اهواز با بیان اینکه ملت ایران ملتی هوشیار و آماده است و اتکا و امیدش به خداست، گفت: برخی به دنبال سازش با آمریکا هستند، باید به آنها یادآوری کنیم که آمریکا در حال افول است و آینده از آن ملت ایران خواهد بود.
 
حجت الاسلام حاجتی، با اشاره به اینکه گفتمان امام راحل (ره) جهانی بود و تاکید داشتند که اسلام سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد، یاد آور شد: مطمئن باشید ستاره مستکبران رو به زوال است و پیروزی از آن ملت ایران خواهد بود.
 
وی تاکید کرد: امروز علیرغم تمام مشکلات، دشمنی ها، سوءمدیریت ها، بی وفایی ها و بی توجهی ها به فرمایشات مقام معظم رهبری، ملت ایران در صحنه است و در مقابل تمام تحریم ها در مقابل دشمنان ایستادگی می کند.
 
نگاه انقلابی ملت ایران
 
بنابراین از ورود عزت بخش مدافعین حرم در عرصه‌های دفاع و حماسه‌هایشان که مشابه آن فقط در دفاع مقدس مشاهده می شد، تا در روزهای کرونایی که کادر درمانی‌مان جلوه‌های ایثارگری را به نمایش گذاشتند در حالیکه کشورهای پیشرفته در مواجه با این اپیدمی در مانده اند، می‌بینیم در کشور ایران بر سر استفاده از ماسک و لوازم بهداشتی، با همت گروها های جهادی مشکل نداریم و حتی پزشکان با گذشت چند ماه به خانه‌شان نرفتند و به بیماران رسیدگی کردند، دلیلش  همان نگاه انقلابی و مقاومت است که جای دست‌مریزاد دارد.
 
اگرچه کشورهای خارجی خصوصا آمریکا و هم پیمانان آن ها در منطقه تلاش می کنند از رهگذر تضعیف و اعمال تحریم های سخت علیه ایران قدرت مقاومت ملی را دچار شکنندگی کنند اما در طول سالیان اخیر با راهبردهای رهبر معظم انقلاب بر ضرورت حفظ روحیه مقاومت، این راه ادامه پیدا کرد.
 
در این چهاردهه آمریکایی ها با تمامی ابزاری که قادر بودند علیه جمهوری اسلامی ایران  به کار گرفتند تا آنجایی که به گفته مقام‌های آمریکایی اگر همین شیوه های تحریم و محاصره و جنگ علیه خود آمریکا به کار گرفته می شد امروز چیزی به نام آمریکا وجود نداشت.
 
اما ملت ایران با تاکید بر این گفتمان نه تنها به مسیر خود ادامه داد بلکه در عرصه‌های نظامی سیاسی و علمی از پیشرفت های مهمی برخوردار شد تا در کنار تکیه به گفتمان مقاومت اسلامی به جهان نیز این باور را ثابت کند که می توان بدون اعتماد به غرب در حوزه اقتصاد و علم و تکنولوژی  نیز توانمند شد و پیشرفت کرد.
 
حقوق بی بشر
 
سردار سرتیپ پاسدار محمد رضا نقدی در گفتگو با رهیاب اظهار داشت: دشمنی که امروز اگر کوچکترین اتفاقی در یک نقطه از ایران رخ دهد نظام اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم و بیانیه های پی در پی صادر می کند و شبکه های ماهواره ای و مجازی خودرا نیز پر از حرف و شعار علیه ملت ما می کند در حالی که در مقابل آن همه کشتار، گورهای دسته جمعی و سیل های خون مردمان دزفول و خوزستان در زمان جنگ هیچ یادی از حقوق بشر و ارزش جان انسان ها نکردند.
 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه ادامه کلید رسیدن به پیشرفت و رسیدن به قله های پیروزی، عمل به مقاومت است،گفت: تسلیم نشدن ملت آزادی خواه ایران در برابر ابرقدرت ها، فتح اسلام و انقلاب ناشی از مقاومت و استقامت ملت ایران است که امیدوار هستیم در ادامه نیز تمام نقاط کلیدی جهان را با این استقامت و پایداری خود فتح کنیم همانطور که تاکنون نیز با صبر خود نقاط زیادی را فتح کرده ایم.
 
