شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 13:33 منتشر شده در مورخ: 1399/08/24 شناسه خبر: 1666973
کارشناس خانواده:

ازدواج‌ اجباری؛ عاملی مهم در گسست خانواده‌ها/ فقر فرهنگی مهم‌ترین عامل ازدواج اجباری است

ازدواج‌ اجباری؛ عاملی مهم در گسست خانواده‌ها/ فقر فرهنگی مهم‌ترین عامل ازدواج اجباری است
جباری، تقویت پیوندهای خانوادگی، طایفه‌ای و فقر فرهنگی را مهمترین دلایل ازدواج اجباری دانست و گفت: ترس از خشونت خانواده باعث می‌شود بسیاری از جوانان (دختر و پسر)، تن به ازدواج اجباری بدهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ ازدواج اجباری یکی از انواع ازدواج است که در آن یک طرف یا هر دو طرف بدون خواست و رضایت خود ازدواج می‌کنند، ازدواج اجباری به عنوان ازدواج مصلحتی نیز شناخته می‌شود که معمولا توسط خانواده و خویشاوندان ترتیب داده شده و هر ساله افراد زیادی به ازدواج اجباری تن می‌دهند به خصوص این ازدواج به عنوان یک فرهنگ یا عرف شناخته شده در بین بسیاری از اقوام وجود دارد.

در همین رابطه دکتر فریبرز جباری استاد دانشگاه و از روانشناسان شهرستان لردگان در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ گفت: ترس از خشونت خانواده باعث می‌شود بسیاری از جوانان (دختر و پسر)، تن به ازدواج اجباری بدهند.

وی افزود: تقویت پیوندهای خانوادگی و قبیله ای، فقر فرهنگی از جمله مهمترین دلایل وجود فرهنگ ازدواج اجباری در برخی از مناطق است.

فریبرز جباری تصریح کرد: برای بسیاری از خانواده ها سر و سامان دادن فرزندان مهمترین اولویت است و در واقع به دلیل حس مسئولیت پذیری نسبت به آینده فرزند تصمیماتی می گیرند که البته اگر در حد طبیعی باشد ایرادی ندارد اما زمانی که اصرار خانواده از حد طبیعی خارج شود و با تهدید و خشونت همراه شود شکل اجباری به خود می گیرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: زمانی می توانیم از ازدواج اجباری صحبت کنیم که دختر یا پسر توسط فردی از خانواده یا خویشاوندان با زور و تهدید مجبور به ازدواج با شخصی شود که هیچ گونه حس و علاقه ای به زندگی با آن نداشته باشد، بنابراین ازدواج اجباری به چند دسته تقسیم می شود:  ازدواجی که از سوی والدین فرد تحمیل می شود ، ازدواجی که از سوی سرپرستان فرد مثل برادر بزرگتر، عمو، دایی و..تحمیل می شود، ازدواجی که از سوی فرد به خودش تحمیل می شود و ازدواجی که از سوی فامیل تحمیل می شود و به اصطلاح به آنها ازدواج " خون بستی " می گویند.

جباری در ادامه افزود: در ازدواج اجباری برخی از خانواده ها تصور می کنند که با این تصمیم فرزندانشان را خوشبخت می کنند به همین جهت به هر ابزاری متوسل می شوند تا تصمیم خود را عملی کنند در حالی که این مسئله در بسیاری از مواقع موجب آسیب های جسمی و روانی می شود که افزایش طلاق های عاطفی یکی از پیامدهای آن است.

وی اظهار داشت: در ازدواج های اجباری چون معمولا عشقی وجود ندارد ممکن است برخی بی مهری ها یا خشونت ها شکل بگیرد که در نهایت حتی ممکن است به خودکشی نیز منجر شود.

این روانشناس با اشاره به فرصت های موجود دراین نوع از ازدواج ها گفت: به هر حال خانواده ها به دنبال خوشبختی فرزندان خود هستند بدین ترتیب تنها فرصت موجود دراین ازدواج ها این است که والدین معمولا از منطق و احساس و عوامل پایدار ازدواج را در نظر دارند که ممکن است دقت بیشتری در معیارهای خود برای انتخاب همسر باشد.

وی در پایان تاکید کرد: در ابتدا باید پیامدهای ازدواج اجباری را به خانواده ها و اطرافیان گوشزد کرد و دختر و پسر باید بجای تسلیم شدن در برابر خواسته های غیر منطقی خانواده با عقل و منطق خواسته های قلبی خودشان را مطرح کنند و حتی با مشاوره های مربوطه در این رابطه صحبت کنند یا از افراد با نفوذ خانواده ها بخواهند که در این زمینه پا در میانی کنند یا با مطرح کردن سرگذشت افرادی که با ازدواج اجباری در زندگی ناموفق بودند، خانواده های خود را متقاعد کنند که در این زمینه بیشتر تامل کنند و دقت بیشتری داشته باشند و در نهایت بهترین راهکار مراجعه به روانشاسان و متخصصین در این حوزه است که قطعا می توانند موثر باشند.


انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1666973
ارسال نظر
نظرات