شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 13:16 منتشر شده در مورخ: 1399/08/20 شناسه خبر: 1665858
نکاتی درباره صلح قره‌باغ؛

حرف آخر روسیه در مناقشه قره‌باغ/ ترکیه و نارضایتی هوادارانش

حرف آخر روسیه در مناقشه قره‌باغ/ ترکیه و نارضایتی هوادارانش
پوتین با فراخوان روسای دول جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای امضای توافق صلح نشان داد در منطقه قفقاز حرف آخر را می‌زند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، همچنان که پیش‌بینی می‌شد، نفوذ سیاسی و منطقه ای روسیه در به صلح انجامیدن مناقشه ارمنستان و آذربایجان نشان داده شد. پوتین با فراخوان روسای دول جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای امضای توافق صلح، نشان داد در منطقه قفقاز حرف آخر را می‌زند.

تحت‌الحمایگی خان‌کندی توسط نیروهای روسیه و ایجاد ارتباط مواصلاتی به مقصد ایروان، استخوان لای زخمی است که می‌تواند آذربایجان را در آینده با سناریوهای جدید روبرو کند.

نیت اصلی ترکیه از ورود به جنگ قره‌باغ، تأمین منافع خود و ایجاد کریدور نخجوان – خزر بود که با توافق دیشب می‌توان گفت به نتایج حداقلی دست یافته است.

دلیل آن را می‌توان در نارضایتی رسانه‌های قوم‌گرا جستجو کرد. ترکیه از ابتدا بر این باور بود که می‌تواند از قِبَل این جنگ، مرزهای بین‌المللی را جابجا کرده و کریدور خود را به‌صورت کامل و در اختیار ایجاد کند.

با این وجود الهام‌ علی‌اف سعی کرد در سخنرانی بعد از توافق، ترکیه را جزئی از نیروهای حافظ صلح معرفی کرده و بهره‌برداری رسانه‌ای حداقل‌ترین دستاورد آنکارا باشد اما وزارت خارجه‌ روسیه، این ادعا را هم تکذیب کرد.

روسیه با تضعیف موضع پاشینیان، غرب را نیز منزوی کرد. پوتین هم از پاشینیان غربگرا امتیازش را گرفت و هم جلوی دخالت آمریکا و غرب را سد کرد. گروه مینسک نیز عملاً اعتبار خود را از دست داد.

الهام علی‌اف موقعیت متزلزل خود را تا حدودی تثبیت کرد. هرچند برخی قوم‌گرایان از قبول صلح توسط علی‌اف ناراضی‌اند. اسقاط بالگرد روسیه در نخجوان و عذرخواهی سریع علی‌اف بابت این اتفاق نارضایتی اردوغان را به دنبال داشته است.

جبهه انقلاب اسلامی بار دیگر آرمان ضد اشغالگری و ظلم‌ستیزی خود را بروز رسانی کرد، نیروهای انقلاب در این معادله چند وجهی، رویکرد آرامانگرایانه و عالمانه خود را به منصه ظهور رساندند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1665858
ارسال نظر
نظرات