شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 10:39 منتشر شده در مورخ: 1399/08/21 شناسه خبر: 1666122
مراسم‌های یواشکی همچنان ادامه دارد؛

عود کرونا در تب عروسی‌ها/ برگزاری 31 عروسی تنها در دو شب

عود کرونا در تب عروسی‌ها/ برگزاری 31 عروسی تنها در دو شب
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، 31 عروسی تنها در دو شب در حاشیه شهرهای استان برگزار شده و این مراسم ها باعث شده تا ابتلا و مرگ بیماران کرونایی در استان خانوادگی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، در سایه ممنوع شدن فعالیت تالارهای عروسی این روزها پای عروسی‌ها به کارواش‌ها، پارکینگ‌ها و باغ‌ها باز شده و بی‌خیالی‌ نسبت به کرونا و عروسی‌های چراغ خاموش به قتلگاهی برای مهمانان و برگزار کنندگان مراسم ها تبدیل شده است.

هرچند دیگر از جنگ و جدال خانواده‌ها بر سر هزینه‌های چند صد میلیونی عروسی‌های مجلل و پذیرایی‌های آنچنانی خبری نیست اما همین شیوه‌های به ظاهر ساده عروسی‌ها در عصر کرونا در واقع پاشنه آشیلی برای کرونا است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، 31 عروسی تنها در دو شب در حاشیه شهرهای استان برگزار شده و این مراسم ها باعث شده تا ابتلا و مرگ بیماران کرونایی در استان خانوادگی شود.

بی توجهی به هشدارهای مسئولان باعث شده ظرفیت بیمارستان های اختصاص داده شده به بیماران کرونایی تکمیل شود و بخش آی سی یو بیمارستان توان پذیرش بیماران بدحال را نداشته باشد.

طی هفته گذشته در استان مرگ ناشی از کرونا در روزهایی به 11 نفر هم رسید و متاسفانه به طور میانگین در هر روز 5 نفر از هم استانی ها به علت ابتلا به کرونا ویروس، جان می دهند.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در صنوف مختلف و اجتماع و همچنین برگزاری مراسم های عزا و عروسی وضعیت استان را به حدی رسانه که هم اکنون 70 درصد تست های کرونا در استان مثبت است. هر چند این شرایط باعث شد تا ستاد مقابله با کرونا در استان تصمیمات سختگیرانه تری را برای مقابله با این بیماری اتخاذ کند اما گویا این تصمیم ها تا زمانی که مردم همراهی نداشته باشند آنچنان تاثیرگذار نخواهد بود.

شرایط ابتلا به بیماری در استان چند ماهی است که قرمز اعلام شده و طبق گفته های سید احمد هاشمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اگر شرایط به همین ترتیب ادامه یابد احتمال مرگ 21 نفر از هم استانی ها در هر روز بر اثر ابتلا به این بیماری وجود دارد.

طبق گفته های محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی تاکنون 86 میلیارد تومان برای درمان بیماران کرونایی در خراسان شمالی هزینه شده است.

بر اساس گفته های شجاعی به طور متوسط برای هر فرد مبتلا به کرونا که بستری می شود به غیر از هزینه خانواده حدود ٢٠ میلیون تومان برای دولت نیز هزینه ایجاد می شود و تا کنون در استان 4 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند که بدون احتساب هزینه هایی که خانواده برای بیمار انجام می هد، 86 میلیارد تومان از سوی دولت برای درمان بیماران کرونا هزینه شده است.

توجه به پروتکل های بهداشتی، محدود کردن دورهمی‌های خانوادگی، رفت و آمدها، وسایل حمل و نقل عمومی، حضور در پاساژها، نانوایی ها، بانک ها، ادارات، رعایت مسائل بهداشتی و شست و شوی مکرر دست، پرهیز از تردد های غیرضروری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم تماس با بیماران و پرهیز از دست زدن به سر و صورت راهکارهای ساده ای هستند که اگر رعایت شوند، زنجیره این بیماری شکسته خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1666122
ارسال نظر
نظرات