شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:35 منتشر شده در مورخ: 1399/09/02 شناسه خبر: 1669779
پرونده بودجه (۱)؛ نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس؛

70هزار میلیارد تومان از بودجه کشور محقق نشده است/ در بودجه کشور شفافیتی وجود ندارد

70هزار میلیارد تومان از بودجه کشور محقق نشده است/ در بودجه کشور شفافیتی وجود ندارد
آصفری با بیان اینکه جدول‌ها و پیوست‌هایی که دولت برای بودجه ارائه می‌دهد باید شفاف باشد گفت: در بودجه ۴۶۰ هزار میلیارد تومانی سال ۱۳۹۹ تا الآن که ۸ ماه از سال می‌گذرد به نسبت پیش‌بینی‌هایی که شده بود متأسفانه نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور محقق نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ با توجه به نزدیک شدن به ایام تقدیم لایحه بودجه سال 1400 به مجلس شورای اسلامی و فرآیند بررسی آن توسط نمایندگان ملت قصد داریم تا با توجه به اهمیت مسئله طی سلسله گزارش و گفتگوهایی با نمایندگان، کارشناسان و صاحبنظران این حوزه به بررسی دقیق ابعاد این موضوع بپردازیم.

پایه‌های مالیاتی و به‌ویژه کسانی که فرار مالیاتی دارند باید شناسایی شوند/ متاسفانه هنوز شاهد خام فروشی هستیم

محمدحسن آصفری نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با مشکلات و کسری‌های بودجه‌ای کشور گفت: بحث بودجه بر دو موضوع استوار است یکی بحث فروش نفت و یکی درآمد حاصل از مالیات کشور که اگر بودجه درست بر روی این دو محور برنامه‌ریزی شود و دخل‌وخرج کشور دقیقاً مشخص شود مطمئناً ما شاهد عدم تحقق بودجه نخواهیم بود.

وی ادامه داد: در بودجه 460 هزار میلیارد تومانی سال 1399 تا الآن که 8 ماه از سال می‌گذرد به نسبت پیش‌بینی‌هایی که شده بود متأسفانه نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان از بودجه کشور محقق نشده است و اگر ما امروز شاهد عدم پیشرفت پروژه‌های عمرانی و سایر مجموعه‌های که در بودجه ردیف‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است هستیم به دلیل آن است که بخشی از بودجه محقق نشده است.

آصفری با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله این است که ما ابتدا پایه‌های مالیاتی به‌ویژه کسانی که فرار مالیاتی دارند را شناسایی کنیم افزود: در بحث درآمدهای مالیاتی اینکه ما مالیات مردم را افزایش بدهیم و به مردم فشار وارد کنیم این راهکار درستی برای تأمین بودجه کشور نیست بلکه بایستی پایه‌های مالیاتی کشور را افزایش داد یعنی کسانی که فرار مالیاتی دارند و در هیچ لیست و جدولی قرار ندارند و درآمدهای هنگفت و امکانات لاکچری در اختیار دارند ولی هیچ مالیاتی را برای بودجه کشور پرداخت نمی‌کنند شناسایی شوند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئله دیگر بحث جلوگیری از خام فروشی در کشور است، متأسفانه علیرغم شعارهایی که دولت می‌دهد ولی ما هنوز شاهد خام فروشی هستیم یعنی به‌جای اینکه ما برای مواد آلومینیومی یا فولادی ارزش‌افزوده ایجاد کنیم و صادرات ما در این حوزه باشد خام فروشی می کنیم که درآمدی برای کشور ندارد.

جلوی ریخت و پاش ها باید گرفته شود/ سازمان‌های عریض و طویل روزبه‌روز دولت را بزرگ‌تر کرده است

وی یکی دیگر از راهکارهای اصلاح ساختار بودجه را جلوگیری از حقوق و مزایای نجومی در کشور عنوان کرد و اظهار کرد: جلوی ریخت‌وپاش‌هایی که متأسفانه در وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌ها از پول بیت‌المال انجام می‌گیرد بایستی گرفته شود.

 نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس اظهار کرد: یکی دیگر از راهکارها بحث مواد معدنی ای است که در کشور وجود دارد و ما نتوانسته‌ایم به‌خوبی این مواد را برای درآمد زایی در داخل کشور استفاده کنیم، درصورتی‌که اگر این مواد معدنی را در چرخه درآمدی کشور بیاوریم هم می‌تواند اشتغال‌زایی داشته باشد و هم درآمد خوبی برای کشور داشته باشد.

آصفری با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار در کشور می‌تواند دارای ردیف‌هایی در بودجه باشد گفت: فروش اموال بلااستفاده دولت که امروز در کشور وزارتخانه‌ها یک راهکار است چراکه سازمان‌های عریض و طویلی روزبه‌روز دولت را بزرگ‌تر کرده و هزینه‌های کشور را اضافه کرده اند، هزینه‌هایی که می‌تواند صرف مسائل بهداشت و درمان، آموزش و پیشرفت پروژه‌های عمرانی باشد امروز صرف موضوعاتی می‌شود که خروجی‌ای برای مردم ندارد.

مجلس یازدهم شفافیت را در احکام بودجه لحاظ کرده است/ از هرگونه هزینه بی‌رویه پرهیز شود

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس ادامه داد: جدول‌ها و پیوست‌هایی که دولت برای بودجه ارائه می‌دهد باید شفاف باشد ولی متأسفانه در بودجه کشور شفافیتی وجود ندارد، البته در احکام بودجه‌ای که هفته گذشته در مجلس تصویب شد و امیدواریم مورد تأیید شورای نگهبان هم قرار بگیرد توانسته‌ایم شفافیت را لحاظ کنیم تا همه‌ی درآمدهای کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش نهادها و مجموعه‌ها شفاف باشد و این شفافیت می‌تواند بودجه واقعی را برای کشور رقم بزند.

نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با تأکید بر اینکه جلوگیری از ریخت‌وپاش‌هایی که می‌تواند برای کشور هزینه و بار منفی داشته باشد باید به‌صورت جدی گرفته شود اظهار کرد: باید سفرهای خارجی که بعضاً از وزارتخانه‌ها انجام می‌گیرد و هزینه‌هایی مثل حق مأموریت، هزینه‌های هتل و اقامت به دلار را به همراه دارد و خروجی‌ای را برای کشور در پی ندارد را کم کنیم؛ این‌ها مواردی است که باید در بودجه از آن جلوگیری کرد تا از هرگونه هزینه بی‌رویه پرهیز شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1669779
ارسال نظر
نظرات