شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 23:30 منتشر شده در مورخ: 1399/08/18 شناسه خبر: 1665311

تأکید نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل بر نقش مثبت ایران در حمایت از دولت و ملت افغانستان

تأکید نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل بر نقش مثبت ایران در حمایت از دولت و ملت افغانستان
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در دیدار با معاون وزیر خارجه با اشاره به نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان، آمادگی سازمان ملل برای کمک به پیشبرد روند صلح در این کشور را اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خانم «دبورا لاینز» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان و رئیس یوناما که در رأس هیأتی به منظور رایزنی در خصوص مسائل افغانستان به تهران سفر کرده، صبح امروز یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 
در این ملاقات تحولات افغانستان و وضعیت سیاسی و امنیتی آن کشور و همچنین آخرین تحولات روند صلح و مشکلات پیش آمده در گفت‌وگوهای بین الافغانی که هم اکنون در دوحه در جریان است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
 
در این ملاقات عراقچی با اشاره به روابط نزدیک ایران و افغانستان، بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح با مالکیت دولت افغانستان و مشارکت تمام گروه‌های سیاسی از جمله طالبان را مورد تأکید قرار داد.
 
وی بر لزوم حفاظت از دستاوردهای مردم افغانستان در دو دهه گذشته به ویژه قانون اساسی و ساختارهای دموکراتیک آن کشور و اهمیت توجه به حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و حقوق زنان در جریان مذاکرات صلح تاکید کرد.
 
معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه مسئله افغانستان راه‌حل نظامی ندارد، با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای مردم افغانستان در اثر رویکردهای اشتباه و سیاست یکجانبه گرایانه دولت آمریکا در ارتباط با روند صلح در آن کشور و جایگاه سازمان ملل به عنوان تسهیل کننده بی‌طرف گفت‌وگوهای صلح در گذشته، نقش یوناما برای کمک به پیشبرد گفت‌وگوهای بین الافغانی و میزبانی مشورت‌های بین‌المللی را مهم برشمرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آن سازمان در این خصوص را اعلام کرد.
 
*نقش مثبت ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان
 
خانم لاینز نیز در این ملاقات با اشاره به نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان، آمادگی سازمان ملل برای کمک به پیشبرد روند صلح در افغانستان را اعلام کرد.
 
در این خصوص طرفین با ابراز نگرانی از افزایش تلفات در جنگ افغانستان، کاهش خشونت‌ها را برای فراهم کردن فضای لازم جهت  پیشرفت در گفت‌وگوهای بین الافغانی ضروری خواندند.
 
رئیس یوناما همچنین با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های اقتصادی برای توسعه زیرساخت‌های افغانستان و کمک به بهبود وضعیت معیشت مردم آن کشور، اقدامات گذشته جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را مهم خواند و ضرورت استفاده از ظرفیت‌های موجود برای توسعه اینگونه همکاری‌ها را مورد تاکید قرار داد.
 
عراقچی نیز با استقبال از ایده‌های مطرح شده از سوی خانم لاینز، با اشاره به همکاری‌های ترانزیتی و ساخت خط آهن خواف – هرات به مذاکرات جاری بین ایران و افغانستان برای همکاری‌های راهبردی در حوزه‌های مورد علاقه دو طرف از جمله توسعه زیرساخت‌ها، انرژی، برق و آب اشاره کرد و اهمیت نقش سازمان ملل و سازمان‌های تخصصی زیر مجموعه آن در جهت تسهیل این همکاری‌ها را مورد تاکید قرار داد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1665311
ارسال نظر
نظرات