شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:36 منتشر شده در مورخ: 1399/08/30 شناسه خبر: 1668965
به مناسبت آغاز هفته بسیج؛

"بسیج" یعنی اراده پولادین تهدیدسوز و فرصت‌ساز/ ترویج تفکر بسیجی تنها مسیر حل مشکلات است

"بسیج" یعنی اراده پولادین تهدیدسوز و فرصت‌ساز/ ترویج تفکر بسیجی تنها مسیر حل مشکلات است
تبیین فرهنگ بسیجی موجب توفیقات بسیاری در توسعه و پیشرفت کشور شده و باید این فرهنگ به عنوان یک فرهنگ اصیل در جامعه حاکم و نقش‌آفرین باشد زیرا ایجاد تحول در بخش‌های مختلف کشور در گرو گسترش فرهنگ و تفکر بسیجی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح قزوین. بسیج به مثابه تجلی مشارکت مردم در گذار نظام از شرایط و بحران‌های گوناگون، نهادی است که به ابتکار و دوراندیشی عالمانه حضرت امام(ره) تأسیس شد.

در اساسنامه بسیج مستضعفین، بسیج را به این صورت تعریف کرده‌اند: «بسیج نهادى است تحت فرماندهى مقام معظم رهبرى که هدف آن نگهبانى از انقلاب اسلامى و دستاوردهاى آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاکمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهورى اسلامى ایران و تقویت کامل بنیه دفاعى از طریق همکارى با سایر نیروهاى مسلح و همچنین کمک به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیرمترقبه است»

فرهنگ و تفکر بسیجى حقیقتى است که در آن والاترین ارزش‌هاى انسانى رشد و تکامل یافته و مملو از شایستگى و بایستگى است. این فرهنگ، پیشرو، هدفدار، اصیل و متأثر از اصول ثابت معقولى است که بر دریافت‌هاى عالى انسانى متکى است. بستر حرکت عمومى جامعه، آرمان گرا، ظلم ستیز متأثر از ارزش‌هاى اسلامى واجد عناصر، معنویت، شــهادت، شــجاعت، غیرت و حریّت است. داراى ابعاد مادى و معنوى است که در آن اولویت به حفظ ارزش‌هاست و حساسیت‌هاى اعتقادى و سیاسى دارد.

فرهنگ بسیجى، فرهنگ شجاعت، غیرت و اسیر خواسته‌هاى تحقیرآمیز نشدن است

حضرت امام رضوان الله تعالی علیه همواره تفکر بسیجى را یک ضرورت براى همه عرصه‌ها و بسیج را فرمول دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامى توصیف مى‌کردند.

مقام معظم رهبرى حضرت آیت االله العظمى امام خامنه‌اى نیز در این خصوص مى‌فرمایند: «در حقیقت، بسیج یک فرهنگ و یک حرکت فرهنگى است. فرهنگ بسیجى، یعنى چیزى که ما براى هر یک از آحاد جامعه اسلامى، آن را آرزو مى‌کنیم. این که مى‌گوییم همه باید بسیجى باشند، همین است. بسیجى کسى است که براى ارزش‌هاى اسلام، اهمیت قائل است و معتقد به خدا، خاضع و خاشع در مقابل پروردگار عالمیان است».

فرهنگ بسیجى، فرهنگ معنویت، شجاعت، غیرت، استقلال، آزادگى و اسیر خواسته‌هاى تحقیرآمیز نشدن است. خواسته‌هاى زندگى، براى همه مهم است، اما آنچه که مهمتر است، آرمان‌ها، ارزش‌ها و هدف‌هاست. آنها را باید مقدم داشــت.

بنابراین بسیج به عنوان متن جامعه و توده مردم آماده، آگاه، فداکار و وفادار که اصلى‌ترین عناصر آن را جوانان تشکیل مى‌دهند، در صورتى که مجهز به ایمان، تقوا، اخلاص، آگاهى، منطق و بصیرت باشد. این خصوصیات، همان سپر نفوذناپذیرى در برابر فرهنگ مهاجم است که تهاجم خطرناک دشمن را در همــه ابعاد دفع مى‌کند و با تلاش و مجاهدت خود به بالندگى و پیشــرفت همه جانبه کشور مى‌اندیشد»

تفکر بسیجی، شاهراهی از میان سنگلاخ‌هاست

تبیین فرهنگ بسیجی موجب توفیقات بسیاری در توسعه و پیشرفت کشور شده و باید این فرهنگ به عنوان یک فرهنگ اصلی در جامعه حاکم و نقش‌آفرین باشد.

