شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:27 منتشر شده در مورخ: 1399/08/27 شناسه خبر: 1667929
محرومیت‌هایی که بیماران را آواره شهرهای بزرگ می‌کند؛

کمبود متخصص و تجهیزات پزشکی جدی‌ترین معضل مناطق محروم/ نبود جراح قلب دغدغه اصلی مردم کردستان است

کمبود متخصص و تجهیزات پزشکی جدی‌ترین معضل مناطق محروم/ نبود جراح قلب دغدغه اصلی مردم کردستان است
روزانه تعداد کثیری از شهروندان کردستانی به علت کمبود متخصص برای انجام اقدامات پزشکی خود روانه شهرهای اطراف می‌شوند و برای این امر باید خطرات جاده‌ای را متحمل شوند تا بتوانند برای نجات جان خود کاری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، نبود تجهیزات پیشرفته پزشکی و پزشکان متخصص و فوق تخصص از مشکلات درمانی استان محروم کردستان است.

ارتقای خدمات درمانی حاصل 4 دهه تلاش در کردستان که متاسفانه در حال حاضر جوابگوی نیاز مردم نیست و در برخی موارد جان بیماران بعلت نبود پزشک متخصص یا فوق تخصص یا نبود تجهیزات پزشکی به خطر می افتد.

19 باب بیمارستان با سه هزار و 96 تخت فعال با بیش از 400 پزشک عمومی و 307 پزشک متخصص در حال ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم هستند.

طبق آمار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر در استان کردستان در اکثر رشته های پزشکی متخصصانی در حال ارائه خدمات به مردم هستند ، اما هنگامی که یکی از شهروندان کردستانی به دلیل نبود متخصص قلب و تجهیزات پزشکی جهت جراحی قلب دست و پنجه نرم می کند آن زمان است که می توانید محرومیت را در استان کردستان با تمام وجود لمس کنید.

اگر به هر کدام از بیمارستان های شهرهای استان کردستان از بیجار گرفته تا قروه دهگلان مریوان و دیواندره و سایر شهرهای دیگر سر بزنید و پای درد دل مردم آن شهر بنشینید آن موقع است که می دانید برخی انسان های مظلوم در این استان چگونه قربانی کمبود امکانات پزشکی شده اند.

روزانه تعداد کثیری از شهروندان کردستانی جهت انجام اقدامات پزشکی خود روانه شهرهای اطراف مانند زنجان، همدان ، آذربایجان غربی و تهران می شوند و برای این امر باید خطرات جاده ای را متحمل شوند تا بتوانند برای نجات جان خود کاری کنند.

منکر خدمات ارزنده نظام در عرصه بهداشت و درمان در طول چهار دهه گذشته در استان کردستان نیستیم اما خدمات ارائه شده در این منطقه به ویژه در عرصۀ پزشکی و بهداشتی نتوانسته است مشکلات مردم منطقه را برطرف کند و این موضوع سبب تحمیل هزینه‌های سنگین و گاهی خسارت‌های جبران‌ناپذیری به مردم شده و می‌شود.

 

به علت نبود امکانات جراحی قلب، پدرم را از دست دادم

یکی از شهروندان کردستانی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: چند شب قبل پدرم به علت عارضه قلبی در بیمارستان یکی از شهرهای کردستان بستری شد، اما به دلیل نبود متخصص قلب و تجهیزات پزشکی جراحی قلب پدرم به همدان منتقل شد و در آنجا هم بعلت دیر رسیدن پزشک پدرم را برای همیشه از دست دادیم.

فوت این پدر کردستانی که دستان پینه بسته آنها نشان از کشیدن رنج های فراوان در این استان محروم برای لقمه ای نان حلال است یکی از صدها نمونه قربانیان کمبود امکانات درمانی در استان کردستان است.

مولا زاده یکی از شهروندان بیجاری در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: دم وجود برخی از تجهیزات پزشکی از جمله إم‌آرآی و و کمبود پرسنل موجب شده مردم بیجار برای درمان برخی ناراحتی‌های جزئی با زحمت فراوان و اتلاف وقت بیشتر، هزینه‌های مضاعفی را پرداخت و در خیابان‌های سنندج و زنجان سرگردان شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیمارستان امام حسین (ع) بیجار بیشتر شبیه یک ترمینال است که بیماران را جهت مداوا به شهرهای دیگر منتقل می کنند.

این شهروند بیجاری ادامه داد: یکی از دغدغه های مردم در استان کردستان کمبود نجهیزات پزشکی مانند سی تی اسکن و ام آر آی  و پزشکان متخصص و فوق تخصص است که موجب و سیل جمعیت در شهرها را برای انجام اقدامات پزشکی روانه سنندج یا استان های اطراف می کند.

کمبود نجهیزات پزشکی در شهرهای کردستان مردم را روانه مرکز استان می کند

نصیری  یکی از بیماران سرطانی در گفتگو بیان داشت: ماهی یک بار مجبورم برای تجدید داروها و انجام سی تی اسکن به شهر سنندج مراجعه کنم که هر بار باید متحمل هزینه های یاد و به جان خریدن خطرات جاده ای هم باشم و در برخی زمان ها بعلت شلوغ بودن درمانگاه مجبورم به شهر خودم برگردم و مداوا را به زمان دیگری موکول کنم.

وی گفت: کمبود پزشک متخصص در شهرهای استان کردستان مردم آن شهر را با مشکل رو به رو کرده و به تبع آن تعداد زیادی از روستائیان هم مجبور هستند برای تکمیل مدوا به مرکز استان پناه ببرند.

نصیری عنوان کرد: یکی از سانحه های که موجب می شود کمبود پزشک متخصص بیشتر در شهرهای استان کردستان احساس شود ، سانحه رانندگی است که

بنابراین گزارش، مصدومان بعد از تشکیل پرونده های پزشکی جهت انجام جراحی به مرکز استان منتقل می شوند و در برخی موارد مشاهده شده که تجهیزات پزشکی و متخصصان موجود در بیمارستان های استان کردستان جوابگوی انجام این جراحی ها نیست و باید به سایر استان ها منتقل شود.

با گذری در بین مشکلات مردم ، مسوولان استان کردستان باید این موضوع را آویزه گوش خود نمایند که حضور پرسنل متخصص و فوق تخصص همراه تجهیزات پزشکی پیشرفته در شهرهای استان کردستان سهم بسزایی در کاهش هزینه های درمانی بیماران شهرستانی دارد و می تواند جان یک انسان را از مرگ نجات دهد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1667929
ارسال نظر
نظرات