شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:35 منتشر شده در مورخ: 1399/09/01 شناسه خبر: 1669246
قائم‌مقام موسسه تخقیقات ژنتیک میبد:

ادعای تأثیر ژن در ابتلا به کرونا مبنای علمی ندارد

ادعای تأثیر ژن در ابتلا به کرونا مبنای علمی ندارد
کمال بیکی گفت: این سخن که در کرونا ژن خاصی بیشتر تأثیر دارد، گرچه امکان چنین چیزی دور از ذهن نیست، اما هیچ مطالعه علمی در مورد آن ‌انجام نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، کمال بیکی ده‌آبادی قائم‌مقام موسسه تخقیقات ژنتیک میبد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون جهش ویروس کرونا گفت: در ایران حدود 23 جهش ژنوم ویروس کرونا را مشاهده و گزارش کرده‌ایم که چهار نوع از جهش‌های مشاهده شده خاص ایران است؛ یعنی چهار نمونه ویروسی داریم که در سایر کشورها موجود نیست.

وی ادامه داد: البته اکثر جهش‌های ویروس کوید۱۹ نقطه‌ای است اما ساختار  ویروس همان است که در ووهان چین شروع شد.

قائم‌مقام موسسه تخقیقات ژنتیک میبد پیرامون این ادعای برخی مسئولین دانشگاه علوم پزشکی یزد مبنی بر نقش ژن مردم یزد در افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، بیان کرد: در مورد این سخن که  کوید۱۹روی  ژن  خاصی  مثلا  یزدی‌ها  بیشتر  تأثیر  دارد، گرچه امکان چنین چیزی دور از ذهن  نیست، اما تاکنون  هیچ مطالعه  علمی  در مورد آن ‌انجام  نشده و نتیجه‌ای  بیرون نیامده است لذا چنین ادعایی نه قابل تأیید است و  نه قابل انکار و البته وجود اینگونه مباحث در محافل علمی بیشتر به  مزاح شبیه است  تا یک گزاره علمی.

بیکی اظهار داشت: در حال حاضر نسبت به گذشته اطلاعات علمی ما پیرامون ویروس کوید‌۱۹ بیشتر  شده اما هنوز کامل  نیست.

وی عنوان کرد: سال گذشته و در ابتدای شیوع ویروس، با اتکا به رفتارشناسی ویروس‌ها در گذشته، انتظار داشتیم کرونا در گرمای تابستان فروکش کند اما این اتفاق نیفتاد و حتی شاهد پیک کرونا در فصل گرما بودیم.

بیکی تأکید کرد: در مورد بیماری‌های نوظهور دانش ما اندک است و بر اساس مطالعات تجربی می‌توانیم رفتارشناسی کنیم.

https://www.dana.ir/1669246
ارسال نظر
نظرات