شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:32 منتشر شده در مورخ: 1399/08/27 شناسه خبر: 1667864
رکود در بازار مسکن همچنان ادامه دارد؛

سایه گرانی مصالح ساختمانی بر ساخت و ساز/ عدم نظارت مسئولان عرصه را برای جولان دلالان باز گذاشته است

سایه گرانی مصالح ساختمانی بر ساخت و ساز/ عدم نظارت مسئولان عرصه را برای جولان دلالان باز گذاشته است
این روزها گرانی، ترمز بریده و افزایش قیمت‌ها در تمامی حوزه‌ها خودنمایی می‌کند؛ به طوری که بازار مصالح ساختمانی نیز از این افزایش قیمت‌ها بی‌نصیب نمانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، مسکن یکی از مهمترین نیازهای زندگی خانواده است اما در حال حاضر با توجه به افزایش بسیار زیاد قیمت زمین، مصالح ساختمانی، آهن آلات و سایر هزینه‌های جانبی برای ساخت یک مسکن معمولی، این نیاز زندگی به دغدغه‌ای برای خانواده‌ها به ویژه جوانان تبدیل شده است.

فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن حتما با این موضوع و انتظار برای تامین مصالح و به طور ویژه آجر آشناتر هستند و خیلی وقت ها پس از گذر از هفت خوان رستم، سپس با قیمت بالا شاید بتوانند مصالح مورد نیاز خود را تامین کنند.

اما در این آشفته بازار  آنچه که به نظر می رسد بی توجهی به تبعات گرانی مصالح ساختمانی است چراکه این موضوع شرایط خانه‌دار شدن مردم را سخت‌تر می کند و در نهایت رکود تورمی در حوزه مسکن را رقم می زند.

جلالی یکی از پیمانکاران ساختمان در استان کردستان در این باره می گوید: اوایل سال برای خرید آهن آلات به چند آهن فروشی مراجعه کردم اما  قیمت به حدی بالا بود که قدرت خرید نداشتم و خرید را به خیال افت قیمت به وقتی دیگر موکول کردم اما طی دو هفته قبل که مجدد برای خرید مراجعه کردم نه‌تنها ارزان نشده بود بلکه از ابتدای سال گران‌تر شده بود.

این پیمانکار ساختمان گفت: گرانی این روزها نه تنها برا آهن آلات بلکه بر گران شدن میلگرد و مصالح ساختمانی از جمله آجر و سیمان نیز سایه انداخته است.

جلالی با بیان اینکه هر دانه آجر خام از 200 تومان به 400 تومان رسیده، گفت: قیمت هر کیسه 40 کیلویی سیمان 23 هزار تومان است.

 عدم نظارت مسئولان عرصه جولان دلالان را باز گذاشته است

این پیمانکار از بی‌توجهی مسئولان به مسئله مهم گرانی گلایه کرد و افزود: قیمت میلگرد و سیمان افزایش چشم گیری داشته؛ در حالی که هیچ کدام از این ها وابستگی چندانی به نرخ دلار ندارند و این امر نتیجه بی برنامگی و عدم نظارت مسوولین بر بازار را می رساند و همین بی کفایتی، عرصه جولان دلالان را باز گذاشته تا دود افزایش قیمت مصالح ساختمانی، باز هم به چشم مردم برود.

 در این باره احمدی کارشناس نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت  استان کردستان علل افزایش قیمت مصالح ساختمانی طی یک ماه اخیر را قیمت عرضه شده در بورس، تغییرات و نوسانات نرخ ارز در بازار و افزایش هزینه‌های تولید برشمرد و افزود: مصالح ساختمانی سهم 50 درصدی در قیمت نهایی مسکن دارد و بر اساس آمارها، بعد از قیمت زمین، بیشترین عامل گرانی مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی است، بنابراین کنترل بازار مصالح می‌تواند در کاهش قیمت‌ها موثر باشد.

وی افزود: در شرایط کنونی دلالان از وضعیت آشفته بازار استفاده کرده و با نبود نظارت در جهت گران‌فروشی محصولات ساختمانی اقدام کرده‌اند و فعالان حوزه مسکن نیز با انتقاد از نبود نظارت بر توزیع مصالح ساختمانی از سوی وزارت صنعت بیان می‌کنند که گرانی نهاده‌های ساختمانی، ساخت‌و‌ساز مسکن را به ورطه نابودی و ورشکستگی کشانده و موجب به وجود آمدن تورم در رکود شده است.

احمدی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف کننده واقعی خرید نمی‌کند و بیشتر خریداران افرادی هستند که بعدا نیاز به آهن‌آلات دارند و از ترس این‌که گران‌تر خواهد شد اقدام به خرید می‌کنند.

کارخانجات به دلیل نوسانان قیمت و رکود ارزی استعلام قیمت نمی‌دهند

در ادامه یکی از پیمانکاران بخش خصوصی می‌گوید: کارخانجات به دلیل نوسانان قیمت و رکود ارزی استعلام قیمت نمی‌دهند و خرده‌فروشان اجناس و مصالح را بصورت اعتباری نمی‌فروشند و فروش را منوط به پرداخت کامل نقدی قبل از ارسال کرده‌اند.

وی اضافه می‌کند: پیمانکاران نیز بدلیل بیماری منحوس کرونا امکان دریافت مطالبات از ارگان‌های دولتی را ندارند و بدلیل وضعیت مالی، از امکان پرداخت حقوق کارکنان طی چند ماه اخیر باز مانده‌اند.

این پیمانکار در ادامه گفت: هم‌اکنون برخی مصالح همچون سیمان، لوله، اتصالات و شیرآلات در بازار بشدت نایاب شده است و شرایط مالی مهندسان و سازندگان این اجازه را نمی‌دهد که مصالح را در مقدار زیاد خریداری کنند و موقع خرید اگر در حین کار احتیاج به خرید دوباره داشته باشند با دیدن افزایش قیمت نسبت به خرید قبلی دچار مشکل  خواهند شد.

رشد قیمت مصالح ساختمانی رکود موجود در بازار مسکن را افسار‌گسیخته تر از آنچه که است می‌کند نباید اجازه رها شدن فنر قیمت مسکن تحت تاثیر رشد بی ضابطه برخی کالاها و خدمات داده شود زیرا در این صورت مهار قیمت‌ها ممکن نیست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1667864
ارسال نظر
نظرات