الگوی قهرمانانه مقاومت
 
وی بابیان اینکه ایستادگی کار هرکسی نیست، گفت: در صحنه های جنگ مردمانی مثل مردمان خوزستان می خواهیم که با تمام توان زیر باران موشک ها و گلوله باران ها ایستادگی کنند بنابراین هرکسی مرد این میدان نیست همانطور که امروزه خیلی ها که تاپیش از این صحبت از مقاومت و اسلام می کردند اکنون ملت ایران را دعوت به سازش با دشمن می کنند.
 
باید یادآوری کرد از دیگر افتخارات ایران اسلامی در موضوع الگوی قهرمانانه مقاومت این است که کشورهای محوری مقاومت نیز با تاثیرپذیری از گفتمان مقاومت اسلامی ایران توانستند ادبیات سیاسی منطقه را تغییر دهند. عمق و تاثیر این موضوع بعد از  2000 سال عقب نشینی  ارتش رژیم از جنوب لبنان و شکست های پی در پی سال 2006 لبنان و سال 2008 غزه و نیز سرخوردگی در سوریه ، عراق و لبنان و شکست تمامی توطئه ها تجلی یافت.
 
سنگهای فلسطینی تبدیل به موشک‌های مقاومت شدند که امروز عمق امنیتی تل‌آویو و رژیم صهیونیستی را هدف قرار می دهند.
 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: امروزه می بینیم مقاومت و ایستادگی انقلاب اسلامی و نور اسلام ناب محمدی عراق، یمن، لبنان و فلسطین را فتح کرده درحالی که رزمندگان ما برای دفاع به این کشورها اعزام نشده اند بلکه این استقامت و ایستادگی ملت ایران به ویژه دزفول قهرمان در جنگ تحمیلی و درمقابل دشمن  بود که الگویی برای آزادی خواهان این کشورها شد.
 
ایستادگی در برابر دشمن
 
بنابراین می توان گفت: انقلاب اسلامی ایران در منطقه و جهان معادلات جدید و مفاهیم تازه ای را ایجاد کرد که در بردارنده افق جدیدی برای ملت های مظلوم و اسلامی منطقه است تا بتوانند با انگیزه های قدرتمند و نیز به اشتراک گذاشتن توانمندی های خود در برابر دشمنان ایستادگی کنند. آن هم درست در شرایطی که احساس ناامیدی و یاس جامعه عربی را در رخوت عمیقی فروبرده برد.
 
نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است، شدت گرفتن تحریم های علیه ایران در تئوری مرد دیوانه ای به نام ترامپ پیگیری می شود که حاصل تراکم همین نگرانی ها از بروز و ظهور انقلاب اسلامی ایران است، اگرچه حجم تهدیدات ترامپ و آمریکا علیه ایران و محور مقاومت به منظور ایجاد یک بازدارندگی علیه این محور افزایش یافته است اما این موضوع به این معنا نیست که محور مقاومت دست‌بسته است.
 
نه سازش، نه تسلیم
 
با این تفاسیر مشخص می شود جمهوری اسلامی و ملت ایران مجموعه ای هستند که به سازش تن نمی دهد و مسیر «مقاومت» راهبرد مقابله‌ی نظام اسلامی در برابر نقشه‌ی دشمن است.
 
اما در میان برخی مسئولین که با فریب مردم در انتخابات، رای گرفتند و بر مسند ریاست نشستند،ساز ناکوک مذاکره ای به نام برجام را دنبال می کنند گه بارها با شکست مواجه شدند.
 
برغم اینکه رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر بار‌ها بر عدم اعتماد به آمریکا تأکید کردند، اما متأسفانه دولتمردان از یکسو امضای وزیر خارجه آمریکا را تضمین! نامیده و از سوی دیگر رئیس‌جمهور این کشور را نیز فردی مودب! و باهوش! نامیدند.
 
