شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:15 منتشر شده در مورخ: 1399/08/18 شناسه خبر: 1665211
رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین خبر داد؛

فعالیت ۲۴ شعبه طلایه‌داران صلح و سازش در قزوین/ ۵۶ فقره پرونده قتل مصالحه شد

فعالیت ۲۴ شعبه طلایه‌داران صلح و سازش در قزوین/ ۵۶ فقره پرونده قتل مصالحه شد
محمد حیدری، رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین از رسیدگی به بیش از یک میلیون پرونده خبر داد و گفت: ۲۴ شعبه طلایه‌داران صلح و سازش در استان قزوین فعال شده که ۹۴ عضو دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ حجت‌الاسلام حیدری در نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز(یکشنبه) به مناسبت سالروز تاسیس شورای حل اختلاف در سالن جلسات این سازمان برگزار شد؛ با بیان اینکه در هجدهم آبان‌ماه سال ۱۳۸۱ تاسیس شوراهای حل اختلاف در کل کشور کلید خورد، اظهار کرد: در گذشته قانون خاصی برای این سازمان وجود نداشت اما با آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها سعی شد که به صورت عمومی به موضوعات پرداخته شود و برای آن شعباتی در نظر گرفته شد.

وی افزود: اکنون به طور کلی در استان ۱۸۷ شعبه شورای حل اختلاف وجود دارد که از این تعداد ۱۰۴ شعبه شهری و ۸۳ شعبه روستایی است؛ ۷۳ شعبه حکمی و ۳۱ شعبه صلحی داریم.

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین گفت: حدود ۳۳ شعبه در شهرستان قزوین داریم که به حکمی و صلحی تقسیم می‌شود  به طوری که 25 شعبه حکمی و هشت شعبه صلحی است. شعبات روستایی غالبا صلحی هستند و فقط برای صلح است که قاضی حضور ندارد و اگر پرونده‌ای به صلح نرسد، به شعب حکمی در شهرستان ارجاع داده می‌شود.

حیدری یادآور شد: از ابتدای تاسیس شورای حل اختلاف تا کنون به طور کلی یک میلیون و ۱۵۳ هزار و ۹۵۲ فقره پرونده در این ۱۷ سال در استان وارد شده که از این تعداد یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۹۸۳ پرونده مختومه شده و ۴۱ درصد مصالحه شده است.

وی یادآور شد: در گذشته صرفا به پرونده‌های حقوقی در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شد اما از مردادماه سال ۹۸ مقرر شد که پرونده‌های کیفری قابل مصالحه را هم در این سازمان رسیدگی کنیم.

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین ادامه داد: ۳۱ درصد پرونده‌های کیفری وارد شده به شورای حل اختلاف استان در هفت ماهه سال جاری مصالحه شد که بار پرونده‌های وارد شده به دادگستری را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

856 نفر در شورای حل اختلاف استان فعالیت می‌کنند

حیدری تصریح کرد: بحث صلح و سازش ارزش زیادی در اسلام دارد که در آیات و روایات بسیار توصیه شده، بنابراین اگر از مصالحه غافل شویم جامعه دچار مشکل می‌شود به طوری که امروزه این چالش‌ها را مشاهده می‌کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه هم بر صلح و سازش در پرونده‌ها تاکید دارند و فرمودند که به مصالحه باید برگردیم و این مسئله مهم را در جامعه فرهنگ سازی و احیا کنیم.

وی ابراز کرد: تعداد کل اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف که به صورت افتخاری هم فعالیت می‌کنند، ۵۶۴ نفر آقا و ۲۹۲ نفر خانم است و ۸۰ نفر از قضات دادگستری همکاری پاره وقت دارند و پنج نفر هم قاضی ویژه حل اختلاف داریم.

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین عنوان کرد: در هفت ماهه سال جاری تعداد شش هزار و ۸۴۲ پرونده ورودی دادگستری داشتیم که ۴۴ هزار و ۶۸۰ پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شد که از این تعداد ۴۴ هزار و ۹۱۹ فقره پرونده مختومه شد و اکنون شش هزار و ۶۰۲ پرونده مانده داریم؛ ۲۳۹ فقره پرونده مثبت بوده که قابل تقدیر است.

حیدری بیان کرد: ابلاغ الکترونیک در دوران کرونا یکی از نورآوری‌ها بود و خوشبختانه کل استان به سامانه الکترونیکی متصل هستند که توانستیم ۸۶ درصد از اوراق قضایی را به صورت الکترونیکی ارائه کنیم که در وقت و هزینه‌ها بسیار اثر گذار است.

رسیدگی به بیش از یک میلیون پرونده در شورای حل اختلاف قزوین

وی ابراز کرد: طرح طلایه‌داران صلح و سازش با هدف افزایش مصالحه و مشارکت بیشتر مردم اجرا می‌شود که استان قزوین به عنوان پایلوت در این طرح است که اگر موفق باشد در سایر استان‌ها هم اجرا خواهد شد.

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین گفت: ۲۴ شعبه طلایه‌داران صلح و سازش در استان فعال شده که ۹۴ عضو دارد؛ ۱۷ شعبه در خانه اصناف فعال و چهار شعبه در شهرک‌های صنعتی و یک شعبه اختصاصی در آموزش و پرورش دایر شد و مابقی شعبات هم در ادارات استان فعال شده است تا در امر صلح و سازش به کمک آیند.

حیدری خاطرنشان کرد: از سال ۸۸ تعداد ۱۴۹ فقره پرونده قتل که در آستانه اجرا شدن بوده وارد شورای حل اختلاف استان شده که ۵۶ فقره منجر به صلح و اخذ رضایت از اولیای دم  شده است.

وی افزود: به دلیل شرایط کرونا ما از اعزام افراد محکوم مالی که جلب می‌شوند به زندان معذوریم و سعی می‌کنیم بین طرفین حل و فصل کنیم به طوری که اکنون شواری حل اختلاف هیچ زندانی در زندان ندارد؛ مابقی هم مرخصی داده شد یا با رضایت آزاد شدند. اکنون فقط سه نفر محکوم شورای حل اختلاف در زندان هستند که آن هم به دلیل این است که این افراد در دادگستری کل هم پرونده دارند.

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین با بیان اینکه حداکثر رسیدگی به پرونده‌ها ۱۵ روزه است، گفت: نحوه عملکرد و خوش اخلاقی متصدیان شورای حل اختلاف بسیار حائز اهمیت است به طوری که اکنون عذر پنج نفر به علت این خواسته شده و معرفی شده‌اند.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1665211
ارسال نظر
نظرات