شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:27 منتشر شده در مورخ: 1399/08/27 شناسه خبر: 1667954
دعوت برای اهدای خون؛

هشدار قرمز در آذربایجان‌شرقی/ ذخیره بانک خون به پایان رسیده است

هشدار قرمز در آذربایجان‌شرقی/ ذخیره بانک خون به پایان رسیده است
همزمان شدن فصل سرما و ادامه شیوع کرونا اهدای خون را کاهش داده و ذخایز خونی به شدت کاهش یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، با شیوع ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌های گذشته به تعلیق افتاده و اهدای خون یکی از کارهایی است که در چند ماه گذشته توسط مردم به فراموشی سپرده شده است. اگرچه در مقاطعی بسیجیان و روحانیون پویش‌های اهدای خون به راه انداختند اما با توجه به ادامه کرونا و ترس مردم برای اهدای خون ذخیره بانک خون به وضعیت بحرانی رسیده است.

وحید مثمر، مدیر کل انتقال خون آذربایجان شرقی با دعوت از مردم برای اهدای خون، اظهار داشت: امسال نیز مانند سال‌های گذشته با شروع فصل سرما آمار اهداکنندگان خون و ذخایر خونی کاهش پیدا کرده است، در این زمینه به مشارکت مردم برای تامین ذخایر خونی و کمک به بیماران، نیازمند هستیم؛ در تمامی گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی منفی، احتیاج به اهدای خون داریم.

وی با بیان این‌که اهداکنندگان خون می‌توانند جهت پیشگیری از معطلی و تجمع از طریق دریافت نوبت دهی اینترنتی با مراجعه به سایت nobatdehi.ibto.ir و یا به صورت حضوری به مراکزانتقال خون مراجعه کنند، می‌افزاید: با مراجعه‌ی اهدا کنندگان خون می‌توانیم نیاز مراکز درمانی فعال در استان را در سریع‌ترین زمان تامین کنیم.

مثمر با اشاره به تدابیر اتخاذ شده درراستای مقابله با کرونا در مراکز انتقال خون، اظهار می‌کند: تمامی مراکز استان به طور مرتب ضدعفونی شده و تمام موارد بهداشتی رعایت می شود؛ مردم در وضعیت فعلی جامعه، می‌توانند با خیال راحت و بدون ترس از کرونا برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا نیاز مراکز درمانی استان تامین و تقویت شود.

به گفته‌ی مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی، بیماران قلبی، سرطانی و خاص و مصدومان سوانح رانندگی، بیشترین مصرف کنندگان خون و فراورده‌های خونی هستند.

وی با اشاره به شرایط افرادی که می‌توانند خون اهدا کنند، می‌گوید: داشتن حداقل ۱۸ سال، نداشتن سابقه بیماری‌های مزمن، نداشتن سابقه تب و علائم تنفسی اهدا کننده و یا افراد ساکن منزل در یک ماه اخیر،مصرف نکردن برخی داروها مانند آسپرین، نداشتن رفتارهای پرخطر و اعمال دندان پزشکی در یک هفته گذشته از جمله شرایط اهدای خون است.

مثمر، خواب و استراحت کافی، مصرف غذای کافی، داشتن ۱۸ تا ۶۰ سال سن و وزن بالای ۵۰ کیلوگرم را از شرایط اولیه اهدای خون، عنوان کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1667954
ارسال نظر
نظرات