شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 19:10 منتشر شده در مورخ: 1399/09/03 شناسه خبر: 1670253
عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف رایانه مرکز مازندران اعلام کرد

افزایش 200 درصدی تجهیزات رایانه‌ای در مازندران/حداقل قیمت لپ‌تاپ در بازار 12 میلیون تومان!

افزایش 200 درصدی تجهیزات رایانه‌ای در مازندران/حداقل قیمت لپ‌تاپ در بازار 12 میلیون تومان!
رحمان دیانت از افزایش 200 درصدی برخی از تجهیزات رایانه‌ای در بازار طی سال‌جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت کف لپ‌تاپ در بازار، بین 12 تا 13 میلیون تومان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رحمان دیانت در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ در خصوص حال و روز این روزهای بازار رایانه و فعالان صنفی این رسته شغلی، اظهار کرد: از روز اول آذر همزمان با اجرای طرح جدید محدودیت‌ها، بازار خدمات باز است اما واحدهایی که کار فروش را انجام می‌دادند، تعطیل هستند.

وی افزود: از سویی دیگر، زمانی که قیمت‌ها بالا می‌رود،فروش یک سری از کالاها و تجهیزات رایانه‌ای بالا می‌رود؛ چرا که مشتریان احساس می‌کنند که قیمت باز بالاتر خواهد رفت و لذا اقلام مورد نیازشان را خریداری می‌کنند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف رایانه مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: از آن طرف، زمانی که قیمت‌ها روند نزولی در پیش می‌گیرد، بازار راکد می‌شود؛ چرا که مردم تصور می‌کنند که قیمت‌ها از این نیز پایین‌تر خواهد آمد و اکنون جدا از تعطیلی واحدها، ما در این مقطع از شرایط بازار قرار داریم و نزدیک به سه هفته است که فروش به صفر رسیده است.

این فعال صنفی بازار رایانه در مازندران، ادامه داد: جدای از این مسئله، کاهش قدرت خرید مردم هم بر این روند کسادی بازار دامن می‌زند و این روزها رغبت مردم به خرید تجهیزات رایانه‌ای دست دوم بیشتر از کالاهای نو شده است.

دیانت متذکر شد: در هر دو حالت بازار، همواره بازار واحدهای خدماتی مطلوب است و این روزها با توجه به گران شدن قطعات و تجهیزات کامپیوتری، مشتریان با مراجعه با واحدهای خدماتی، دست به تعمیر لپ تاپ و کامپیوترهای قدیمی خود می‌زنند تا از همان استفاده کنند.

وی در خصوص میزان افزایش قیمت کالاها و تجهیزات رایانه‌ای طی سال‌جاری، عنوان کرد: امسال بسته به انواع کالاها و تجهیزات چیزی بین 100 تا 200 درصد افزایش قیمت به نسبت سال قبل داشتیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف رایانه مرکز مازندران، بیان کرد: به طور نمونه یک دستگاه لپ‌تاپی که قبل از عید آن را بین 10 تا 12 میلیون تومان می‌فروختیم، اکنون به نزدیک 30 میلیون تومان در بازار رسیده است و عمدتا به دلیل نوسانات ارزی، تقریبا دو برابر و نیم، افزایش پیدا کرده است.

این فعال صنفی بازار رایانه در مازندران، اضافه کرد: در حال حاضر قیمت کف لپ‌تاپ در بازار بین 12 تا 13 میلیون تومان است که این لپ‌تاپ‌ها با هر برندی، معمولی‌ترین نوع در بازار با Celeron پایین، Ram چهار و Hard پانصد است.

دیانت افزود: بعد از این قیمت، یک پله بالاتر لپ‌تاپ‌های core i 3 با قیمت 17 تا 19 میلیون تومان، لپ‌تاپ‌های  core i 5 با قیمت 22 تا 24 میلیون، لپ‌تاپ‌های  core i 7 با قیمت 29 تا 32 میلیون تومان است.

وی گفت: البته لپ‌تاپ‌های با قیمت بالاتر نیز در بازار وجود دارد که دارای حافظه و هارد های بالاتری هستند و ممکن است قیمت آن‌ها بسته به برند تا 90 میلیون تومان نیز در بازار برسد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف رایانه مرکز مازندران، تصریح کرد: در ایام کرونا چه در ایام عید که واحدهای صنفی 20 روز تعطیل بودند و چه در دور جدید محدودیت‌ها، خیلی از واحدها ناچار به تعطیلی و زیان و ضرر مالی شدند و خیلی از این واحدها، اجاره‌ای و دارای چک‌های فراوان بابت خرید اقلام واحدهای صنفی خود هستند که اکنون با مشکلات متعددی مواجه هستند.

این فعال صنفی بازار رایانه در مازندران، ادامه داد: رسته تجهیزات رایانه، اسماً در ردیف واحدهای مشمول تسهیلات واحدهای خسارت دیده از کرونا قرار گرفت اما عملاً نه، و از سویی دیگر، رقمی هم که تعیین شده اصلا کفاف یک سوم خسارت‌ها را هم نمی‌دهد.

دیانت یادآور شد: در شهرستان ساری نزدیک به 350 واحد صنفی تجهیزات رایانه‌ای و در سطح استان بیش از 4 هزار واحد صنفی مشغول فعالیت هستند که عمده غالب از این واحدها، تعطیل و متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند که انتظار می‌رود متولیان امر، بسته‌های حمایتی ویژه‌ای را برای احیا و مساعدت این واحدها در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670253
ارسال نظر
نظرات