شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:51 منتشر شده در مورخ: 1399/08/28 شناسه خبر: 1668225
کرونا و سبک جدید زندگی؛

ویروسی که روند عادی زندگی را بر هم زد/ ضرورت توجه والدین به سلامت روانی کودکان در ایام کرونایی

ویروسی که روند عادی زندگی را بر هم زد/ ضرورت توجه والدین به سلامت روانی کودکان در ایام کرونایی
شیوع کونا روند عادی زندگی در تمام ابعاد آن را بر هم زده و تا حدودی امنیت روانی فرزندان را به مخاطره انداخته است. آرامش این روزهای فرزندان و سلامت روح و روان آنها نیازمند توجه بیشتر والدین و فراگرفتن برخی مهارتهاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، ویروسی که بیش از 9 ماه است در جای جای جهان جا خوش کرده از وضعیت اقتصادی تا سلامت کودکان را تهدید می کند و هر روز مانند غولی خفته جان صدها نفر را در کشور ما می گیرد.

کرونا اقتصاد خانواده های که محل کسب درآمد آنها از طریق شغل آزاد است را ورشکست کرده و در جایی هم موجب بروز اختلافات خانوادگی به دلیل عدم ناسازگاری فرزندان به دلیل سر رفتن حوصله آنها شده است.

خانه نشینی اجباری کرونا و طولانی مدت بر اثر کرونا، سبک جدیدی از زندگی را در پی داشته و شرایط خاص و متفاوتی را برای خانواده ها رقم زده است که موجب بروز مشکلاتی در خانواده ها شده است.

تا قبل از کرونا، فرزندان خانواده بخشی از وقت خود را در مدرسه و دانشگاه صرف تحصیل علم و دانش در کنار همسن و سالان خود می کردند و بعد از تعطیلی مراکز آموزشی هم در اوقات فراغت با دوستان خود به تفریحات و سرگرمی های خود می پرداختند.

اما امروز شرایط اجباری خانه نشینی در سایه کرونا موجب بروز شرایط ویژه ای در خانواده ها شده است که ممکن است به چالش و اختلاف میان والدین و فرزندان منجر شود. بی نظمی  و بی برنامگی فرزندان و توجه زیاد از حد آنها به تلویزیون، گوشی و تبلت یا درگیری هایشان با خواهر و برادرهای بزرگ تر یا کوچکتر در بعضی مواقع به انتقادهای سخت حتی خشونت بین والدین منجر می شود.

در کنار این مسائل پیگیری مکرر اخبار کرونایی و وسواس برای رعایت پروتکل های بهداشتی در خانه و بیرون موجب بروز اضطراب برای والدین می شود که همین امر موجب بروز سختگیری های برای فرزندان می شود که نتیجه آن افزایش دعواهای خانوادگی است.

حفظ فرزندان در مقابل بمباران خبر کرونا

فاطمه ابراهیم زاده کارشناس امور خانواده در گفتگو با خبرنگار کردتودی، اظهار داشت: شرایط کرونایی علاوه بر اینکه وضعیت اقتصادی خانواده ها را هدف قرار داده ، وضعیت رفتاری والدین با فرزندان خود را تهدید می کند.

وی افزود: در این ایام فرزندان برای پیگیری تکالیف درسی خود بیشتر از هر زمان دیگری با گوشی های هوشمند و تبلت رو به رو کرده که همین امر جهت جلوگیری از مشکلات نیازمند تدبیر والدین است.

ابراهیم زاده تصریح کرد: در این ایام کرونایی بیش از هر چیز لازم است والدین با زبان مناسب سن فرزند خود ، او را با مفاهیم نظیر ویروس و بیماری آشنا کنند و ضررهای آن را در تمامی ابعاد بازگو کند.

کارشناس امور خانواده عنوان کرد: در این ایام والدین باید با صبر و تحمل بیشتر با فرزندان خود مدار کنند تا از بروز عوارض روحی و روانی در آنها جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده بیش از حد گوشی ها هوشمند و تبلت موجب بروز مشکلاتی می شود، گفت: برنامه ریزی مناسب و متنوع در شبانه روز و استفاده بهینه از فرصت خانه نشینی به فرزندان کمک می کند کمتر به رایانه، تلویزیون، تبلت و گوشی مشغول شوند و از آسیب های استفاده بی رویه از این ابزار در امان باشند. و در سایه آن آرامش روانی بیشتری تجربه کنند.

ابراهیم زاده اضافه کرد: مدیریت صحیح تغذیه و انجام ورزش های خانگی ، ایجاد فضای شاد خانوادگی و واگذاری مسئولیت مناسب سن فرزندان موجب می شود تا فرزندان شرایط روحی و روانی بهتری داشته باشند  و از آسیب های رفتاری ناشی از خانه نشینی طولانی مدت در امان بمانند.

این کارشناس خانواده تاکید کرد: والدین موظف هستند در این ایام فرزندان خود را در مقابل بمباران خبر کرونایی حفظ کنند و اطلاعات مناسب سن و سال فرزندان خود در اختیارشان قرار دهند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1668225
ارسال نظر
نظرات