شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 10:08 منتشر شده در مورخ: 1399/08/19 شناسه خبر: 1665384

میزان ابتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی بالاتر از میانگین کشوری است/ فوت شدگان کرونا به 377 نفر رسید

میزان ابتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی بالاتر از میانگین کشوری است/ فوت شدگان کرونا به 377 نفر رسید
سخنگوی وزارت بهداشت میانگین بروز ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی را بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد که این مسئله زنگ خطری برای استان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، از ابتدای مهر ماه روند افزایشی شیوع کرونا در خراسان‌جنوبی شدت گرفته و روز به روز در حال افزایش است. متاسفانه افزایش ابتلا به کرونا افزایش مرگ و میر را به دنبال داشته و طی آبان ماه چندین روز شمار فوتی‌های استان عدد دو رقمی شده است. 

افزایش شیوع کرونا در خراسان‌جنوبی در حالی است که برخی از هم استانی‌ها نه تنها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده بلکه شاهد برگزاری مراسم عروسی، عزا، دورهمی‌های خانوادگی، حضور غیر ضروری در سطح شهر، بازار و … هستیم.

برخی از اهالی روستاهای استان از برگزاری مراسم عروسی افرادی که مدتها شده در شهر هستند و حال در این شرایط، مراسم عروسی خود را در روستاها برگزار می‌کنند گلایه کرده و خواستار نظارت‌های بیشتری هستند.

بی توجهی به اعمال محدودیت‌های تردد

علی‌رغم اعمال محدودیت تردد برای سه شهرستان استان طی چهار روز پایانی هفته گذشته اما شاهد ترددهایی در این شهرستان‌ها بودیم به گونه ای که علیرضا عباسی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی از اعمال قانون برای تعداد ۵۱ دستگاه وسیله نقلیه به دلیل بی‌توجهی به مقررات و اصرار بر تردد و انتقال دو دستگاه خودرو به پارکینگ خبر داد.

در حالیکه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا برای سلامتی شهروندان و صاحبان مشاغل فعالیت برخی از مشاغل را به مدت 10 روز تعطیل کرده اما شاهد حضور مردم در رزوهای تعطیل در مناطق تفریحی استان و شهر بیرجند هستیم خانواده‌هایی که بدون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در حال گذراندن تعطیلات آخر هفته هستند. این بی توجهی ها باعث کمک به افزایش شیوع کرونا، افزایش مرگ و میر و خسته شدن کادر درمان می‌شود.

شناسایی 151 نمونه جدید ابتلا به کرونا

طبق آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز گذشته شمار فوتی های ناشی از کرونا در استان به 15 نفر رسیده است و این آمار برای استان خراسان جنوبی جای نگرانی دارد.

کامبیز مهدی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز گذشته در این خصوص اظهار کرد: طی 24 ساعت گذشته 205 آزمایش کرونا در استان انجام شد که 151 آزمایش مثبت قطعی اعلام شده است.

وی افزود: از 151 مبتلای جدید به کرونا 56 نفر در بیمارستان‌ها بستری اند و 95 نفر نیز نمونه گیری سرپایی شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: از این تعداد 33 مورد مربوط به بیرجند، 7 مورد فردوس، 62 مورد طبس، 6 مورد نهبندان، 9 مورد قاین، 7 مورد درمیان، 2 مورد سربیشه، 8 مورد سرایان، 16 مورد زیرکوه و یک مورد از خوسف شناسایی شدند.

مهدی زاده عنوان کرد: 478 بیمار با علائم بیماری حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 330 نفر مبتلا قطعی بیماری کرونا بوده و 46 نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی اظهار کرد: حال عمومی 13 نفر از بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت های ویژه وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: متاسفانه با ثبت 15 مورد جدید فوت در اثر کرونا شمار فوتی‌ها در استان به 377 مورد رسیده است.

مهدی زاده خاطرنشان کرد: تاکنون 23 هزار و 246 آزمایش کرونا در استان انجام شده که جواب تست 8 هزار و 609 نفر مثبت اعلام شده است.

طبق گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، خراسان جنوبی در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد.

میانگین بروز ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی بالاتر از کشور

وی افزود:بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های یزد، سمنان، خراسان جنوبی و ایلام گزارش شده است که میانگین بروز در استان‌های یاد شده با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: میانگین هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور در هفته گذشته حدود ۳۶ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است که بیشترین میزان بروز مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی است.

در این شرایط که تنها راه پیشگیری و مقابله با کرونا در خانه ماندن، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی است لازم است این اقدامات را انجام داده و در قطع زنجیره ابتلا به کرونا تاثیر گذار باشیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1665384
ارسال نظر
نظرات