شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1399/08/19 شناسه خبر: 1665409
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خبر داد؛

توسعه کشت مکانیزه با خریداری ۸ دستگاه کمباین و هد برداشت کلزا

توسعه کشت مکانیزه با خریداری ۸ دستگاه کمباین و هد برداشت کلزا
تشکری از خریداری هشت دستگاه کمباین و هد کلزا برای استان خراسان شمالی از محل اعتبارات دولتی خبر داد و گفت: این دستگاه ها تا فصل برداشت نیمه نخست سال آینده به خراسان شمالی تحویل می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد جواد تشکری، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: کلزا، یک محصول مدیریت طلب است که در زمان برداشت آن باید سیستم مکانیزه برای برداشت به موقع آن وجود داشته باشد.

تشکری همچنین با بیان اینکه میان سطح زیرکشت محصول کلزا با تعداد دستگاه های مکانیزه برای برداشت کلزا نسبت نزدیک وجود داشته باشد، تصریح کرد: این سازمان طی سال های گذشته نسبت به خریداری تعدادی هد کمباین برای برداشت کلزا اقدام کرده است که با تامین آنها، این هدها در اختیار کلزاکاران استان قرار گرفته اند.

وی افزود: در سال گذشته چهار دستگاه هد را از محل اعتبارات دولتی خریداری کردیم و به ادارات جهاد کشاورزی شهرستان تحویل دادیم تا در فصل برداشت مورد استفاده قرار بگیرند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: البته بخش خصوصی استان نیز تعدادی هد برداشت کلزا را در اختیار دارد که در فصل برداشت استفاده می کند.

تشکری در ادامه با یادآوری این مطلب که کشت کلزا در خراسان شمالی کشتی نو پا است و توسعه سطح زیر کشت آن در استان به توسعه و ارتقای سیستم مکانیزاسیون این کشت نیز نیاز دارد، اعلام کرد: در سال جاری سهمیه خراسان شمالی از محل اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی کشور برای خریداری و تامین دستگاه های برداشت محصولات کشاورزی هشت دستگاه کمباین بوده است.

وی افزود: در همین راستا، اداره مکانیزاسیون این سازمان موظف شد که با خریداری این هشت دستگاه کمباین، هدهای کلزا را نیز خریداری کند.

وی گفت: این هشت دستگاه کمباین با هدهای کلزا تا زمان برداشت محصول در نیمه نخست سال 1400 به خراسان شمالی تحویل می شوند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود درباره سطح زیرکشت این محصول در فصل زراعی پاییزه امسال نیز اعلام کرد: سطح ابلاغ شده برای کشت کلزا در استان از سوی وزارت جهاد کشاورزی هفت هزار هکتار بوده است که از ماه گذشته تا به کنون دو هزار و 900 هکتار از مزارع استان به کشت این محصول اختصاص یافته است.

تشکری با تصریح بر این مطلب که توسعه سطح زیر کشت این محصول به بهای تعیین شده خرید تضمینی و بهای خرید بازار آزاد وابسته است، اعلام کرد: بهای خرید تضمینی این محصول در فصل برداشت سال 1400 کیلویی هفت هزار و 800 تومان است که پیش بینی می شود بهای خرید آن در بازار آزاد نیز تا بیش از 10 هزار تومان بشود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1665409
ارسال نظر
نظرات