شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:20 منتشر شده در مورخ: 1399/09/02 شناسه خبر: 1669572
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان مطرح کرد؛

توقف تولید کارخانه های خودرو سازی کرمان به دنبال کاهش چشمگیر واردات قطعات

توقف تولید کارخانه های خودرو سازی کرمان به دنبال کاهش چشمگیر واردات قطعات
سید مهدی طبیب زاده گفت: کاهش در میزان واردات قطعات اولیه خودرو آن هم به میزان بسیار زیادی نشان می دهد که کارخانه های خودروسازی استان یا تولیدی ندارند و یا اینکه تولید آن ها کاهش یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید مهدی طبیب زاده رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان در ارتباط با وضعیت صادرات و واردات استان کرمان در یک سال گذشته به خبرنگار راه آرمان گفت: در ۷ ماه ابتدایی سال گذشته حدود ۳۴۶ میلیون دلار صادرت در استان کرمان انجام شده در حالیکه واردات ما حدود ۴۹۷ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: در این بازه زمانی تراز تجاری استان حدود ۱۵۰ میلیون دلار منفی بود، در ۷ ماهه اول سال ۹۹ شرایط کمی بهبود یافت به گونه ای که در این مدت زمان ۴۳۹ میلیون دلار مربوط به صادرات و واردات ما ۱۷۹ میلیون دلار بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان توضیح داد: در این زمان تراز تجاری استان ۲۶۰ میلیون دلار مثبت بود و حدود ۲۷ درصد رشد در صادرات و ۶۴ درصد کاهش در واردات وجود داشت.

کاهش واردات و تراز کاذب مثبت به معنی کاهش تولید واحدهای صنعتی است

طبیب زاده مطرح کرد: البته این تراز تجاری مثبت به معنی شرایط مساعد تجاری و رضایتمندی از آن نیست چرا که این کاهش واردات مربوط به قطعات صنعتی است و کاهش واردات به معنی کاهش قطعات لازم برای تولید در واحدهای صنعتی است.

وی یادآور شد: بیشترین صادرات استان کرمان مربوط به پسته و مغز پسته است که حدود ۵۷ هزار تن به ارزش ۳۹۶ میلیون دلار بوده و بیشترین صادرات هم در در ماه های خرداد و تیر انجام شده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان اظهار کرد: در این ۲ ماه یک گشایش جزئی در میزان تهاتر ار حاصل از صادرات پسته همراه با سایر محصولات صادراتی ایجاد شد و با پیگیری هایی که در بانک مرکزی انجام شد این فرصت به وجود آمد.

طبیب زاده تصریح کرد: به واسطه این پیگیری ها حدود ۵۰ هزار تن پسته در همان بازه زمانی صادر شد که سبب افزایش صادرات استان شد، اما بار دیگر با اعلام سیاست های جدید بانک مرکزی و محدودیت انتقال ارز این مقدار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در صورت ادامه شرایط در پایان سال میزان صادرات ما نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود، تاکنون حدود ۳۰ کالا از پایانه های استان صادر شده و در راس آن ها پسته قرار دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان تاکید کرد: در حال حاضر پسته، خرما، مصنوعات مسی، کاشی و سرامیک بیشترین میزان صادرات استان را به خود اختصاص داده که از گمرک استان کرمان صادر شده اند، البته برخی از کالاهای دیگر استان از گمرک سایر استان ها صادر شده که دو برابر این مقدار است.

توقف تولید کارخانه های خودرو سازی کرمان به دنبال کاهش چشمگیر واردات قطعات

طبیب زاده ابراز کرد: مشکل اساسی صادرات استان کرمان همچنان به قوت خود باقی است، کالاهای صادراتی استان کالاهایی با ارزش افزوده بالا نیستند و هر کیلو محصول صادراتی حدود ۲ دلار است.

وی افزود: محصولات صادراتی ما مبتنی بر محصولات کشاورزی و یا مواد صنعتی اولیه است و به دنبال آن بازارها و صادرکنندگان ما محدود هستند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان عنوان کرد: در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۹ از جمع گمرکات استان کالاهای وارداتی به ارزش ۱۷۹ میلیون دلار وارد شده که بیشتر شامل قطعات خودرو بوده است.

طبیب زاده بیان کرد: کاهش در میزان واردات قطعات اولیه خودرو آن هم به میزان بسیار زیادی نشان می دهد که کارخانه های خودروسازی استان یا تولیدی ندارند و یا اینکه تولید آن ها کاهش یافته است و در نهایت این کاهش تولید منجر به تعدیل نیرو می شود.

وی یادآور شد: گمرک بم در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۹ حدود ۱۴۲ تن قطعه خودرو سازی وارد کرده در حالیکه این میزان در سال گذشته حدود ۴۲۰ تن تولید داشته که نشان دهنده کاهش ظرفیت تولید خودروسازی های استان بوده است.

بانک مرکزی سیاست های اقتصادی روشنی برای تشویق تجار ندارد

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان در ارتباط با انعقاد پیمان تجاری با چند کشور آسیایی در راستای ایجاد توسعه تجاری در استان اذعان کرد: پیدا کردن بازار صادرات در طولانی مدت صورت می گیرد و اتاق بازرگانی استان این اقدام را در کشورهای افغانستان، پاکستان، کشورهای آفریقایی، همسایگان شمالی ایران، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز کرده است.

طبیب زاده توضیح داد: در این راستا اتاق بازرگانی به صورت هفتگی رایزنی های اقتصادی با فعالان اقتصادی ایران در کشورهای مذکور و مقامات اقتصادی سفارتخانه ها در ارتباط است.

وی ادامه داد: با این حال در این شرایط پیدا کردن شرکای اقتصادی، بازارهای جدید و انتقال ارز به دلیل وجود تحریم ها مشکل است علاوه بر آن سیاست های اقتصادی روشنی در بانک مرکزی برای تشویق تجار وجود ندارد.

تعدیل سیاست های ارزی راهکار وزارت صمت برای بهبود شرایط اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان مطرح کرد: این فعالیت ها به عنوان ایجاد زیر ساخت های لازم برای برقراری ارتباط لازم است  و آماده می شود، بلافاصله پس از فراهم شدن شرایط این ارتباط برقرار می شود.

طبیب زده اظهار کرد: تعدیل سیاست های ارزی به سمت حمایت از صادرات و فعالیت های وزارت صمت می تواند مبادلات بازرگانی که بستر آن ها در حال آماده سازی است، تسهیل بخشد.

وی در خصوص کاهش واردات مواد اولیه صنایع در استان توضیح داد: شرایط تحریم خرید این مواد اولیه را با مشکل مواجه کرده است، فروشندگان تمایلی برای مبادله نشان نمی دهند و از سوی دیگر انتقال ارز سخت است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: از سوی دیگر با افزایش قیمت دلار و نیاز بیشتر به ریال را به وجود آورده است، همین تولیدکنندگان را در تامین مواد اولیه عاجز کرده است.

طبیب زاده در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه سیستم بانکی هم این نیاز را تامین نمی کند، چرا که میزان نقدینگی بسیار زیاد و تامین آن را مشکل کرده و نه تنها از توان بانک ها خارج شده بلکه ضمانت لازم برای دریافت تسهیلات را هم مشکل کرده است.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1669572
ارسال نظر
نظرات