شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1399/08/22 شناسه خبر: 1666479
دومین نشست از سلسله جلسات «نهضت مطالبه گری» باموضوع آلایندگی هوای اهواز:

خوزستان نیازمند شخصی است که حرف آخر را در حل مسائل بگوید / معضل سوء مدیریت در اهواز حل نشود مشکلات ادامه پیدا می کند

خوزستان نیازمند شخصی است که حرف آخر را در حل مسائل بگوید / معضل سوء مدیریت در اهواز حل نشود مشکلات ادامه پیدا می کند
در این نشست به علت های مختلف آلودگی هوا در اهواز و حومه از عدم پرداخت حق آلایندگی شرکت نفت و عدم مسئولیت پذیری در زمینه محیط زیست تا مشکلات زیست محیطی ناشی از سایت دفن زباله صفیره در جوار بخش غیزانیه و برداشت سیاه نیشکر قریب به ۶۰هزار هکتار اراضی شرکت توسعه نیشکر در مجاورت مرکز استان خوزستان، مورد بررسی قرارگرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، دومین نشست سلسله جلسات «نهضت مطالبه گری» با موضوع آلایندگی هوای کلانشهر اهواز در محل مسجد جوادالائمه ع با حضور سید کریم حسینی و مجتبی یوسفی نمایندگان مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی، مفیدی مدیر عامل مناطق نفت خیز جنوب، مسئول محیط زیست شرکت توسعه نیشکر، عبیات معاون عمران استانداری، پورسلیم معاون مطالبه عمومی دادگستری خوزستان،رضا علیجانی مدیر پسماند شهرداری، حجت‌الاسلام مالکی مدیر مدرسه درس خارج بقیه الله و جمعی از دانشجویان و طلاب بسیجی مطالبه گر برگزار گردید.

در این جلسه علی رغم دعوت موسی شاعری شهردار اهواز و شبیب جویجری سومین نماینده اهواز حضور نداشتند.

در این نشست ابتدا میهمانان مسئول برنامه به طور مختصر پیرامون علت های مختلف آلودگی هوا در اهواز و حومه سخن گفته که عدم پرداخت حق آلایندگی شرکت نفت و عدم مسئولیت پذیری در زمینه محیط زیست، مشکلات زیست محیطی ناشی از سایت دفن زباله صفیره در جوار بخش غیزانیه و برداشت سیاه نیشکر در قریب به ۶۰هزار هکتار اراضی شرکت توسعه نیشکر در مجاورت مرکز استان خوزستان، سه دلیل عمده این مسأله ارزیابی شد.

همچنین بر اساس توضیحات سبزه زاری، پدیده وارونگی هوا در فصل های پاییز و زمستان موجب تشدید آلودگی و عدم وجود جریان طولی و عرضی هوا در شرایط موجود خبر داد که طبق آن رقم شاخص آلودگی هوای اهواز در آبان ماه تا ۲۰۰ نیز بالا رفته است.

پورسلیم حقوق عامه استان خوزستان با اشاره به قانون هوای پاک تاکید کرد که در این زمینه ضعف قانونی وجود ندارد اما بازدارندگی کافی نداشته و باید تلاش کرد این قانون ها باید ازبازدارندگی کافی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون برای مدیر عامل سابق سایت صفیره کیفرخواست صادر شده است.

سپس محمد جواد اشرفی مدیر کل سازمان محیط زیست خوزستان گفت: صنایع نفتی مرجع تشخیص آلودگی است که به مراجع قضایی ارجاع داده ایم که در تمام موارد مشکلات محیط زیستی از نوع آلودگی هوا بعد از اینکه نتوانستیم با صنعت به نتیجه برسیم به دادگستری ارجاع داده شده است؛ عدم توسعه برداشت سبز در این ۱۵ سال به دلیل آن است که منافع مالی برای مدیران ما اهمیت بیشتری نسبت به مسائل محیط زیست دارد.

وی گفت: سایت صفیره حداقل ۱۰ سال در حال فعالیت است که اگر سالیانه ۱۰ درصد عوارض آلایندگی در آنجا صرف می شد شاهد وضعیت اسف بار موجود نبودیم.

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم گفت: به نظر می رسد اگر معضل سوء مدیریت در اهواز حل نشود مشکلات ما ادامه پیدا می کند؛ این بحث نقادی و تبلیغاتی نیست، دردی است که مطالبه گران باید پیگیری کنند و من نیز تا روز آخر پیگیری خواهم کرد؛ بحث ما مدیریت واحد شهری و فقط برای شهرداری نیست؛ استان نیاز دارد به شخصی که حرف آخر را در حل مسائل بزند.

وی اضافه کرد: اینکه بگوییم ذات شهرهای صنعتی این است پس مسئول پسماند شهری و فلرهای نفتی و... چه وظایفی دارند و باید چکار کنند؟ ما رفتیم بازدید صفیره با حضور شهردار نیاز است چرا که نیاز هست مسئول به مردم آرامش روانی بدهد، شهردار ما چرا حضور ندارند و کجای کار هستند؟

حسینی ادامه داد: در حال حاضر با یک وزیر پیچیده ای در وزارت نفت مواجه هستیم که به مطالبه و پیگیری نیاز دارد، صورت مسأله ها موجود و راهکار ها فراهم است اما باید یک صدا از خوزستان منتقل بشود،در مسأله انتقال آب هم وقتی می گوییم خط قرمز استان است باید خط قرمز همه مسئولان استان باشد.