برجام نافرجام
 
روحانی در مهرماه ۹۵، پس از بازگشت از سفر به نیویورک، درجمع خبرنگاران در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفت: «آمریکا قول داده است به تعهدات خود عمل کند»!
 
اعتماد دولتمردان به آمریکا موجب شد تا ۶ اصل مهم در توافقات بین‌المللی از جانب دولت مورد غفلت قرار بگیرد.
 
تعامل متوازن و هوشمندانه و مبتنی بر رویکرد «عزت، حکمت و مصلحت» دارای ۶ ویژگی می‌باشد که عبارت است از گرفتن تضمین از طرف مقابل، پیش‌بینی خسارت در صورت عدم پایبندی به تعهدات، پیش‌بینی مکانیسم معتبر شکایت، توازن تعهدات طرفین، همزمانی اجرای تعهدات و امکان برگشت‌پذیری سریع تعهدات در صورت بدعهدی طرفین. اما متأسفانه این ۶ ویژگی مهم و اساسی در برجام رعایت نشد.
 
ایران پس از حدود یک دهه مذاکره با غرب، سرانجام به توافق جامعی رسید اما این نتیجه تا یک سال بعد از خروج آمریکا از آن و بازگشت تحریم‌های کمرشکن، به مفاد توافق پایبند بود و حتی یک بار هم توافق را نقض نکرد. اما این رفتار، کاملا نتیجه عکس داد و ایران تحت شدیدترین تحریم‌های تاریخ قرار گرفت.
 
پس از این همه خوش بینی، دولت آمریکا با شروع دولت جدید 10 سال ایران را تحریم کرد که خلاف برجام بود اما متاسفانه همچنان می بینیم تلاش‌های زیادی انجام می‌شود که ایران و آمریکا بار دیگر به مذاکره برگردند، اما یک تصمیم‌ساز ایرانی ممکن است در خلوت خود به این مسئله فکر کند که ایران قبل از امضای برجام، صدها هزار بشکه نفت به‌صورت علنی و قانونی می‌فروخت، اما چهار سال بعد از امضای این توافق، ایران حتی یک بشکه هم نمی‌تواند بطور علنی و قانونی بفروشد؛ پس چطور می‌توان دوباره با آمریکا توافق کرد.
 
فرصت طلایی
 
حجت الاسلام حاجتی نویسنده کتاب عصر امام خمینی (ره) عنوان کرد: زمانی که دولتمردان در مذاکرات برجام خطوط قرمز نظام را رد کردند و از سر خوش بینی مفرط با آقای جان کری قدم زدند، کار اشتباهی کردند زیرا این نوع دیپلماسی با گفتمان و ادبیات امام (ره) و رهبر انقلاب که استکبار ستیزی و آمریکا ستیزی را یکی از راه های استمرار انقلاب و نظام می دانستند، منافات دارد.
 
از این رو خروج از پیش مسلم امریکا از برجام اگر چه هنوز برای دل‌سپردگان خط سازش در دیوانسالاری ایران و غرب‌پرستان وابسته به آن، که تمام آرزوهای خود را بر باد رفته می‌بینند، ضربه گیج‌کننده‌ای به حساب می‌آید ولی برای ملت ایران و خط انقلابی مقاومت، یک فرصت طلایی است؛ نه از این جهت که با سرزنش دولتمردان و جریان‌های واداده به خط سازش، فضایی برای بازی‌های سیاسی، انتخاباتی و رقابت‌های هیستریک جریانی و حزبی درست شود بلکه از این جهت که چهره نفرت‌انگیز خط سازش و کسانی که برای منافع فردی و تمایلات شخصی و خانوادگی به این خط دل بسته بودند ولی هیجان‌انگیزتر از هر انقلابی‌ای شعار مبارزه با استکبار جهانی و امریکای جهانخوار و خط امام سرمی‌دادند بیش از پیش افشا می‌شود.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1663772
ارسال نظر
نظرات