ایجاد تحول در بخش‌های مختلف کشور در گرو گسترش فرهنگ و تفکر بسیجی است. بدون ترید پیشرفت‌های کشورمان در زمینه‌های مختلف مثل نانو، صنایع موشکی و انرژی صلح آمیز هسته‌ای از جمله توفیق‌های گسترش و تبیین فرهنگ بسیجی و ارزش‌های اسلامی است؛ و چه زیبا حضرت روح الله(ره) فرمود که: «اگر بر کشورى نواى دلنشین تفکر بسیجى طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه‌اى ماند»

کار جهادی نمونه‌ای از این تفکر بسیجی است که از ضرورت پیشرفت اقتصادی کشور و خروج از بحران امروزی است، بی شک تفکر بسیجی، شاهراهی از میان سنگ لاخ‌هاست. بسیج و تفکر بسیجی یعنی ظهور قدرت ایمان و توکل در فصل مدیریت‌های فشل؛ بسیج یعنی اراده پولادین تهدیدسوز و فرصت‌ساز؛ بسیج یعنی تعهد، تخصص، تقوا، انقلابی‌گری و ولایت‌مداری؛ بسیج یعنی کلید بازدارندگی دشمن در دستان رهبری؛ بسیج یعنی خار چشم دشمنان و سد راه دژخیمان؛ بسیج لشکر بیدار حق در برابر تجاوز خارجی و اغتشاش داخلی و بسیج یعنی آشفته گر خواب آرام امریکا و اسرائیل.

با حضور مقتدرانه و بی باک بسیج در حماسه هشت سال دفاع مقدس و شکست دشمن در جنگ نظامی بدخواهان نظام اسلامی رو به جنگ‌های دیگری همچون جنگ اقتصادی، روانی، فرهنگی، اعتقادی، اطلاعاتی و امنیتی کرده و اقداماتی مانند تحریم و دیگر فشار‌ها را اجرایی می‌کنند.

بسیج یکى از منابع مؤثر در قدرت ملى

کشورهاى غربى به رهبرى امریکا پس از ناکامى در توطئه‌هاى گوناگون خود براى ساقط کردن نظام جمهورى اسلامى، تغییر ماهیت آن و یا تغییر رفتار مسئولان نظام در دهه‌های گذشته، جنگ نرم خود را شدت بخشیدند؛ به بیان رهبر معظم انقلاب اسلامى، «مخالفان نظام، در جنگ نرم، با استفاده از ابزارهاى فراوان تبلیغاتى و ارتباطاتى، ایمان‌ها، معرفت‌ها، عزم‌ها و پایه‌ها و ارکان یک نظام و کشور مورد تهاجم قرار مى‌دهند».

در بخش رسانه‌ نیز با تحریف، توجیه و ناامید کردن مردم، زمینه سازی برای آشوب را ایجاد می‌کنند. شبهه افکنی در باور‌های مردم، باستان گرایی، اباحه گرایی، تهاجم به کانون خانواده به بهانه فمنیسم و حقوق زن، اشاعه فحشا به بهانه هنر در جنگ فرهنگی و اعتقادی از روش‌های اثر بخش دشمن بوده و در جنگ اطلاعاتی و امنیتی، تربیت جاسوس، نفوذ، تطمیع و تهدید نیز از اقدامات اساسی آنهاست.

پر واضح است که بسیج به عنوان یکى از منابع مؤثر در قدرت ملى با بهره‌گیرى از هویت و ویژگى‌هاى خاص خود، توان بازدارندگى در مقابل انواع تهدیدات از جمله تهدیدهاى نرم را داراست. باید با توان و تفکر بیدار بسیجی در مقابل این هجمه‌ها ایستاد؛ امروز با گرامیداشت هفته بسیج، ضمن یاد و خاطره همه شهدا به ویژه شهدای بسیجی، با تفکر بسیج تجدید بیعت می‌کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1668965
ارسال نظر
نظرات