رضا علیجانی مدیرعامل سازمانپسماندشهرداریاهواز نیز گفت : شهردار به دلیل حضور در جلسه ای موفق به شرکت در نشست نشد و اینجانب به جای ایشان آمدم، بهره برداری از صفیره قرار بود با ساخت سلول و دفن بهداشتی زباله انجام و در نهایت تبدیل به تپه های زیست محیطی بشوند؛ اما چرا شهرداران سابق که در گذشته وظایفی داشتند و مسئولی به دنبال این قضیه نبود،جای تامل دارد.

وی افزود: در حال حاضر سلول دو متوقف شده و هیچ کس تا کنون پیگیر نشده که چرا این اتفاق رخ داده است، همچنین در سلول ۳ بخاطر این که کار غیر اصولی انجام شده و تنها ۲۵ هکتار باقی مانده باید زمین ها مجدد احیا شود چرا که نیاز به اراضی هست و نمی شود زمین اضافه کرد.

علیجانی ادادمه داد :با کارشناس رسمی دادگستری توافقاتی شده تا در ۱۵ روز آینده مناقصه برگزار و تا برج یک سال آینده کار اجرایی و به پایان برسد، این مسئله با حمایت بودجه و اعتباری که شهردار در اختیارمان گذاشته ۱۵تا ۱۸ درصد پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به حقوق کارگران و حواشیبه وجوذ آمده عنوان کرد: از روزی که بنده، مدیریت کاررا برعهده گرفتمبه دنبال احقاق حق کارگران که اکثرا بانوان بد سرپرست هستند،بودم تا حقوق کارگران را از تک تک پیمان کاران با هماهنگی معاونت حقوقی گرفتم همچنین امنیت سایت صفیره در چارت حراست شهرداری دیده نشده بود که با همکاری نیروی انتظامی و اجرائیات، پیگیری شد در سایت زباله گردی کنترل صورت بگیرد.

جواد اشرفی مدیر کل محیط زیست استان در این باره گفت: زباله ها ثروت عظیمی هستند که می‌توانند تولید ثروت برای شهرداری داشته باشند نرخ خرید برق از مراکز دفن اقتصادی است و دولت و مجلس نیز از این طرح حمایت کردند و سیستم دفن سلولی قدیمی و منسوخ اعلام شده است.

مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز عنوان کرد: از نظر قوانین خلا و مشکلی نداریم اما موضوعاتی در گذشته صورت گرفته ۳۵ درصد حق آلایندگی تبصره ن ماده ۶ در سال ۹۹ کم شد و به حساب محیط زیست رفت که البته باید به محیط زیست کمک کرد اما نه از جیب شهرداری و دهیاری این را به دلیل غیرقانونی بودن کنسل کردیم که به منابع شهرداری برگردد.

وی بابیان اینکه حق آلایندگی یک درصد از محصول آلایندگی که معاونت محیط زیست ریاست جمهوری باید به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت شود، ادامه داد: نفت و حفاری گاز می گویند ما یک درصد از ۱۴ و نیم درصد کارمزد را می دهیم،این مطلب در بودجه عمومی نفت پیش بینی نشده است به همین دلیل طی جلسه ای با معاونت عمرانی وزارت کشور بنا شد که استاندار خوزستان نامه ای برای ۹ هزار میلیارد تومان شهرداری ها و دهیاری ها تنظیم کند تا در جلسه ای با حضور وزیر کشور و وزیر نفت، جریمه تا سال ۹۸ ۱۲ هزار ملیارد تومان تخصیص داده بشود.

یوسفی اضافه کرد: ما نمی دانیم اولویت بندی در شهرداری اهواز و استان بر اساس چیست؟ اگر پول برای صفیره نداریم، لوله های بیوگاز بودند چه کسی آن سلول را از بین برد؟ پرونده چه شد؟ پول های هزینه شده چه سرنوشتی پیدا کردند؟

وی ادامه داد: اگر پول نداریم، شهرداری کجا هزینه می کند؟ اولویت مردم سلامت است هم در توسعه نیشکر باید از ۳۵ درصد به مقداری برسند که برداشت سیاه نداشته باشیم اما آلودگی صفیره بیشتر از نیشکر است چون سمی و جنسش متفاوت است.

حجت‌الاسلام مالکی مدیر مدرسه درس خارج بقیه الله در پایان تصریح کرد: دشمن سعی دارد یاس ایجاد کند بنا براین با وجود همه خدمت رسانی هایی که صورت گرفته مسلما نقطه سیاه دیده می شود اما خدمات هم باید دیده و تلاش شود به نقطه مطلوب برسیم،محیط زیست مدافعی ندارد چون به چشم نمی آید و همواره محیط زیست مظلوم بوده چرا که وقتی بحران پیش بیاید مردم درگیر و متوجه می شوند، افراد دلسوز باید مدافع محیط زیست باشند در جایگاه های مختلف از بالا مطالبات و حق مردم پیگیری بشود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1666479
ارسال نظر
نظرات