شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:38 منتشر شده در مورخ: 1399/08/24 شناسه خبر: 1667018
مدیر بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

ذخیره سازی 650 نمونه خون بند ناف در خراسان‌جنوبی

ذخیره سازی 650 نمونه خون بند ناف در خراسان‌جنوبی
بهنامیان گفت: تاکنون حدود 650 نمونه خون بند ناف در استان دریافت و در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، جلال الدین صادقی رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی در آستانه 25 آبان ماه روز جهانی خون بندناف در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: موضوع نگهداری و حفظ خون بند ناف از زمانی مطرح شد که فایده استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بسیاری از بیماری‌ها در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: سلول‌های بنیادی از راه‌های مختلفی تهیه می‌شود که یکی از آن‌ها سلول‌های بنیادی مغز استخوان و دیگری سلول‌های بنیادی خونی است که از بندناف و جفت جنین به دست می‌آید.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تهیه سلول‌های بنیادین از نمونه خون بند ناف از جمله شیوه‌های نوینی است که از سال ۱۹۹۸ حدود ۸ سال پس از تاسیس نخستین بانک‌های ذخیره نمونه خون بندناف، در جهان رایج شده است.

صادقی عنوان کرد: در ایران کار تحقیق روی سلول‌های بنیادی  از سال 1380 آغاز شده و در سال 1384 بانک خون بند ناف رویان به همت دکتر سعید آشتیانی آغاز به کار کرده و تاکنون بیش از 120هزار نمونه خون بند ناف از نقاط مختلف کشور  در بانک خون بند ناف ذخیره شده است.

وی اظهار کرد: این بانک در حال حاضر با 42 نمایندگی در سراسر ایران آماده ارائه خدمات بانک خون بند ناف است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تاکید کرد: به همه خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزند هستند توصیه می‌کنیم حتما نسبت به نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد خود اقدام کرده و این کار را به مثابه یک بیمه بیولوژیک در نظر بگیرند تا در آینده در صورت نیاز برای درمان بیماری‌های صعب العلاج خود فرد یا خانواده یا  افرادی که تطابق ژنتیکی یکسانی دارند استفاده شود.

ملیحه بهنامیان مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی استان نیز اظهار کرد: این دفتر واقع در جهاددانشگاهی استان بوده و در زمینه ذخیره سازی خون بند ناف از بهمن سال 1395 مجوز  فعالیت دارد.

وی افزود: تاکنون حدود 650 نمونه خون بند ناف در استان دریافت و در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی شده است.

مدیر بانک خون بندناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: اقدام به ذخیره سازی خون بند ناف از سوی والدین، از سال1396 روند رو به رشدی دارد اما با توجه به میزان موالید انجام شده در استان انتظار پوشش بیشتری داریم.

بهنامیان ادامه داد: جهت فرهنگ سازی در خصوص ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان، نیاز به همیاری بخش‌های مختلف درگیر بوده و پزشکان، متخصصان زنان و زایمان و رسانه‌ها در این زمینه نقش موثری دارند.

وی عنوان کرد: هزینه اولیه عقد قرارداد حدود سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و هزینه شارژ سالانه 160 هزار تومان است لذا به منظور رفاه حال متقاضیان و حمایت از قشر کم درآمد  استفاده از تسهیلات بانکی بدون بهره و قسط بندی هزینه امکان پذیر است که خانواده‌ها بهتر است این فرصت طلایی را از دست ندهند.

مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی یادآور شد: اگر فردی ذخیره سازی خون بند ناف نداشت و در آینده به آن نیاز پیدا کرد باید هزینه بسیاری برای تهیه نمونه از خارج از کشور پرداخت کند.  

بهنامیان ادامه داد:  همچنین ذخیره خون بند ناف فرزند دوم نیز با توجه به ارائه تخفیف در هزینه برای خانواده‌هایی که خون بند ناف فرزند اولشان را ذخیره کرده‌‍اند  توصیه می‌شود.

مدیر دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان خراسان‌جنوبی گفت: علاقمندان به ذخیره خون بند ناف فرزندان خود می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09155613072تماس گرفته و یا با مراجعه به سایت  www.rsct.ir اطلاعات لازم را کسب کنند.

بهنامیان بیان کرد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف ذخیره شده، در درمان بیماری‌های خونی مثل لوسمی حاد و مزمن،لنفوم هوچکین و غیر هوچکین، انواع  تالاسمی‌ها و انواع کم خونی‌های مزمن مادرزادی مانند آنمی فانکونی وآنمی آپلاستیک، بیماری‍‌های نقص سیستم ایمنی، نقص در تولید لنفوسیت‌ها و اخیرا در زمینه اوتیسم و فلج مغزی کودکان به صورت کارآزمایی بالینی استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: قدمت نگهداری نمونه‌ها در دنیا حدود 28 سال است که پیش‌بینی می‌شود با گذشت زمان مدت زمان افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1667018
ارسال نظر
نظرات