شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1399/09/01 شناسه خبر: 1669250
این نان با عشق در می‌آید؛

اکسیر امید و تلاش 5 کندو را به 100 کندو تبدیل کرد/ جوانی که با حمایت بسیج به جرگه «کارآفرینان» پیوست

اکسیر امید و تلاش 5 کندو را به 100 کندو تبدیل کرد/ جوانی که با حمایت بسیج به جرگه «کارآفرینان» پیوست
یک جوان تلاشگر و موفق در شهرستان دیواندره استان کردستان با ورود به عرصه زنبورداری و ایجاد یک کسب و کار محلی سالانه ۲ تن عسل تولید می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، استان کردستان در غرب کشور با داشتن باغ های میوه، اراضی زراعی و مراتع مرغوب با گل و گیاه های وحشی شرایط مساعدی برای فعالیت زنبورداری دارد، مجموعه عواملی که سبب شده این استان به صورت بالقوه یکی از قطب های تولید عسل در کشور باشد اما متأسفانه از این ظرفیت عظیم آن چنان که باید و شاید استفاده نمی شود.

توجه به تولید داخلی و بر اساس توانمندی های محلی یک از مهم ترین مسائل در تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید ظرفیت های هر بخش به خوبی معرفی شود و راه های رسیدن به تولید و استفاده از این ظرفیت ها برای جوانان جویای کار به خوبی تبیین شود.

پرورش زنبورعسل از جمله حوزه های کاری است که می تواند به خوداشتغالی و اقتصاد مقاومتی کمک ویژه ای داشته باشد  چرا که امروز با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور، تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است.

موفقیت مرد و زن نمی شناسد. وقتی پشتکار باشد و تکیه بر توان داخلی، آن وقت است که می توان اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا رساند.

نمونه آن هم  یکی از کارآفرینان بسیجی شهرستان دیواندره است که فعل خواستن را صرف کرده و با اعتقاد به اصل «ما می توانیم» این روزها یک زنبوردار نمونه در استان کردستان است.  

وی می گوید به دنبال اشتغال زایی است. حرف هایش قابل تامل است، شاید تلنگری برای مسئولان که به ایجاد اشتغال با اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارند و  دست روی دست گذاشته اند تا آمار بیکاری بالا و بالاتر برود، در این زمینه با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

  لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟

سید کاظم عباسی متولد 1360 صادره و ساکن روستای کانی چایی از توابع شهرستان دیواندره می باشم, دارای مدرک لیسانس در رشته پرورش و نگهداری زنبور عسل و مشغول به حرفه زنبورداری می باشم.

   بفرمایید که چطور شد که به فکر زنبورداری افتادید؟

در زمان تحصیل در مقطع دبیرستان انگیزه ایجاد شغل را داشتم و با توجه به حس کنجکاوی و مراجعه به یک زنبورستان در سطح شهرستان باعث ایجاد جرقه در ذهن و موجب به فکر رفتن جهت اشتغال به حرفه زنبورداری شدم. بعد از مشورت با خانواده علی الرغم مخالف با اصرار موفق به خرید پنج کلنی زنبور عسل  شده و آغاز به کار نمودم.

   چه موانع و مشکلاتی در سد راه این شغل وجود دارد ؟

موانع و مشکلات برای هر کار و شغلی هست این حرفه هم از این امر مستثنی نیست کمبود نقدینگی جهت توسعه طرح مهمترین مشکل کار بنده بوده ازجمله مشکلات دیگر می توان به محل اسکان زنبورستان بوده که کشاورزان و باغداران به دلیل عدم اطلاعات کافی از فواید زنبورعسل در زمان اسکان و مستقر شدن مشکلاتی را به وجود می آورد و مانع کار می شوند و...

   میزان درآمد شما از پرورش زنبور عسل چطور است ؟

با توجه به تحصیل و تخصص در حرفه خودم تا حد امکان بصورت علمی و بهداشتی مشغول بکار هستم. فروش محصولات تولیدی در بازار به صورت فردی اقدام می کنم در این امر نیز با توجه به عدم تمایز عسل های طبیعی با سایر عسل های تقلبی در بازار در زمان فروش مشکلاتی ایجاد می شود.میزان درآمد بستگی به تعداد کلنی ها ی موجود در زنبورستان را دارد به ازای هر کلنی می توان گفت مبلغ یک میلیون تومان درآمد ناخالص عسل در نظر گرفت.

    آیا اداره و یا سازمانی در کارآفرینی شما نقشی داشته اند ؟

در سال 95جهت گسترش و توسعه حرفه ام متقاضی دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی شدم و با درخواست اینجانب موافقت شد و بالاخره توانستم مبلغ صدو هشتاد میلیون ریال تسهیلات با سود 16% دریافت کردم و در زمینه شغلم سرمایه گذاری کردم و در این شرایط سخت و عدم پرداخت تسهیلات از طریق سایر ارگانها ی بسیج سازندگی توانسته با پرداخت تسهیلات گوشه ای از مشکلات بیکاران را حل نماید.

   میزان برداشت عسل از هر کلنی چقدر است ؟

الان دارای صد کلنی زنبورعسل هستم ومیزان برداشت بستگی به یک شرایط خاص دارد درسالهای گذشته میانگین برداشت عسل به ازای هرکلنی بالای ده کیلوگرم بود ولی متاسفانه در سه سال اخیر زیر پنج کیلوگرم به ازای هرکلنی است.  محصول خود را در بازار به صورت فردی به فروش میرسانم .

   دلیل کاهش تولیدات شما به چه صورت بوده است ؟

نوسانات دما در طول فصول سال ، وجود ریزگردها در استان،  افزایش امراض و آفات زنبور عسل استفاده بی رویه از سموم حشره کش و  تخریب مراتع  از دلایل این کاهش بوده است.

    اهداف شما برای توسعه ی پروزش زنبور عسل در آینده چیست؟

اگر شرایط مساعد باشد در سال آینده در بحث تولید دیگر محصولات جانبی زنبورعسل از جمله برداشت ژل رویال - بره موم  و گرده و پرورش ملکه  می خواهم اهدافم را برنامه ریزی کنم .

   سخن آخر شما...؟

 شکست در کار تلخ نیست بلکه تجربه ای است در این مسیر پر فراز لذا هیچ وقت برای شروع کاری ترس نداشته باشید چون حتی اگر چندین بار هم شکست بخورید اما باور و ایمان قلبی به خداوند و تلاش و همت در وجود انسان باشد مطمناً روزی به پیروزی دست خواهد یافت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1669250
ارسال نظر
نظرات