شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:15 منتشر شده در مورخ: 1399/08/28 شناسه خبر: 1668233
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان:

۱۴۰ هکتار؛ زیر کشت گیاهان دارویی در کوهبنان/ فقدان ثبات بازار فروش دلیل عدم استقبال کشاورزان از این نوع کشت است

۱۴۰ هکتار؛ زیر کشت گیاهان دارویی در کوهبنان/ فقدان ثبات بازار فروش دلیل عدم استقبال کشاورزان از این نوع کشت است
مجیدی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گیاهان دارویی در شهرستان کوهبنان ۱۴۰ هکتار است، گفت: عدم ثبات بازار فروش این محصولات، یکی از دلایل اصلی عدم استقبال کشاورزان از کشت گیاهان دارویی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان؛ مجیدی گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در شهرستان کوهبنان ۱۴۰ هکتار است که بیشتر شامل زیره سبز، گاوزبان، بابونه، نعناع فلفلی، گشنیز، آویشن، ختمی، گلرنگ،  خاکشیر، پونه و… است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان ادامه داد: نیاز آبی این گیاهان بسیار کم بوده به گونه ای که در کشت گیاهان دارویی، میزان مصرف آب بر حسب متر مکعب در ر هکتار حدود ۳۰۰۰  و در کشت گیاهان زراعی این مقدار حدود ۱۰۰۰۰-۵۰۰۰ می باشد. بنابراین به نظر می رسد با کشت یک گیاه دارویی با مصرف آب کمتر ، می توان به درآمد زایی بالاتری رسید.

مجیدی خاطر نشان کرد: برگزاری کلاسهای آموزشی، پرداخت یارانه  کشت گیاهان دارویی، تهیه نشاء و بذر استاندارد برای متقاضیان کشت، معرفی گونه های جدید از قبیل بابونه آلمانی، نعناع فلفلی و آویش شیرازی و ایجاد مزارع الگویی نمایشی از جمله اقداماتی است که جهت ترویج کشت گیاهان دارویی در شهرستان کوهبنان صورت گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان با ابراز تاسف در رابطه با عدم ثبات بازار فروش این محصولات گفت: این عامل، یکی از دلایل اصلی عدم استقبال کشاورزان از کشت گیاهان دارویی می باشد.

وی خاطر نشان کرد جهت رونق کشت گیاهان دارویی در شهرستان، برنامه هایی از جمله تهیه بذر و نشاء استاندارد برای زارعین کشت گیاهان دارویی، احداث مزارع الگویی و نمایشی، کمک در بازاریابی و فروش محصولات تولیدی، تغییر الگوی کشت و جایگزینی کشت گیاهان با نیاز آبی کمتر به جای محصولات با نیاز آبی بالا، برنامه ریزی جهت تولید نشاء گیاهان دارویی در شهرستان، برگزاری کلاسهای آموزشی تغذیه و داشت و فراوری گیاهان دارویی،تولید محصول ارگانیک با عدم استفاده از کود و سموم شیمیایی و برنامه ریزی جهت صارات و فروش این محصول مد نظر است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1668233
ارسال نظر
نظرات